Zdá se, jakoby snad žádná letní přestávka ani nebyla. Vždyť si ještě dobře pamatujeme napínavý finiš jarní části a drama v postupových a záchranářských bojích. Jenže ta patří neodvratně minulosti. O víkendu startuje nová sezona okresních soutěží, zatím překrytá rouškou tajemství, a ta slibuje i nové příběhy.

V rámci OFS Svitavy se opět budou hrát dvě mistrovské soutěže: čtrnáctičlenný okresní přebor a III. třída, která má o jednoho účastníka méně. V okrese se z různých důvodů nesetkáme s kluby z Moravské Třebové, Dolního Újezdu, Chornic a Pomezí, naopak vítáme po kratší či delší přestávce staronové týmy Dlouhé Loučky, Cerekvice nad Loučnou, Poličky B a Kamenné Horky.

O POSTUP I ZÁCHRANU

O co se bude hrát? Žádné převratné novinky. V okresním přeboru je hlavní motivací pro všechny startující první místo, které bude po šestadvaceti kolech znamenat postup do krajské I. B třídy. Ve III. třídě půjde pochopitelně rovněž o první pozici a primát v soutěži, ale postupové zde tradičně bude také druhá příčka v konečném pořadí. O udržení se bude hrát jenom v přeboru, což je logické, z „trojky“ není kam spadnout. Sestup z okresu se dotkne minimálně posledních dvou celků, může jich být zákonitě i více, což ovšem závisí na případných sestupech „našich“ zástupců z krajské I. B třídy.

Kde hledat favority nového ročníku? To je složitý úkol. Částečně mohlo sice napovědět úvodní pohárové kolo, ale dlouhodobá soutěž je přece jen něco jiného. Určitý okruh družstev, která by se měla hlásit do soubojů o čelní pozice, se ale profiluje.

SOUTĚŽ JAKO POHÁR?

Co se týče okresního přeboru, rozhodně je nutno počítat s Morašicemi. Ty mají za sebou už tři soutěžní vystoupení v rámci obou pohárů, všechna vítězná, navíc s jedenácti vstřelenými brankami a jedinou inkasovanou. S takové formy na samotném počátku sezony jde strach.

Zdá se také, že sestup nijak moc nepoznamenal cerekvický Slavoj, ostatně s ním musel delší dobu kalkulovat. V poháru vyhrál bez problémů, byť na půdě třetitřídního soupeře, kádr neutrpěl výraznější šrámy, měl by se ukázat v popředí.

Poté, co z přeboru zmizela dvě postupující béčka, funguje coby „nejvýše nasazený“ třetí celek uplynulého sezony z Janova. Pokud vezmeme za pravděpodobné, že kolaps v závěru pohárového zápasu proti Bystrému byl čirou výjimkou, pak jsou janovské kvality nepopiratelný a mohl by tu být další z adeptů na vysoké umístění.

Což ostatně platí také pro Bystré, od něhož se útok na špici čeká každoročně, jenže tamní Sokol zatím ke svému zklamání nebyl schopen v dostatečné míře stabilizovat svoje výkony a dříve či později začal ztrácet zbytečně body. Může tomu být tentokrát jinak? Proč ne, už v Janově se ukázalo, že minimálně ofenzivní síla v tamním kolektivu nesporně je.

Kdo další? Co třeba Dlouhá Loučka? Jistě, jaro jí vůbec nevyšlo, ale zkušenosti z vyšší soutěže by v okrese měly být znát. Nenápadně působící Opatov se velice čase objeví zčistajasna v horních patrech, nezapomínejme, že loni byl po podzimu druhý. Těžko říci, co čekat od poličské rezervy, kde to v nové sezoně chtějí se svým béčkem vzít z úplně jiného konce a vytvořit z něho skutečnou juniorku. Jistě to může být zajímavé osvěžení okresního přeboru.

NADŠENÍ NOVÁČKŮ

Dopředu ale nelze podcenit nikoho, natožpak odepsat. Kam se třeba mohou dostat takové Linhartice, pokud by se jim povedlo navázat na zlepšené jarní výkony? Také Jevíčko náleželo mezi příjemné jarní zjevy a doufá, že to nebyl pouze záchvěv. Hradec přišel o několik klíčových hráčů, mj o špílmachry Radu a Bubelu, takže tam do sezony hledí poněkud s obavami, které se ale klidně mohou ukázat lichými.

Jaroměřice vystrašily budoucí soka osmigólovým pohárovým nákladem do trnávecké sítě a nejen tamní příznivci se teď ptají, zda to snad může znamenat něco trvalejšího. Křenov se na jaře tak tak zachránil a zdá se, ostatně to naznačil i pohár, že bude mít plné ruce práce s tím, aby se pohyboval v klidných vodách.

A nováčci? Jejich zbraněmi musí být entusiasmus, elán, ale protože se zdá, že v přeboru bude hodně „hustá“ konkurence, musí přidat i porci herní kvality. V Radiměři si při pohárovém skalpu Křenova ověřili, že schopnosti, aby v přeboru obstáli mají. Zato v Trnávce museli dát po hrozivém přídělu od Jaroměřic okamžitě zvonit na poplach, neboť všem přihlížejícím bylo nad slunce jasné, že takhle by to v mistrovské soutěži jít nemohlo.

ČEKÁ SE TLAČENICE

Na skok ještě do III. třídy, která je na začátku sezony úplně nečitelná. Postupová místečka jsou sice dvě, ale uchazečů, kteří by na jedno z nich rádi dosáhli, je násobně více. Ať už to jsou celky sestoupivší z okresu a toužící po návratu, řeč je o Sebranicích, Březové a Rohozné, nebo Borová, která v červnu přišla o postup vlastním zaváháním v posledním kole.

Svoje si k tomu bude chtít říci i na jaře solidně hrající Mladějov, v Čisté doufají, že tamní fotbal půjde po mizerných letech výsledkově nahoru. Na to, jak dobrý tým sestavila při návratu na „mapu“ Kamenná Horka, je zvědavý asi každý. A „kousat“ mohou i ostatní.

Zkrátka, zaděláno je zase na mimořádně zajímavou okresní sezonu. Alespoň teoreticky. Teď ještě, aby nám ona zajímavost a atraktivita zavítala přímo na stadiony.

Po dvou žlutých je možnost vykoupení

Po několik let platila ve fotbale obvyklá praxe – hráč, který byl vyloučen, vyfasoval v disciplinárním řízení nepodmíněný zákaz činnosti, byť třeba jen na jedno utkání. V této souvislosti dochází nyní rozhodnutím Výkonného výboru OFS Svitavy ke změně a po vzoru krajských soutěží bude nově fungovat varianta „vykoupení“ se z trestu. Důležité je, že ji bude možno realizovat v jediném případě, a to bude vyloučení hráče po druhém napomenutí, tj. po dvou žlutých kartách. V takové situaci bude mít hráč a jeho klub na výběr, jestli si „odsedí“ standardní stopku, nebo zda raději u disciplinární komise uplatní zmíněnou kauci a v následujícím zápase bude svému družstvu k dispozici. A za jakou cenu se lze vyplatit? V soutěžích mužů 600 korun.

Penaltové rozstřely v okrese? Nebudou

V soutěžích Pardubického kraje si diváci zvykli, že v případě nerozhodného výsledku přichází na řadu penaltový rozstřel, jehož vítěz získává druhý bod. V soutěžích okresu Svitavy nic takového neexistovalo a ani do budoucna existovat nebude. Přitom OFS na základě podnětu z aktivu klubů vyhlásil v průběhu jara anketu mezi účastníky okresních soutěží, zda by o zavedení penaltových rozstřelů měly zájem. Výsledek byl jednoznačný, převážná většina klubů OFS Svitavy si nepřála uvést toto pravidlo v život. Svazové vedení názor svých klubů respektovalo a rozhodlo, že se penalty do okresních soutěží zavádět nebudou. Při remíze se tak týmy rozejdou každý s jedním bodem v kapse.

Prestižní derby zpět na scéně

Změny ve složení okresního fotbalového přeboru zapříčinily, že se fanoušci mohou těšit na některé atraktivní bitvy, které se, alespoň v mistrovské podobě, po určitou dobu nehrály.

Po několika letech se tak proti sobě postaví sousedé z Cerekvice nad Loučnou a Morašic (2. září). Také z Radiměře do Hradce nad Svitavou je to, co by dohodil kamenem, a toto třaskavé derby bude k vidění po delší pauze (9. září). Drahnou dobu se nehrál ostrý mistrák mezi bysterskými a poličskými fotbalisty a nyní přijde na řadu hned při premiéře v nové sezoně (13. srpna).

S postupem Městečka Trnávky a sestupem Dlouhé Loučky přibyly v okresním přeboru divácké magnety na Moravskotřebovsku a v malohanáckých krajích, kde je na malém prostoru početná skupina mančaftů a třeba v prvním kole zamíří Linhartice „za humna“ právě do Dlouhé Loučky (12. srpna). Nade všechno je ale v těchto končinách samozřejmě stále souboj Jaroměřic s Jevíčkem (10. září). Jak je tedy vidno i z tohoto skromného výčtu, určitě se máme na co těšit.