I. A třída: Jiskra deklasovala Semanín, důležité body získal na začátek jara také Rychnov

Událostí 14. kola byla osmigólová kanonáda v podání Litomyšle ve druhé půli do semanínské sítě. Velmi důležitý zisk si připsal v boji o záchranu Rychnov, naprázdno bodově i střelecky vyšel pouze Dolní Újezd.

Litomyšl – Semanín 8:1

První poločas naznačil ledacos, jen ne takový příděl. Jiskra, kterou na poslední chvíli posílil zkušený stoper Letocha z Kamenné Horky, se na malém náhradním hřišti seznamovala, soupeř „kousal“ a vyložených šancí nebylo k vidění mnoho. To se změnilo po pauze jak mávnutím kouzelného proutku. Ve 48. minutě otevřel skóre z přímého kopu Zeman – 1:0. To hosty ještě nezlomilo, po hodině hry vytáhl Král konečky prstů gólovou hlavičku R. Špatenky. Z protiakce předložil Košín ideální zpětnou náhru Černému (2:0), vzápětí pro změnu Pavlík vybídl ke skórování Košína a Semanín se totálně „složil“. Domácí rozehráli kombinační koncert, který završil v 90. minutě střídající Karal lobem téměř ze 40 metrů. Hosté aspoň zkorigovali z penalty, ale na druhou půli nezapomenou.

Fakta – branky: 62. a 82. Černý, 89. a 90. Karal, 48. Zeman, 66. Košín, 75. Pavlík, 86. Vomočil – 77. M. Špatenka (PK). Rozhodčí: Cach (Chrudim). ŽK: 0:1. Diváci: 100. Poločas: 0:0. J

Jiskra Litomyšl: P. Král – Malý, Letocha, Košín, Hladík, Zeman, Vomočil, Pešek, Černý, Pavlák, Pavlík (R. Stodola, Lím, Karal).

Vladimír Pala, trenér Jiskry: Během zimní přestávky došlo v našem mužstvu k řadě změn, skládalo se na poslední chvíli a tak každého zajímalo, jak zvládne úvodní utkání. V prvním poločase bylo vidět, že někteří kluci spolu nastoupili poprvé. Stoper Letocha s námi trénoval až v pátek, ale velice dobře organizoval obrannou formaci, která kromě penalty a nebezpečné hlavičky nepustila hosty do šance. Zálohu výborně dirigoval Černý, hlavně ve druhé půli odvedl náš tým kvalitní výkon. Celý týden jsme se chystali na malé hřiště a vysoké balony, nakonec jsme dali šest gólů po krásných akcích po zemi.

Rychnov – Valy 4:1

První poločas byl na vcelku solidním terénu poznamenán opatrností, hra byla svázaná, nikdo nechtěl udělat chybu. Domácí udeřili hned ze své první šance v 17. minutě, akce po ose Grochol – Hlubinka – Kylar skončila střelou posledně jmenovaného do odkryté brány. Hned za tři minuty ale Rychnov chyboval v rozehrávce a z brejku ho potrestal Budinský – 1:1. Hosté byli vepředu nebezpeční, ale v defenzivě jim to skřípalo, což se po změně stran projevilo. V 68. minutě vrátil domácím těsné vedení obrozený kanonýr Hlubinka a závěr patřil Kylarovi, který dosáhl na hattrick.

Fakta – branky: 17., 80. a 84. Roman Kylar, 68. Hlubinka – 20. Budinský. Rozhodčí: Gregor (Chrudim). ŽK: 4:1. Diváci: 120. Poločas: 1:1. TJ FC

Rychnov na Moravě: Vykydal – Marek, Šembera, M. Sekanina, Černušák, Grochol, Špaček, Pánik, Langr, Z. Hlubinka, Kylar (Kopp, Šmída).

Jindřich Šmída, předseda TJ FC: Hosté zlobili směrem dopředu, ale dozadu byli dost špatní. Naše obrana zahrála velice dobře, nový systém se jeví slibně. Vynikající utkání odehráli Hlubinka s Kylarem, na záloze se uplatnil Pánik, i když se střelecky neprosadil. Pro další průběh jara je důležité, že viditelně ožil Hlubinka. Výsledek je pro nás skvělý, ale šlo o první jarní zápas a ten sám o sobě nic neřeší.

Dolní Újezd – Heřm. Městec 0:1

Utkání nemělo valnou úroveň. Jediná střela mezi tyče v v podání domácího J. Vomáčky směřovala v nastaveném čase první půlky do vlastní sítě. Hosté hráli úsporný fotbal, spoléhali na standardní situace. Z jedné z nich Hlaváč poslal centr do šestnáctky a domácí nešťastník hlavou zavěsil. Po vyloučení Hlaváče v 57. minutě se hosté úplně zatáhli, domácí na ně nenašli žádnou protizbraň. V závěru sice nakopnuté míče Šplíchala a Skaly „zaklepaly“ na konstrukci, ale to už byly zoufalé pokusy.

Fakta – branka: 45. vlastní. Rozhodčí: J. Slabý (Chornice). ŽK: 0:5. ČK: 0:1 (57. Hlaváč). Diváci: 100. Poločas: 0:1. Sokol Dolní Újezd: Janecký – Havran, Kučera, Šplíchal, Svoboda, Kalánek, Čejka, Fulík, Knap, J. Vomáčka, Heinisch (Skala, J. Částek).

František Jandáček, trenér Sokola: Vyrovnaný zápas se hrál za silného větru na dobrém terénu. Hosté v první půli hrozili ze standardek podporovaných větrem, my byli nepřesní při centrech do vápna. Po nešťastném vlastním gólu jsme po změně stran dobývali branku našeho soupeře, trefili dvě tyče, ale ani závěrečný tlak k bodům nepomohl. (rh, zr)