Jarní část okresního přeboru mužů, která o nadcházejícím víkendu ukrojí úvodní ze třinácti dílků, má přinést doopravdy napínavý průběh.

Proč? Inu, postačí pohled do tabulky na minimální rozdíly, které se po podzimu vytvořily mezi jednotlivými týmy.

Jen vedoucí Moravská Třebová má pod sebou nějaký odstup, ovšem čtyři body pořád nejsou nic zásadního.

A dál? Druhé Jaroměřice dělí od posledních Linhartic pouhých deset bodů a to nepotřebuje žádný další komentář.

Není pochyb o tom, že pořadí se bude každý týden přesýpat a jakékoli prognózy jsou před startem jara složité.

Kdo ví, třeba se nakonec najde celek, jenž odvetnou částí nejvyšší okresní soutěže prosviští jako střela a nikomu z konkurentů nedá naději. Moc pravděpodobné to ale není.

Postup do I. B třídy, to je ten cíl, o který se budou týmy z popředí tabulky snažit. Nejblíže k němu má už zmíněné béčko Slovanu a do jara tudíž půjde coby největší favorit.

Kromě nesporných fotbalových kvalit a širokého kádru, který navíc může posílit z áčka, se Třebové na podzim dařilo vyhrávat zápasy těsně o gól, po boji, i takové, v nichž se jí zrovna herně nevedlo.

A to je vlastnost, která se velice počítá, protože právě tyhle vydřené body budou na jaře rozhodující, a to nejenom v boji o postup, ale i na opačném pólu pořadí, kde je tak těsno.

Kdo další by mohl promluvit do postupové matematiky? Určitě Jaroměřice, kterým závěr podzimu vyšel nadmíru a rády by v Pardubickém kraji doplnily svoje dorostence.

Nelze zapomenout na Janov, který se několik sezon pohybuje na předních příčkách, ale doposud se mu nikdy nepovedlo zaútočit na samotný vrchol. A ten pravý čas může nastat právě teď. Janovští na podzim prohráli pouze dvě ze třinácti střetnutí a trpělivý sběr bodů se jim může nakonec vyplatit.

V žádném případě není vyloučeno, že se o postup přihlásí někdo další. Tabulka je tak vyrovnaná, že stačí, aby se někomu podařilo vyhrát první dva tři zápasy a všechno se může otočit vzhůru nohama.

Právě to, tedy udržet stabilní výkonnost a vítězit, či aspoň bodovat, pravidelně, bylo pro všechna mužstva, snad s výjimkou Moravské Třebové, na podzim velkým problémem.

Proto je střed okresního přeboru tak nabitý, proto nemůže dobrá desítka kolektivů mluvit o tom, že je zachráněná.

Sestup se bude týkat minimálně posledního týmu v konečné tabulce. To však pouze v tom nejpříznivějším případě, že totiž z krajské I. B třídy nesestoupí ani jeden zástupce Svitavska. Jenže tam je Rychnov po roce opět namočen až po uši a ani v dalších klubech se o klidu ještě mluvit nedá.

A pokud by jeden z nich sestoupil, rázem se to projeví i v okresním přeboru a platit zde bude přímá úměra (jeden sestup z I. B = dva sestupy z OP, dva sestupy z I. B = tři sestupy z OP). Nutno počítat s tím, že je zaručen postup dvou vítězů baráže III. třídy do okresu.

Pokud si řekneme, že o udržení bude hrát vlastně každý, možná až na vedoucí trio, není to ani taková nadsázka. Kdo nezachytí začátek jara, může dopadnout hodně špatně. Doslova a do písmene jde o každý bod a vůbec to není klišé.

Letos totiž do spodních pater zahučely celky, které na to nejsou právě zvyklé. Tím méně předvídatelné je jarní dění.

Taková Dlouhá Loučka se v soutěži zachraňuje téměř každé jaro a také o zkušenostech budou následující týdny.

Svoji roli nepochybně sehraje také domácí prostředí a to je Achillova pata Kunčiny. Tým bude na jaře korzovat z Mohelnici přes Moravskou Třebovou do Linhartic, aby mohl odehrát svoje domácí zápasy.

Zkrátka a dobře, na okresního fotbalového fanouška čeká pořádní jarní nášup. Nezaujatí diváci se mohou těšit na velice dramatické boje, ti „zaujatí“ fanoušci trošičku otestují i svoje nervové soustavy.

Jarní sezona bude klást zvýšené nároky na hráče, na rozhodčí, prostě na všechny aktéry okresního přeboru. Snad si s tím všichni zdárně poradí.

Premiérové kolo

Sokol Kunčina – SKP Slovan Moravská Třebová B (so, 15). Asi poprvé v historii se okresní mistrák bude hrát na umělé trávě. Ale oba rivalové odehráli v Mohelnici v zimě dostatek zápasů. Derby bude pro lídra hned zkraje náročnou zkouškou. Sokol Opatov – Metra Linhartice (so, 15). Nejhorší obrana přeboru proti poslednímu. Nevyzpytatelný duel na malém hřišti. Tatran Mladějov – Sokol Bystré (so, 15). Tatran boduje hlavně doma, Bystré venku sporadicky. Nebo to na jaře bude jinak? Sokol Čistá – TJ Jaroměřice (so, 15). Hosté myslí vysoko, ale na hřišti menších rozměrů je čeká těžká práce. SK Jevíčko – Sokol Janov (ne, 15). Další otevřený zápas. Hosté by určitě rádi prohovořili do dění ve špici. Sokol Dolní Újezd B – Sokol Kamenná Horka (ne, 15). Zápas zcela bez favorita, ale který ze sedmi ho vlastně má? Sokol Dlouhá Loučka – Jiskra Litomyšl B (so, 15). Domácí zahajují tradiční jarní zachraňování se.

Tabulka po podzimní části: 1. Moravská Třebová B (27), 2. Jaroměřice (23), 3. Janov (21), 4. Litomyšl B (19), 5. Kamenná Horka (19), 6. Kunčina (17), 7. Mladějov (17), 8. Opatov (17), 9. Bystré (17), 10. Dolní Újezd B (15), 11. Jevíčko (15), 12. Čistá (14), 13. Dlouhá Loučka (13), 14. Linhartice (13).