Některé týmy začaly skvostně, snad i nad svoje vlastní očekávání (Dolní Újezd A i B, Svitavy B, Kunčina, Pomezí), jiné si od vstupu do sezony představovaly zcela něco jiného, za všechny jmenujme Svitavy, Litomyšl nebo krajského nováčka z Janova. Bude tedy na co navazovat, stejně jako co napravovat, a to hned v příštím kole. A okresní fotbal? Také ten nabídl na úvod věci vpravdě pozoruhodné…

Události, které zaujaly v uplynulém fotbalovém kole:

1. Vydat se po jiných kolejích

Výhra Dolního Újezdu nad Moravskou Třebovou v prvním kole krajského přeboru vyvolala dva roky starou vzpomínku. Také v srpnu 2016 vstupoval újezdský celek do sezony po postupu na domácí půdě, i tenkrát porazil silného soupeře (Libišany 1:0) a naladil se na optimistickou notu. Ta ovšem vzala rychlé za své, když v dalším průběhu podzimu třináctkrát prohrál a zazdil sezonu. Bohatší o tuto zkušenost a se zajímavě poskládaným mančaftem by se však nyní něco takového opakovat nemělo. Rčení o „prvním vyhrání“ by letos nemuselo platit.

2. Přestavba chvilku zabere

Moravskotřebovský kouč Zdeněk Válek musel přes léto zabudovat do sestavy nové tváře, základ Slovanu doznal oproti jaru změn. A v Dolním Újezdu se ukázalo, že optimální sehrání zabere nějaký čas, tým se nedostával do hry tak, jak býval zvyklý. Není ale nutno propadat po jednom nezdaru pesimismu. „Věřím, že to půjde a tuhle soutěž budeme moci zdárně hrát. Jenom je potřeba se vyvarovat hrubých chyb. Pakliže se jich budeme dopouštět, dopadneme jako v Újezdu,“ žehral trenér na defenzivní selhání, která stála jeho mužstvo lepší výsledek.

3. Klídek během půl hodiny

Dá se fotbalový duel rozhodnout v tomto časovém úseku? Dá, a to i v I. A třídě, jak to předvedla Kunčina proti nováčkovi z Tuněchod. Upřímně řečeno, ti z fanoušků, kteří sledovali její týden staré nuzné pohárové vystoupení ve Skutči, přicházeli na stadion se značnými obavami, tím mileji byli ale překvapeni. Minimálně při čtyřgólovém festivalu do sítě soupeře v rozmezí 12. a 32. minuty. Když se navíc ukázalo, že kunčinský kanonýr Jaromír Tlustoš neztratil nic ze svých střeleckých kvalit a ví, co to je hattrick, rozhostila se v obci fotbalová pohoda.

4. Stáří vpřed, mládí na svoje místa?

To bychom museli použít velké uvozovky, abychom mohli takhle charakterizovat úvodní dějství nejvyšší okresní soutěže. Je však zajímavé, že se v něm střelecky prosadili čtyři muži z kategorie „40+“. A byly to trefy nadmíru důležité. Trnávecký Pavel Kolář (ročník 1971!) dal vítěznou trefu svého týmu v Morašicích, Martin Kučera zachránil ve 44 letech bod Březové v souboji s Horkou, Pavel Zeman (1976) skóroval dvakrát za Opatov do sítě Jaroměřic a čerstvý čtyřicátník Michal Kudyn z Mladějova pomohl k vítězství nad Loučkou. Takže žádné „staré železo“!

5. Za 120 sekund ven!

Fotbalisté Kamenné Horky bránili v utkání okresního přeboru v Březové remízu 1:1 a napomoci v tomto snažení jim mělo střídání v 85. minutě, kdy na trávník vkročil ostřílený matador Stanislav Mašek. Leč neutekly ani dvě minuty a hřiště zase opustil, tentokrát ale směrem ke kabinám, neboť za těch pár okamžiků stihl rozhodčího Jana Saňáka počastovat takovým výrazivem, že vyfasoval okamžitě červenou a disciplinární komise má o „zábavu“ postaráno. Ke štěstí mužstva se toto extempore obešlo bez následků na skóre. Jinak by ho spoluhráči moc nepochválili…