Události, které zaujaly v uplynulém fotbalovém kole:

1. Škoda, že takový duel přišel až v listopadu

Třebovský Slovan potřeboval ze zápasu proti Moravanům tři body více než pověstnou sůl, protože jeho pozice v tabulce se v poslední době jen a jen zhoršovala. Ne, že by vítězství samo o sobě znamenalo nějaký zázrak, nicméně průběh utkání ukázal, že je v silách týmu dosáhnout na podstatně lepší umístění, než na jakém se nyní nachází. To bude otázka pro jaro, zatím je nutno kvitovat s povděkem skutečnost, že Třebovští porazili kvalitního soupeře, který není zvyklý prohrávat 0:3. Překvapivě se ale prosazoval velmi málo a protože mu Slovanisté k úlevě svého trenéra nepomohli žádnou fatální hrubkou a sami svoje příležitosti využili, byl z toho potěšující výsledek. A to přesto, že sestava byla značně poslepovaná, ale mladí dorostenci se této výzvy nelekli a obstáli se ctí.

2. Problémy odmítli, v oslabení si poradili

Když zazněl poločasový hvizd utkání Přelouč – Polička a hosté vedli 2:0, jistě měli ve svých hlavách, že mají protivníka tam, kde ho chtěli mít, a dálnice k vítězství je otevřená. Sotva však utekly dvě minuty ze druhé části hry, museli takové myšlenky zapudit a opět se maximálně soustředit, protože za prvé inkasovali kontaktní gól, za druhé přišli o vyloučeného Štěrbu a za třetí musel nuceně střídat zraněný Petr. Což bylo dost důvodů pro to, aby vyvstaly vážné obavy o výsledek. Jenže Poličští nejsou nazdárci a ne nadarmo se pohybují v popředí přeboru. Trenéři ihned vhodně přeskupili řady a hráči realizovali jejich pokyny v početní nevýhodě tak dokonale, že soupeři nedali naději na zvrat a naopak sami dvakrát gólově udeřili. Bylo to školení, jak podobnou situaci takticky zvládnout.


3. V jedenácti by dosáhli na body? Kdo ví

O tom, že jedním z klíčových faktorů pro výsledek utkání Slatiňany – Svitavy bylo vyloučení hostujícího Juříka ještě v prvním poločase v době, kdy jeho tým vedl, nemůže být sporu. Jestli byla druhá žlutá karta oprávněně udělená či nikoli, to nechť posoudí aktéři a očití svědci, názory se určitě budou různit. Jestli by Svitavští dosáhli v plném počtu hráčů na bodový zisk, to je spekulace, ale faktem zůstává, že až do chvíle, kdy rozhodčí tasil červenou kartu, nedostal se slatiňanský favorit v ofenzivě téměř k ničemu a nebezpečnější rozhodně byly brejkové akce Svitav. To se bohužel při nerovnovážném počtu hráčů na ploše změnilo, soupeř měl zákonitě více místa ke hře a nakonec toho i využil. Jistě lze namítnout, že i Polička hrála v deseti a uspěla, ale ono také Slatiňany nejsou Přelouč.


4. Čelo obsadily týmy, od nichž se to nečekalo

Kdyby se na začátku srpna vyhlásila anketa, které celky budou po podzimu na vrcholu tabulky okresního přeboru, padala by nepochybně různá jména, ale lze si dovolit tvrdit, že Opatovec ani Křenov by k těm nejfrenkventovanějším nenáležely. Ale byla to zrovna tato dvě družstva, která proletěla podzimem nejlépe a dělí se o průběžné vedení, když Opatovec přezimuje zásluhou lepšího skóre. Nelze proti tomu nic namítat, jsou tam, kam na základě předvedených výkonů a výsledků patří. Vždyť vyhrála shodně deset ze čtrnácti utkání, což určitě není náhoda a jde o parádní vizitku svědčící o vyrovnanosti formy, což není lehké ani v okresním přeboru. Je samozřejmou otázkou, zda svoji fazónu udrží i na jaře po dlouhé pauze, ale pozici si podzimní premianti vytvořili výtečnou.

5. Ještě, že postupují dva a bude o co hrát

Pakliže by bylo ve hře jen jedno postupové místo, ztratila by okresní III. třída po podzimu téměř všechno ze svého náboje. Vedoucí Moravská Třebová B si za čtrnáct kol vybudovala jedenáctibodový náskok a z pohledu všech soupeřů se pohybuje v nedostižných výšinách. Ve fotbale se sice může stát cokoli, ale že by rezerva Slovanu na jaře snad mohla přijít o svoje suverénní postavení, to zní jako hodně divoká teorie. Jenže garantovány jsou dvě místenky do okresního přeboru a tady musí srdéčko neutrálního fotbalového příznivce zaplesat, neboť je rázem nepochybné, že odvety ještě přinesou nejednu napínavou zápletku. Aby ne, když minimálně Městečko Trnávka, Dolní Újezd B, Březová i Mladějov, tedy vyrovnané celky s nevelkými rozestupy, budou po vyšší třídě pokukovat.

POCHVALA KOLA:

SK Jevíčko

Když okresní los poslal tým z Malé Hané na závěr podzimu do Morašic a Hradce, snad každý by tipoval, že si tam připíše čistou nulu. Jenomže papírové předpoklady byly zase jednou postaveny na hlavu, a to totálně: zisk šesti bodů při skóre 5:0.

ZKLAMÁNÍ KOLA:

Sokol Čistá

Ani ne tak za závěrečnou prohru v Jaroměřicích, jako spíše za celý podzim v okresním přeboru. Nedávný účastník krajské I. B třídy dostal celkem 53 branek a může být pouze rád, že nikdo nevyhlašuje soutěž o nejděravější defenzivu v republice.