Komentáře trenérů, kterými se ohlédli za víkendovými zápasy v nejvyšší fotbalové soutěži Pardubického kraje, odpovídají dosaženým výsledkům. Především svitavský lodivod Zdeněk Válek hodnotil porážku v derby velmi roztrpčeně a není divu, protože plány na divizi dostávají stále výraznější trhliny.

Moravská Třebová – Svitavy 1:0

Ladislav Kučerňák, trenér SKP Slovan: Bylo to dramatické utkání, ve kterém jsme z našich dvou šancí dokázali vstřelit jeden gól, zatímco soupeř ze svých dvou žádný. Hosté byli fotbalovější, technicky vyspělejší, ale jejich tlak byl jen platonický. Celý tým podal obětavý a disciplinovaný výkon hlavně směrem dozadu, kluci splnili všechny pokyny a to byl základ k tomu, abychom porazili tak silného soupeře, jakým jsou Svitavy. Pochvalu zaslouží všichni hráči. Za druhý poločas musím vyzvednout dvojici Hányš – Šatník, protože hosté to zkoušeli často centry ze stran, ale naši stopeři většinu míčů spolehlivě odvraceli do bezpečí.

Zdeněk Válek, trenér Svitav: Holice vyhrály, takže povinnost nám velela zvítězit také. Tento plán jsme si ovšem zhatili sami hned od začátku. Do utkání jsme vstoupili velice špatně, po nepovedeném odkopu a nepokrytí hráče uprostřed hřiště jsme inkasovali. To hrálo domácím do karet, stáhli se na svou půlku a nás čekalo dobývání jejich obranného valu. V tom nás ale brzdila hromada pokažených přihrávek. Když už jsme se přece jen do šance dostali, žádnou jsme nebyli schopni proměnit. Druhá půle byla stejná jako ta první. Domácí byli zalezlí, my jsme se snažili o tlak, jenže opět jalově. Samozřejmě jsme z prohry zklamaní, ovšem na druhou stranu se ukázala opravdová tvář mužstva. Tým s postupovými ambicemi nemůže zkazit za zápas tolik jasných nahrávek a i takhle zakopaného soupeře by měl přehrát a porazit. Je to docela smutná pravda, ale je to tak.

Litomyšl – Vysoké Mýto 1:4

Pavel Schejbal, trenér Jiskry: V prvním poločase jsme podali snad nejslabší výkon za celou dobu, co trénuji v Litomyšli. Je sice pravdou, že nám chyběli tři hráči ze základní sestavy, což se muselo projevit, i tak jsme ale měli zahrát daleko lépe. Bohužel ti hráči, kteří absentující opory nahradili, je nedokázali zastoupit, i když se někteří snažili. Teprve po změně stran jsme byli vyrovnanějším soupeřem, ale Vysoké Mýto si tři body u nás zasloužilo. My jsme nepředvedli téměř nic. Hrozba baráže je tak znovu zpátky a čekají nás vedoucí Holice. Už teď vím, že Košín nebude moci z pracovních důvodů znovu hrát a jestli se dají do pořádku zranění hráči, to je otázkou.

Třemošnice – Cerekvice 3:2

Evžen Kopecký, trenér Slavoje: I prohra se sestupujícím soupeřem se ve fotbale někdy stává. Domácí dali rychlý gól, který jim pomohl, naopak nám zápas přes snahu nevyšel. Sice jsme vyrovnali a chtěli jsme vývoj otočit, ale soupeř trestal naše hrubé chyby a zaslouženě zvítězil. K úspěchu mu stačila bojovnost, náš tým působil unaveným dojmem. K porážce přispělo i to, co nás pronásleduje vlastně po celé jaro. Nejsme totiž schopni skórovat z trestných kopů, přestože je střílíme z dobrých parket.

Polička – Lanškroun 1:0

Roman Kysilko, trenér SK Masokombinát: Zápasy jsou v této fázi sezony nervózní, protože baráž pořád hrozí velkému počtu mužstev a v našem případě se k tomu přidávají četné absence. Tři body se nerodily vůbec lehce, přece jenom je cítit, že kluci některé situace řeší jinak, než kdyby už byli v klidu. Hosté nehráli špatně, změnili styl hry a trochu nás zaskočili, ale postupně jsme se s tím vyrovnali a v ofenzivě byli nebezpečnější. Už v Cerekvici patřil k naším nejlepším hráčům Jan Mužík, ale tam to ještě nekorunoval gólem. Teď se mu to po pěkné akci povedlo a rozhodl zápas. Soupeř měl ke konci optický tlak, my museli poslat na hřiště mladší hráče, ale důležité vítězství se nám povedlo ubránit. Naštěstí jsme se vyvarovali hrubých chyb, i když Lanškroun nějaké šance ke vstřelení gólu měl, ale obstáli jsme. V závěru sezony máme docela těžký los, nicméně věřím, že 38 bodů, které máme na kontě, je dostatečný zisk, abychom už mohli být klidnější.

(rh, mo)

Semifinále poháru

Tento týden patří v krajském fotbale semifinálovým utkáním Poháru předsedy PKFS dospělých. V akci budou i dva celky ze Svitavska. V úterý od 18 hodin hostí Cerekvice nad Loučnou na domácím trávníku vedoucí tým krajského přeboru Holice. Pro domácí je postup do finále velikou motivací, zatímco jejich soupeř bude zřejmě klást na první místo mistrovskou soutěž. To ale rozhodně neznamená, že by snad pohár vypustil. Středeční střetnutí (18.00) zavede hráče TJ Svitavy do Valů. Ty se topí v I. A třídě, tudíž hosté jsou přes nepříliš dobrou momentální formu jasnými favority. Pro okresní zástupce je finále poháru lákadlem už proto, že se hraje na Svitavsku. Ve středu 6. června ho přivítá stadion v Kunčině.