Málokdo, pokud vůbec kdo, v tom má totiž jasno. Pokusme se do této spletité situace vnést trošičku světla, i když pochopitelně bez záruky, protože jednou věcí jsou tabulky, druhou skutečnost, kdo se kam do nového soutěžního ročníku přihlásí.

Jak asi každý ví, tak pro krajské a potažmo okresní soutěže je základem pro postupový klíč počet sestupujících z divize. Z jejich tří skupin by mělo jít dolů dohromady jedenáct družstev (poslední tři z každé skupiny a dvě nejhorší ze třináctých příček).

Do pardubického přeboru sestupuje Česká Třebová a také pozice Pardubic B je velice špatná. I když víkendovou výhrou nad Náchodem ještě udržely naděje při životě, tak možnost, že by se zachránily, je spíše v rovině málo reálné teorie.

Jsou tedy dvě varianty. Jeden sestup do kraje (Česká Třebová), případně dva sestupy do kraje (Česká Třebová a Pardubice B). Pojďme si je teď rozebrat blíže.

Boj o každé místo

Jestliže bude platit „příznivější" eventualita, tedy pouze sestup České Třebové (a současně bude zájem o postup do divize z krajského přeboru), tak rozpis soutěží Pardubického kraje stanoví, že přímo do I. A třídy sestupují poslední dvě družstva tabulky KP (aktuálně jde o Horní Jelení a Pardubičky). Čtrnáctý celek (nyní Litomyšl) by šel do baráže.

Ve chvíli, kdy nastavena horší varianta a z divize půjdou dolů dva celky z našeho kraje, zařadí se čtrnáctý tým KP mezi sestupující a třináctý (v tuto chvíli to je Dolní Újezd) bude muset do baráže.

A raději ani nedomýšlet, co by se dělo, kdyby platilo vše výše uvedené a ještě k tomu nikdo z Pardubicka neměl zájem o postup.

Zamiřme do I. A třídy, z níž jsou garantována dvě postupová místa. Jedno mají jisté Slatiňany, ke druhému má blízko Přelouč. Třetí tým tabulky (nyní je to Chrudim C) dostane příležitost v baráži.

Na opačném pólu je tomu podobně jako v přeboru. Přímo padat budou buď dva odsouzené celky (Hlinsko B a Kunčina) a dvanácté mužstvo (aktuálně Svitavy B) půjde do baráže, nebo, přijde-li na řadu horší varianta, i dvanáctý bude muset o patro níže a baráž bude hrát jedenáctý (teď Srch).

Co to může znamenat pro I. B třídu? Vítězové skupin (v áčku s určitostí Libišany, v béčku je nejblíže Cerekvice) postoupí do I. A třídy, to je jasné. Lepší z druhých míst bude mít právo účasti v baráži a vzhledem k bodovému zisku to nepochybně bude Zámrsk ze skupiny A.

Co se týče počtu sestupujících, tak při pozitivnější možnosti (jen Česká Třebová z divize) padají z každé skupiny dva poslední celky a o nich je téměř rozhodnuto (Rosice nad Labem a Mnětice resp. Sebranice a Morašice). Může se však stát, že se bude hledat ještě pátý sestupující a tím by bylo bodově horší družstvo z dvanáctých míst tabulek. Nyní je to Prosetín ze skupiny A, ale nemusí to takhle zůstat.

A dokráčeli jsme do okresního přeboru. Jeho vítěz, což bude s největší pravděpodobností Horní Újezd, postoupí do I. B třídy. Protože z I. B třídy sestupují dva týmy ze Svitavska (nic horšího by se snad stát nemělo), platí, že do III. třídy zamíří tři družstva. Jistě to bude Třebařov a černého Petra drží dvě kola před koncem i Mladějov a Litomyšl B. Baráž se pak bude dotýkat jedenáctého celku v konečné tabulce (na této pozici se nachází Dolní Újezd B).

Okresní III. třída poznala oba postupující do okresního přeboru, když už před posledními dvěma zápasy získaly tuto jistoty týmy Opatova a Borové. Zbývá ještě barážová pozice, na níž je v tento moment Kunčina B.

Může se stát ledacos

Tolik tedy stručný průřez aktuálním děním ve fotbalových soutěžích z pohledu rozhodujících bitev na vrcholech a chvostech tabulek. Už minulé roky nás však dostatečně poučily o tom, že to není tak jednoduché a ke slovu často přicházejí další okolnosti.

Tou první je otázka, jestli se všechny týmy přihlásí do těch soutěží, na které mají na základě svého umístění právo. To není zdaleka samozřejmé a může to s obsazením soutěží zamávat. Zkušenosti z dřívějška jsou v tomto směru výmluvné.

Dalším ze zlomových faktorů je ten, zda všechny oprávněné celky využijí práva postupu do vyšší třídy. Ani toto není automatická věc, zejména, co se týče případného postupu do divize.

Do situace s postupy a sestupy ve všech patrech fotbalové pyramidy poté ještě může zasáhnout ustanovení Soutěžního řádu FAČR článku 5, kde se hovoří o tom, že do vyšší soutěže může postoupit (případně být dodatečně doplněno) družstvo nejhůře ze čtvrtého místa tabulky nižší soutěže.

Jestliže se takové nenajde, nemá o postup zájem (či je uvolněných míst ve vyšší soutěži více), přistoupí se ke snížení počtu sestupujících.

Jak vidno, všechno se může pořádně zamotat, a to nejen na samotných hřištích. A proto si přejme, aby se o všem podstatném v závěrečných kolech rozhodlo výhradně sportovní cestou, bez kalkulací a spekulací.