1. V Dobrovici to tak nebolelo, ale teď přijde zápas pravdy. Budiž, porážka v Dobrovici, ta se čekala a z pohledu boje o divizní spásu není takovou tragédií. Byť je logické, že prohrát, když se venku dají tři góly, to mrzí. Ale už samotný sympatický výkon a vědomí, že fotbal hrát nezapomněli, by měl svitavským borcům pomoci před nadcházejícím utkáním jara proti Pardubicím. V něm už nebude kam uhnout. I když béčko soudě podle jeho posledních výsledků nevypadá jako mužstvo, které by prahlo po záchraně, tak nelze zapomenout, že pardubický klub je líhní dobrých hráčů a ať přijede v jakékoli sestavě, tak ta nebude postrádat fotbalovou kvalitu. I po debaklu 3:8 s Letohradem zněly hlasy, že domácí byli herně lepší, takže tento výsledek nesmí Svitavské ukolébat.

2. Černý Petr by klidně mohl zabloudit mimo region. Pohled na chvost tabulky krajského přeboru nevěštil dlouhou dobu nic dobrého a zdálo se, že sestupu se náš region nevyhne. Po minulém kole se zdá, že by to nemusela být pravda, protože dvě přímo sestupová místa obsazují rivalové odjinud (Letohrad B a Heřmanův Městec). Kdyby to takhle vydrželo, hrozila by někomu z trojice Litomyšl, Dolní Újezd, Svitavy B nejvýše eventuální baráž. Což je varianta reálná, vyžaduje to však splnění několika podmínek. V první  řadě zvládnutí vzájemných duelů, jako třeba toho, jaký svitavská rezerva podstoupí v Heřmanově Městci. To při vědomí, že současně hraje áčko, vzbuzuje jisté obavy. K tomu přidejme, že se zmíněná okresní trojice ještě „pobije" i mezi sebou a plyne z toho, že úspěch není zaručen.

3. Úkol byl jasně daný a Slovan ho dokázal splnit. Návrat do krajského přeboru. Nic jiného si na startu sezony v Moravské Třebové nepřipouštěli a čtyři kola před koncem mají jistotu, že se znovu vrátí tam, kde je jejich místo. Tabulku vedou suverénně a i kdyby až do konce sezony (včetně dohrávky s posledními Morašicemi) nezískali ani bod, což je absurdní myšlenka, tak o postupové místo už nemohou přijít. Slovan měl na cestě do přeboru potíže jenom v samotném úvodu, postupně se však ukázalo, že kvalita celku nedovoluje žádné pochybnosti o jeho ambicích. Trenér si teď alespoň může v klidu otestovat hráče širšího kádru a z dorostu, protože rozšíření družstva bude pro vyšší soutěž nutností.

4. Ani křišťálová koule by nepomohla. V kopané je možné vše, to je známá věc, ale to, co se odehrává na chvostu krajské I. B třídy, z toho fanoušek nevychází z údivu. Odhadovat, jak nakonec neúprosná bitva o udržení dopadne a kdo zamíří do okresu, to by si snad nedovolil ani mimořádnými schopnostmi obdařený věštec. Ostatně jak by  mohl, když pět posledních celků, želbohu kompletně ze Svitavska, je narovnáno v rozmezí dvou bodů… Navíc se situace mění každý týden. Týmy, které málem ležely v sestupovém blátě (Moravská Třebová B, Sebranice), najednou opět povstaly a drží se zuby nehty při životě, zato jiné, které už už sahaly po záchraně (Cerekvice) znovu zahučely do vážných starostí.

5. Triumfátoři z Loučky nečekali vůbec na nic. Ještě nemáme ani konec měsíce května a známe nového okresního přeborníka. Zatímco v uplynulých letech to často byla přetahovaná do posledního kola, tak tentokrát všechno mířilo k jedinému možnému rozuzlení a byla jen otázka času, kdy bude titul pro Dlouhou Loučku definitivně potvrzen. Což se nyní stalo a závěrečná tři kola v soutěži si tamní fotbalisté budou moci vychutnat jako králové této sezony okresního fotbalu. A je třeba dodat, že se tak stalo plným právem, jsou totiž bez diskuse nejlepším, nejvyrovnanějším a nejefektivnějším týmem přeboru.

TÝM KOLA: Jiskra Litomyšl. Poslední tým krajského přeboru zvítězil podruhé za sebou, což se mu naposledy povedlo vloni na jaře. Při aktuální mizerné formě soupeře z Pardubiček byla pro Jiskru nutnost dokráčet si venku pro výhru. Ta ji hned posunula o dvě příčky nahoru.

ZKLAMÁNÍ KOLA: Sokol Morašice. Chvilkový záblesk naděje, že by to snad se záchranou I. A třídy ještě nemuselo být úplně marné, zadusil Prosetín ve vzájemném střetnutí naprosto jednoznačně. Po přídělu 1:5 nabrala morašická bárka směr, jímž  se rozhodně vydat nehodlala.