Startuje nová fotbalová sezona a na jejím začátku přemýšlí sportovní veřejnost o mnoha otaznících. Svitavský deník se pokusil najít alespoň některé důvody, proč se vlastně na nadcházející mistrovský ročník opravdu těšit. Ale každý z příznivců si může najít mnohé další, proč nesedět doma a vydat se na stadiony.

Potvrdí Svitavy střeleckou fazónu z přípravy?

Řadu let byly Svitavy zejména synonymem neobyčejně pevné defenzivy. Vlastně až letos na jaře to přestalo platit. Po letní přípravě se zdá, že by se Válkovi svěřenci mohli zařadit mezi nejofenzivnější výběry přeboru. Byť je pravdou, že ne všichni soupeři, které v přípravě roznesli, jim mohli kvalitou konkurovat, tak osm gólů do sítě solidního týmu I. A třídy Morašic, který se pod svitavským tlakem úplně rozložil, už vzbuzuje respekt a optimismus fanoušků. „Půjdeme zápas od zápasu, žádné cíle nevyhlašuji,“ brání se trenér kategorickým soudům, ale i mezi jeho kolegy z ostatních klubů se jméno Svitavy často opakovalo při tipování na možné favority.

Jak zvládnou svoji roli přeboroví nováčci?

Cerekvice, Litomyšl, Moravská Třebová. Tento trojlístek rozšířil regionální zastoupení v nejvyšší krajské třídě. Od Cerekvice se očekává, že se bude pohybovat v popředí tabulky a, upřímně řečeno, kdyby tomu tak nebylo, jednalo by se o zklamání, protože síla kádru kouče Kopeckého je pozoruhodná. I když sám zůstává opatrný. „Až průběh soutěže ukáže, na co máme,“ pronáší s obezřetností. S další dvojicí se tak vysoko nepočítá, ale to jsou všechno jenom papírové předpoklady a ani v Litomyšli, ani v Moravské Třebové jistě nemyslí na to, že by se po roce měli ze soutěže opět pakovat. „Zabydlet se na delší dobu v krajském přeboru,“ to si přejí v obou táborech, a že by se jim musela klepat kolena, tak to zase ne.

Co předvede Březová po vytouženém postupu?

O rok později, ale přece se v I. A třídě objevil ambiciózní klub od Svitavy. Na co v ní bude stačit, to je možná jedna z nejzajímavějších otázek před víkendovým mistrovským výkopem. Kdo totiž viděl pohárovou bitvu s Cerekvicí, musí uznat, že to byl v podání obou družstev fotbal přeborové úrovně. Z takového pohledu by Březová měla bojovat ve špici tabulky. Ale pozor. Soutěž se oproti loňskému ročníku rozhodně zkvalitnila, z přeboru sestoupivší Stolany a Srch budou myslet na návrat a jen Bůh ví, co ukážou Živanice, a to zmiňujeme jen nové celky. Březová to snadné mít nebude, ale nesporná síla v kolektivu nepochybně třímá. Ostatně premiéra proti tradičně silnému Dolnímu Újezdu asi do značné míry napoví.

Kdo z „bétřídní“ pětice může bojovat o postup?

Po dvou sezonách, kdy vládly Březová s Cerekvicí, je krajská I. B třída v orlicko – svitavské skupině naprosto otevřená a nikdo si netroufá odhadovat, jak se může vyvíjet. Chopí se žezla některé ze sedmi béček či úplně někdo jiný? V této souvislosti se ptejme, jestli by někdo z pětice klubů ze Svitavska nemohl usilovat, když už ne přímo o postup, tak o popředí tabulky. Proč ne třeba svitavské béčko, které umí zahrát jako z partesu, proč ne Sebranice s velkou podporou fanoušků? Nikdo z účastníků nevytrubuje do světa halasné ambice, takže šance nemusejí být vůbec utopické.

Může se zopakovat vyrovnanost okresního přeboru?

To, co se na jaře odehrálo v nejvyšší okresní soutěži, snad svět ještě neviděl. Že by se podruhé za sebou mohlo stát cosi podobného a rozdíly mezi celky byly tak minimální, to se nejeví příliš pravděpodobně. Na druhou stranu ani tady se žádný zřejmý favorit dopředu nerýsuje. V každém případě se jen těžko dočkáme toho, aby postupová laťka ležela tak nízko, jako bylo jarních dvaačtyřicet bodů.

Přežijí všichni trenéři do konce sezony?

V oddílech, které reprezentují Svitavsko v kraji, se v létě změnilo obsazení na trenérské židli v Morašicích, kam se po roční přestávce vrátil Petr Kuta, v Cerekvici, kterou vede Evžen Kopecký a v Sebranicích, ty převzal Milan Dvořák. Jinak si ostatní vládci střídaček svoje pozice podrželi a dostali důvěru do dalšího ročníku. Přejme si, aby to vydrželo. Byl by to totiž signál, že se týmům dobře daří a to by každý fanoušek rád viděl.