Události, které zaujaly v uplynulém fotbalovém kole:

1. Jeden muž na všechno nestačí

Všehovšudy pět gólů nastřílely v dosavadním průběhu nejvyšší krajské soutěže Svitavy. Svitavy? Přesněji řečeno Michal Frolo, jelikož právě on je výhradním dodavatelem branek pro svůj tým, jiný z jeho spoluhráčů ještě cestu do sítě nenašel. Což je zákonitě limitující faktor, pokud jde o výsledky mužstva, protože byť si drží průměr jedné trefy na utkání a kromě Žamberka se prosadil proti každému ze soupeřů, tak sám prostě nemůže na všechno stačit. Naléhavě potřebuje podporu od spoluhráčů a té se mu, věřme, že zatím, nedostává. I proto se Svitaváci krčí v pro ně nedůstojných spodních patrech. Ukazuje se, že díru v sestavě vzniklou odchody Ovada a Válka, tedy hráčů značných střeleckých kvalit, se stále zalátat nepodařilo.

2. Start, jaký si rozhodně nepředstavovali

Pět kol je pryč a na poličském bodovém kontě svítí dvojka, což není číslo, s jakým by mohl být kdokoli v klubu spokojen. Pravdou je, že v prvních čtyřech kolech se bylo možno utěšovat tím, že herní projev nevypadá vůbec špatně a že s takovým musí efekt v podobě pravidelnějších zisků co nejdříve přijít. Nic takového se však nedalo říkat po víkendové vysoké domácí porážce od České Třebové, protože tady se k nezdaru výsledkovému přidal i povážlivý nezdar herní. Poličské hráče snad srazila branka obdržená v první minutě, v sychravém počasí byl i hra „sychravá“, bez jiskry, bez nápadu, nadto s minimem vážnějších příležitostí. Ne, to nemohlo na hosty, kteří soupeřovy nepohody pochopitelně využili, stačit. Tohle fanoušci v hledišti sledovat nechtěli.

3. Dolnímu Újezdu by chtěl fandit každý

Ne, že by takové konstatování platilo beze zbytku a non stop, nicméně 9. a 10. září léta Páně 2017 naprosto bezpochyby. Jak by také tamní fotbalový příznivec nemohl být nadšen, pakliže borci v újezdských barvách nejprve suverénně porazili v rámci I. A třídy protivníky ze Svitav a o den později béčko v extrémně prestižním „bétřídním“ derby deklasovalo sousedy z Horního Újezdu pěti góly? Tím spíše, že možná kromě úvodních půlhodinek obou zmíněných klání se mohl kochat opravdu kvalitními představeními svých hráčů a o výsledky se nemusel nijak moc strachovat. Může pak být na tom světě krásněji, dá se domů odcházet ještě pozitivněji naladěn? Ale ano, může a dá, jestliže dolnoújezdské týmy budou schopny podobná vystoupení častěji opakovat.

4. Nic nového. Podpalubí nás opět vítá

Není sezony, aby se u dna krajské I. B třídy nevyskytovaly celky ze Svitavska. Alespoň jednou by bylo záhodno, aby se ožehavým pozicím vyhnuly, jenže stačí letmý pohled na pořadí skupiny B a co vidíme: Čtyřlístek z okresu „neomylně“ zamířil do spodní poloviny tabulky. Času na posun směrem výše je pořád dost a zatím není důvod k přehnaným obavám, leč zkušenosti z minulých ročníků jsou dobře známé. Kde má navíc třeba Horní Újezd brát optimismus, když za pět sehraných zápasů nashromáždil skóre 2:18? Zvedne se? Dokáže Opatovec kromě domácích výher občas něco dovézt i z venku, aby měl klid? Sejde se dolnoújezdská rezerva v tak silné sestavě i jinde než v derby na „Horňáku“? Svede Moravská Třebová zápasy nejenom dobře rozehrát, ale rovněž dohrát? Odpovědi na tyto, a nejen tyto, otázky budou klíčové.

5. Hrdinou snadno a rychle. Rozhodl derby

Co je pro fotbalistu hrajícího v malohanáckých „J týmech“ nejpříjemnější? Všechna vítězství jsou krásná, ale porazit odvěkého rivala, to je něco speciálního. A když se podaří vyloupit soupeřovo hájemství, když domácí diváci musí sledovat hostující euforii, tak to vůbec nemá chybu. Jevíčku se to trochu překvapivě povedlo v Jaroměřicích a Malá Haná má podzimního krále. A toho, kdo to vše způsobil, autora vítězného zásahu Adama Bartuňka, by snad do Jevíčka nejraději nesli na ramenou. Ale bez přehánění, možná nejdůležitější zprávou z derby bylo, že se hrál fotbal kvalitní, zajímavý, vedený fair play, bez jediné karty, ve výborné kulise. Prostě takový, jaký by se měl hrát vždy.

Tým kola:

JISKRA LITOMYŠL. Jedenáct gólů ve dvou utkáních krajského přeboru? Nevídáno, neslýcháno. Jiskra prožila týden kouzel a čar.

Zklamání kola:

TJ HORNÍ ÚJEZD. Ani derby nepostavilo tým na nohy. Poločas jakž takž nadějný, ovšem v nástupu do toho druhého absolutní kolaps.