Fotbalová sezona má za sebou prázdninový program. Do letních měsíců se vešla čtyři kola a to zatím poslední přineslo mnohé pozoruhodnosti.

1. Ach, ty proklaté úvody zápasů

Fotbalisté Dolního Újezdu to ve své nováčkovské roli v krajském přeboru mají složité, tím spíše, hrají-li na půdě kvalitního a zkušeného soupeře, jakým je Žamberk. Nesmírně je potom musí mrzet zjištění, že by tam i byli schopni odehrát vyrovnaný duel a třeba si sáhnout na nějaký ten bod, ale vinou totálně pokaženého vstupu do utkání museli na něco podobného zapomenout. Prohrávat sotva po třech minutách o dva góly, to je k.o. ještě dříve, než střetnutí pořádně začalo. Navíc Újezdu se cosi takového nestalo poprvé, už minule proti Letohradu inkasoval po pár sekundách. Je tedy zřejmé, čemu se asi trenér Tomáš Abt bude v taktické přípravě na příští kolo věnovat v první řadě.

2. Rezerva se stala katem domácích týmů

A ještě jednou z nejvyšší krajské soutěže, jelikož v ní druhou výhrou v řadě upoutalo svitavské béčko. To je na nováčka samo o sobě super výkon a v tomto případě se to navíc povedlo na hřištích soupeřů v Lanškrouně a Třemošnici. Připočtěme k tomu, že v obou zmíněných utkáních Svitavští udrželi čisté konto a rozhodující trefy dali z dobře sehraných rychlých protiútoků, a máme tady tým, který, jak se zdá, našel pro sebe ideální taktiku pro venkovní utkání. Přitom béčko v minulosti tradičně sázelo spíše na svoje vlastní prostředí v Lánech, ale ve vyšší soutěži se časy třeba změní.

3. Početní oslabení neznamená bezmocnost

Když hráči Kamenné Horky uviděli, že proti nim rival z Moravské Třebové nastupuje pouze s deseti muži, určitě jim blesklo hlavou, že je cesta k prvnímu vítězství v I. B třídě volná. A co teprve tehdy, když v průběhu druhého poločasu vedli 3:1 a soupeř po vyloučení Poláka dohrával v devíti. Nic už jim nemělo bránit v tom, aby v klidu dokráčeli ke třem bodům, jenže hosté v početním stavu mínus dva se odmítli vzdát bez boje a příliš bohorovného soka málem krutě vytrestali. Snížili na 3:2 a Rázl měl tutovku i na vyrovnání. To by v kabině Horky asi bylo poněkud dusno. Nestalo se, ale varování to bylo jistě důrazné.

4. Červené odpoledne ve Starém Městě

Zatímco dosavadní průběh okresních fotbalových soutěží se vyznačoval až nečekaným klidem, co se týče vylučování, tak uplynulý víkend do statistik zasáhne poněkud výrazněji a členové disciplinární komise budou mít o poznání více práce, než byly zatím zvyklí. Bohužel na čelném místě stojí utkání mládeže, konkrétně dorostu, jelikož meziokresní duel Staré Město – Dolní Třešňovec nedohráli čtyři hráči, když červené karty padly v jedné situaci. Na stejném místě se vylučovalo i v utkání dospělých a tamní příznivci tak viděli ve dvou zápasech pět červených.

5. Bodoval téměř každý, skórovali všichni

Celkem 47 družstev reprezentuje Svitavsko ve fotbalových soutěžích mužů na všech úrovních. Z tohoto počtu pouze tři stále marně čekají na nějaký bodový zisk. V I. B třídě svítí nepopulární nula na kontě Čisté, v okresním přeboru si zatím připsal čtyři prohry Dolní Újezd a ve III. třídě se těžce nedaří Borové. Do střeleckých listin se už stihly zapsat všechny celky. Z nich nejčastěji, čtrnáctkrát, skórovaly Rohozná a Opatov, což zrovna v jejich případě není takové překvapení. V kraji to nejlépe pálí Kunčině (12). Na opačném pólu gólové tabulky se nacházejí v kraji Cerekvice (3), v okrese Linhartice, Litomyšl B a Staré Město (2).

TÝM KOLA: SKP Slovan Moravská Třebová. Ve velkém stylu uťali Slovanisté sérii tří porážek v řadě na úvod I. A třídy. A co více, silnou Chrudim vyprovodili ze svého stadionu jednoznačně 3:0 a mohlo to být ještě výrazněji, vždyť gólovek měli domácí jako málokdy. Divákům se fotbal musel líbit.

ZKLAMÁNÍ KOLA: Sokol Čistá. Jestliže chce jarní okresní přeborník obstát v I. B třídě a hnout se z poslední příčky, tak nemůže prohrát zápas, v němž má dobře šest vyložených šancí, aniž dá gól, zatímco soupeř předvede jedinou kloudnou akci a stačí mu k vítězství. Jak se stalo v duelu Čistá – Libchavy.