Mistrovská sezona se nezadržitelně řítí ke svému finále. Pro některé celky se jedná spíše o její dohrávání bez jakéhokoli stresu, pro jiné jde stále více do tuhého a stres nechybí.

1. Když došla fyzička, bylo rázem po nadějích

Nebyl to tedy v okresním derby mezi Svitavami a Litomyšlí žádný extra fotbalový zážitek, to je třeba hned zdůraznit. Pravda je nicméně taková, že jej snad ani nikdo nečekal. Určitě ne od Jiskry, která se potácí na hraně existence v krajském přeboru, a také Svitavští opakovaně ukazují, že je jarní část nezastihla v dobré herní pohodě. Takže nebylo s podivem, že utkání bylo svojí úrovní maximálně průměrné, o zajímavé momenty a souvislé akce v něm byla po většinu času nouze, naopak o četné nepřesnosti a chyby nikoli. Alespoň, že snaha na obou stranách nescházela, jenže jen samotná snaha nestačí v momentě, když dojdou fyzické síly. A přesně to se stalo hráčům z Litomyšle evidentně v posledních dvaceti minutách, kdy přestali stíhat a dovolili rivalovi to, co do té doby nikoli, tedy získat zřetelnou převahu. A osud utkání byl neodvratný.

2. Minule sedmičku dali, nyní ji sami utržili

Nemusí ve fotbalové řece uplynout zase tolik vody a řada věcí se promění k nepoznání. Jeden z důkazů pro toto tvrzení poskytli hráči Kunčiny. Možná, že si příznivci ještě vzpomenou, že v říjnu minulého roku porazili na domácím trávníku jistý Heřmanův Městec 7:1, publikum jim tleskalo a soupeř opouštěl hřiště pokořen na hlavu. Jsme pořád v témže ročníku, jen o pár měsíců později při odvetě v témže Heřmanově Městci a „sedm kulí" sráží tentokrát na kolena Kunčinu v utkání, jehož průběh hodnotil trenér vítězů v tisku jako „lepší trénink". Hostů přitom bylo všehovšudy jedenáct a ocitli se po konečném hvizdu sudího v podobné pozici jako jejich soupeř při předešlém vzájemném střetnutí. Tou dobou se ovšem ještě zdálo, že náročná soutěž zvaná I. A třída nemusí být nad kunčinské síly. Teď se to nezdá.

3. O soupeřově zbrani věděli, ale nepomohlo to

Každý celek, který jede o mistrovské body bojovat do Verměřovic, si je dobře vědom toho, že má-li myslet na dobrý výsledek, musí si poradit s největším nebezpečím ze strany domácích hráčů, což jsou dlouhé auty do šestnáctky, která mají na svém úzkém hřišti dokonale nacvičené. Vědomi si toho byli i Cerekvičtí, kteří v „Turecku" hájili vedoucí postavení v I. B třídě. Zůstalo ovšem jenom u teorie, neboť v praxi Slavoj právě tyhle situace nezvládl. „Nepochopitelné a naprosto neomluvitelné," láteřil kouč Roman Pražák nad tím, že polovinu ze šesti inkasovaných branek inkasoval jeho tým právě po autech. Nic potom už nebylo platné, že hosté manko postupně stahovali, byl to marný boj a vyhřívání se na čele skončilo. Není ale všemu konec. Co se pokazilo, lze ještě napravit.

4. Jeden, druhý, třetí. Tři předčasné odchody

Fotbalisté z Kamenné Horky patřili až dosud k příjemným zjevům v krajské I. B třídě a díky svým výkonům se právem pohybovali v jejích horních patrech. V Ústí nad Orlicí si však renomé poněkud pokazili. Ne snad porážkou 0:3, to se tam stalo i jiným družstvům, ale tři červené karty, to je jaksi silná káva. A to hlavně proto, že hosté posbírali všechny tresty za neustálé řečnění, protesty a připomínky vůči rozhodčímu, a to během několika minut druhého poločasu. Přitom v době, kdy tato červená exploze začala, nebylo pro ně utkání vůbec ztraceno. Ústí sice vedlo 1:0, ale obraz hry rozhodně nebyl jednoznačný. Touto trestuhodnou nekázní Horka nejen pohřbila svoje naděje na úspěch v zápase, ale navíc sama sobě zařídila značné potíže do dalšího kola. Už takhle dává sestavu do kupy s obtížemi a bez tří distancovaných to bude ještě složitější.

5. Lídr zaváhal a teď se musí o lídrovství bát

Co může být spravedlivější a pro fanoušky atraktivnější, než když se ke konci sezony utkají dva uchazeči o první pozici ve vzájemném přímém souboji? Takový scénář nyní nastal ve III. třídě. Že tady dojde k takovémuto dramatu, za to si ale po celou dobu vedoucí celek ze Starého Města a Moravské Třebové C může sám, jelikož zřejmě podcenil utkání na půdě outsidera v Trstěnici a příliš pozdě si uvědomil, že to neměl dělat. Domácí totiž vítězstvím 1:0 odpálili prvořadou senzaci a na dálku potěšili Opatov. Ten dostal šancí, v níž ani nedoufal, a může se porvat o první místo. Tuto sobotu hraje ve Starém Městě, na které ztrácí tři body a na podzim ho porazil. Postup do okresního přeboru, ten už mají Opatovští jistý, ale vyšperkovat ho také titulem v soutěži, to by bylo ještě sladší. Útok může začít.

POCHVALA KOLA: SKP Slovan Moravská Třebová

Tohle si třebovský divák opravdu nechá líbit. Jeho tým se po nevýrazném vstupu do jara probral k životu a předvádí výkony, které v jeho podání dlouho nebyly k vidění. Jako teď proti Žamberku, který nedostal proti Slovanu naději.

ZKLAMÁNÍ KOLA: SK Polička B

Když už se zdálo, že se béčko výkonnostně zvedá a míří do poklidných vod I. B třídy, tak přišel tvrdý pád zpět na zem. Před týdnem „šestka" v Dlouhé Loučce, nyní doma doma čtyři góly od Libchav, a to ještě od jediného střelce. Tudy cesta nevede.