Pravda, už před týdnem se o premiéru postarali účastníci krajského přeboru, ale naplno se soutěže rozjedou v sobotu a v neděli.

I když se počasí nepochybně zkazí, to by snad ani jinak nešlo, tak věřme, že se program podaří odehrát podle stanoveného plánu. Hrací plochy by měly být připraveny dobře.

Do Poličky v sobotu v krajském přeboru přijede favorit favoritů ze Živanic a domácí si jsou dobře vědomi, že případný bodový zisk by byl zlatý. Hosté v minulém kole trpělivým tlakem postupně rozleptali houževnatou defenzivu Lanškrouna a ukázali, že po fotbalové stránce budou asi těžko hledat konkurenci. Polička je ovšem povzbuzena remízou ve Vysokém Mýtě a zkusí překvapit.

Od Svitav, které rovněž čeká domácí premiéra, čekají příznivci tři body. Tím spíše, že si odvezly cenné tři body z Chocně. Proti Vysokému Mýtu vedenému litomyšlským koučem Zdeňkem Kocmanem jsou favority, navíc mu chtějí vrátit podzimní porážku 1:3.

Zlepšení v koncovce?

V I. A třídě se tři z pěti okresních týmů představí na začátek jara v domácím prostředí. A hned půjde o důležité duely, které výrazně vypovědí o jarních ambicích družstev.

Například do Morašic zavítá Staré Hradiště, které sice na podzim nehrálo v těch výšinách, na jaké bylo zvyklé, ale pořád se jedná o fotbalově kvalitní celek. Je si toho vědom i trenér František Ropek. „Hrajeme doma, ale favority utkání nejsme. Každý bodový zisk bude úspěchem. Jedná se o velice důležitý souboj, které může o našich možnostech a konečném umístění dost výrazně napovědět,“ potvrzuje Ropek. Morašičtí se na podzim nevídaně trápili se střílením gólů a zítřek ukáže, do jaké míry na tom dokázali zapracovat.

Atraktivní rival přijede do Moravské Třebové. Heřmanův Městec pronásledoval po celý podzim Cerekvici a netají se myšlenkami na postup. Slovan má ovšem co napravovat, pokažený podzim si za rámeček jistě nedal a jarní domácí premiéra je dobrou příležitostí předvést se fanouškům v lepším světle. „Do zápasu jdeme s cílem oplatit soupeři porážku z podzimu a úspěšně tak vstoupit do jara,“ uvedl předseda klubu Martin Tylšar.

Doma začíná také Litomyšl a pro trenéra Pavla Schejbala to bude ostrá premiéra na lavičce Jiskry. Ta v přípravě naznačila, že podzimní střelecké trápení by mohlo být zapomenuto. „Přestože jsme nějaké ty branky dali, tak pořád nechodíme do gólu tak důrazně, jak bychom měli,“ nepodléhá zkušený kouč přehnanému nadšení. Slatiňany ale nejsou rivalem, před kterým by se jeho hráčům měla klepat kolena.

Cerekvice zahajuje postupové snažení na půdě letohradské rezervy, která bývá doma silnější než venku. Trenér Karel Řehák proto varuje: „Mistrovská utkání jsou vždy něco jiného než příprava. Chceme vyhrát, ale jednoduché to mít v žádném případě nebudeme.“

Bodovat chce Dolní Újezd na půdě Valů, které mají silnější ofenzivní činnost než obranu. „Hraje se tam vždy otevřený fotbal. Rozhodovat bude, jak dokážeme udržet rychlé útočníky domácích. Chceme venku získat nějaký ten bod,“ řekl sekretář klubu Jan Kabrhel.

Pomezí o senzaci

Dvě derby nabízí jarní premiéra v I. B třídě. Zatímco v Sebranicích, kde hrají Svitavy, není favorit nijak zřetelný, tak do Pomezí by si měla Březová jet pro tři body. „Můžeme jen příjemně překvapit a zúročit tak tvrdou a náročnou zimní přípravu,“ sdělil sekretář Pomezí Zdeněk Stoklásek. Jeho protějšek Oldřich Palla má ale z okresního konkurenta přece jenom respekt. „Vidím tento zápas jako velmi důležitý. Pomezí je zejména na domácím trávníku nepříjemným soupeřem. Věřím, že pokud utkání dopadne pro nás úspěšně, přiblížíme se výrazně ke splnění našeho postupového cíle.“

V nejhorší pozici je před jarem Rychnov, který se znovu bude hrabat z pásma sestupového ohrožení. Po nepříliš povedené přípravě to však bude velmi složité a na malém hřišti ve Verměřovicích dvojnásob. „Jedeme tam hrát fotbal. Každé utkání začíná za stavu 0:0 a my chceme všem dokázat, že Rychnov nedá nic zadarmo,“ neztrácí bojovnost hrající sekretář Martin Grochol.

Kdo, kdy, s kým

Krajský přebor – 18. kolo – sobota: SK Masokombinát Polička – Sokol Živanice (rozhodčí: Cach – Poláček, Pešek), TJ Svitavy – SK Vysoké Mýto (Svědiroh – Schmeiser, Bouz, hř. Svitavský stadion).

I. A třída – 14. kolo – sobota: Jiskra Litomyšl – Spartak Slatiňany (Gála – J. Nekvinda, Vašek), TJ Valy – Sokol Dolní Újezd (T. Řehák – Šejna, Seibert). Neděle: SKP Slovan Moravská Třebová – Jiskra Heřmanův Městec (Jiří Pavlas – Lukes, Papáček), Sokol Morašice – Sokol Staré Hradiště (Kutřín – Cach, Felkl), FK OEZ Letohrad B – Slavoj Cerekvice (Pešek – Poláček, Štourač).

I. B třída – 14. kolo – sobota: Sokol Sebranice – TJ Svitavy B (J. Řehák – Horníček, Hořínek), Sokol Verměřovice – TJ FC Rychnov (Papáček – Habrda, Hunal). Neděle: Sokol Pomezí – Sokol Březová nad Svitavou (Kylar – Chládek, J. Brychta), SK Sloupnice – SK Masokombinát Polička B (M. Heger – Raplík, Andrle).

Okresní přebor – 14. kolo – sobota: Sokol Dlouhá Loučka – Jiskra Litomyšl B (J. Brychta – Křišťál, Jakubec), Sokol Opatov – Metra Linhartice (Nepraš – Báča, Scheib), Sokol Čistá – TJ Jaroměřice (P. Dvořák – Ožvoldík, Procházková), Tatran Mladějov – Sokol Bystré (Šenkýř – Grulich, J. Heger), Sokol Kunčina – SKP Slovan Moravská Třebová B (Havránek – Hnát, Štěrba, hř. UMT Mohelnice). Neděle: Sokol Dolní Újezd B – Sokol Kamenná Horka (Elčkner – Urban, Ropek), TJ SK Jevíčko – Sokol Janov (Brandejs – P. Dvořák, D. Nekvinda).

Začátky všech uvedených utkání jsou v kraji i v okrese určeny na 15 hodin.