V sobotu v 10 hodin dopoledne se ozve poprvé píšťalka rozhodčího, který zahájí dopolední předehrávku III. třídy v Jevíčku a tím také novou okresní fotbalovou sezonu. S napětím na ni čeká celá fotbalová veřejnost, protože během léta se v některých klubech odehrálo menší zemětřesení. Také předseda OFS Svitavy Antonín Kadlec je před ostrým startem ročníku plný očekávání, především ale věří, že vítězem na trávnících bude především fotbal.

Stojíme na prahu mistrovské fotbalové sezony. Jak je na ni den před výkopem připraven Okresní fotbalový svaz, jak se těší jeho předseda?
Osobně se těším hodně, protože v rámci okresního přeboru budou k vidění zajímavé věci a jsem velmi zvědavý, jak bude celá soutěž vypadat. Určitě dojde k jejímu zkvalitnění. Pokud se týká přípravy ze strany svazu, byla jí věnována veliká pozornost, soutěže jsou nachystány dobře z pohledu odborných komisí a jsem přesvědčen, že i v samotných klubech. Začínáme s čistým štítem, věřím, že nedojde k žádným excesům.

Pro oddíly jste na jaře připravili nabídku nových soutěží pro mládež s nižším počtem účastníků, ale s výjimkou žáků 7 + 1, kteří hráli už vloni, a mladšího dorostu se nesetkaly se zájmem. Čím si to vysvětlujete?
Já jsem si to objížděl, mluvil jsem s řadou lidí v oddílech, ale narážíme ani ne tak na problém nedostatku dětí, jako na chybějící vedení jednotlivých družstev. Prostě dospělí nejsou nebo nechtějí pracovat. Mladší dorost se však podařil a pořád věřím, že se to postupně rozjede a stavy se naplní. Podle mého názoru jsou soutěže, které jsme připravili, pro děti výhodné, protože skoky z věkových kategorií jsou velké a mladší kluci nejsou fyzicky tak vybavení, aby to zvládli a pak si nezahrají. Chtěli jsme jim dát možnost, aby si zahráli v přiměřených skupinách, od toho neustoupíme a budeme se snažit získat další oddíly, aby mohly být soutěže vyhlášeny třeba v příštím ročníku.

Dva oddíly z okresu si svoji účast v soutěži rozmyslely a odhlásily se. III. třída mužů a přebor žáků se tak budou hrát s lichým počtem účastníků, což se svým způsobem škoda.
To byl v podstatě největší problém, jaký jsme před novým ročníkem řešili. Počet účastníků jednotlivých soutěží byl diskutován velmi dlouho na výkonném výboru, který rozhodl o systému 14 v okresním přeboru mužů – 16 ve III. třídě. Nakonec Janov B vystoupil a III. třída bude mít 15 účastníků. K tomu se navíc odhlásili žáci z Rohozné. Není to příjemné, ale na druhou stranu je lepší, když to udělají teď a ne v průběhu rozehrané soutěže. Již předtím jsme ovšem povolili Březové nad Svitavou B, aby šla hrát na Blanensko, protože se k nám přihlásila po termínu a v tu dobu bylo ještě 16 účastníků.

Družstvo, které by vystoupilo z rozehrané soutěže, bude muset sáhnout hluboko do kapsy pro pokuty v desetitisícové výši. To by mělo zabránit narušování regulérnosti?
Rozpis soutěží se připravoval zodpovědně. Že se přitvrdily podmínky pro účast v soutěžích, to byla nutnost, aby se zabránilo různým kalkulacím typu ten postoupí z toho místa, ten z jiného, když tenhle vystoupí. Proto jsou sankce poměrně značné, doufám, že k žádnému vystoupení nedojde a všechny naše soutěže se řádně dohrají.

Na podzim vstoupí do okresních soutěží mužů 29 klubů, z nich má 23 hrací dny soboty, což je nevídaná kumulace. Co tomu říkáte?
Musím říci, že se tomu docela divím, protože vím z vlastní zkušenosti, že když jsem předsedoval v Poličce, tak jsme také zkoušeli sobotu, ale vrátili jsme se k nedělím, protože návštěvnost v sobotu byla o hodně slabší. Podle mého názoru by měly hrací dny být neděle, ale nemůžeme to nikomu nařizovat, kdo chce hrát v sobotu, ať hraje. Každý oddíl si musí vysledovat na diváckém zájmu, který den se mu vyplatí, my se musíme přizpůsobit. Zejména je to nápor na rozhodčí, protože obsadit takový počet zápasů je pro komisi složitý úkol.

Již nyní je zřejmé, že obsadit utkání okresního přeboru třemi rozhodčími je za stávající situace nemožné. Takže potíže skutečně nastanou…
Bude se to muset řešit za pochodu, je potřeba se zamyslet a udělat velký kus práce v oblasti náboru rozhodčích. To bude věc celého výkonného výboru a samozřejmě komise rozhodčích, abychom společně rozvážili, jakým způsobem dostat do sboru rozhodčích nové lidi. Zatím bude jezdit na zápasy tolik rozhodčích, kolik bude v daný termín možné, místo třech dva a podobně.

Jestli jeden z důležitých bodů v této souvislosti není ten, že dobře polovina oddílů hrajících okresní soutěže nemá v současnosti ani jednoho kvalifikovaného rozhodčího. Neměla by to pro ně být povinnost stejně jako mít trenéry, sekretáře a podobně?
Domnívám se, že ano. Částečně jsme na to pamatovali v rozpisu soutěží, budeme muset asi více tlačit zejména na větší oddíly, aby se touto otázkou zodpovědně zabývaly. Jenže ono je dneska problém získat lidi ke všemu, tím spíše, že to jsou vlastně dobrovolníci, a podle toho se k tomu musí přistupovat.

Závěrem vaše přání do nového soutěžního ročníku okresní kopané?
Hlavně si přeji, aby se všechno odehrálo v rámci fair play bez vážnějších zranění, aby se všichni hráči, rozhodčí, trenéři, funkcionáři i diváci fotbalem bavili a aby jim přinášel jenom radost.