Události, které zaujaly v uplynulém fotbalovém kole.

1. Pohroma přilétla ze vzduchu

Dva body sebrali silným Slatiňanům, jeden neméně silným Holicím, ale když přišel zápas, v němž si měli nahlas říci o body tři, tak selhali. Třígólová porážka v „třebovském" derby se nečekala a pro SKP Slovan je před finišem jara značnou komplikací. Téměř neuvěřitelný byl i způsob, jakým se nezdar zrodil. První gól hlavou po rohu, druhý hlavou po standardce, třetí hlavou od snad nejmenšího muže na hřišti po centru do šestnáctky, čemuž předcházela neproměněná penalta hostů nařízená za faul po rozehraném rohu. Toť strašidelná vizitka moravskotřebovské defenzivy. A když se k tomu přidá až na jednu dvě výjimky bezzubá hra dopředu, není divu, že domácí příznivci zůstali zkoprnělí.

2. Bez bodu bezmála po osmi měsících

Psala se neděle 20. září, když fotbalisté Dolního Újezdu podlehli v Heřmanově Městci 1:4. Dalších třináct duelů za sebou poté vyhráli a úžasná série je vynesla na druhé místo v I. A třídě. Leč každá šňůra se jednou musí přetrhnout a platilo to i pro tu újezdskou, což se právě stalo v neděli 8. května. A hádejte, proti komu. Ano, proti Heřmanovu Městci. Těžko říci, čím právě tento rival „Dolňák" zaskočil. Jak se říká, není pro tým nic horšího než vést 2:0, což se v tomto případě potvrdilo, neboť brzké vedení mělo na hru domácích vliv spíše negativní. Je sympatické, že trenér Tomáš Abt nehledal plané výmluvy a sportovně uznal, že si soupeř za druhou půli výhru zasloužil. Ne každý umí takové věty vyslovit.

3. 270 minut na střeleckém suchu

Tři soutěžní utkání během jednoho týdne a jedno zklamání za druhým. Takhle se dá ve zkratce popsat aktuální počínání Sokola Pomezí, jehož černá bilance nyní čítá již šestici porážek v řadě. Ty tři zmíněné poslední mají společného jmenovatele v nekončícím střeleckém soužení, neboť ani Chrudimi C, ani Dolnímu Újezdu a ani Hornímu Jelení nedokázali dát borci z Pomezí gól. A to se hraje a boduje skutečně velice problematicky. Herně to přitom v jejich podání není beznaděj, hraje vyrovnané partie, byť se musí vyrovnávat s četnými absencemi v sestavě. Všechno je ale bez efektu a propad pořadím je zákonitý. Jistě přijde den, kdy to „prorvou", ale už na něho čekají jak na smilování boží.

4. Penaltová muška byla notně vychýlená

S blížícím se koncem soutěžního ročníku roste význam každého vybojovaného bodu, což v případě týmů bojujících na špici či v závěru tabulek platí dvojnásob. I zisky dosažené v penaltových rozstřelech se mohou náramně počítat, o víkendu si to ale týmy z okresu k srdci moc nevzaly. Čtyři z nich šly do penalt a neuspěl nikdo. Polička selhala, když využila jediný (!) ze čtyř svých pokusů, Svitavy kopaly třikrát a dvakrát nedaly. Budiž, tuto dvojici to pro pořadí nemusí extrémně mrzet, ovšem taková Litomyšl promarnila příležitost přiblížit se ke druhému Dolnímu Újezdu a také Cerekvice mohla ještě více odskočit od chvostu své skupiny. Zkrátka tuto „loterii" není radno podceňovat.

5. Nula na kontě proher se rozplynula

Celkem jednačtyřicet celků dospělých hraje v této sezoně na Svitavsku mistrovský fotbal a žádný z nich ji nedohraje bez porážky. Posledním, kdo se mohl hřát takovou nadějí, bylo do první květnové soboty moravskotřebovské béčko, ale ani jemu to ve III. třídě nevyjde. Po sedmnácti vítězstvích a jedné remíze došlo i na tohoto suveréna a postaral se o to Dolní Újezd, jenž vyloupil hájemství svého soka ve Starém Městě. Pro domácí to není tragédie, jejich pozice zůstává komfortní, ale hosté si tímto úspěchem výrazně přiblížili druhé postupové místo, na které si kromě nich brousí zuby i v Březové a Městečku Trnávce. Tenhle počin ale dává Újezdu značné trumfy, vždyť s vedoucím celkem získal dohromady čtyři body a to nikdo další nedokázal.

Tým kola

SOKOL KUNČINA. Z potíží až k vítězné euforii. Obrat v Horním Újezdu z 0:2 na 4:3, tak to se opravdu povedlo.

Zklamání kola

SKP SLOVAN MORAVSKÁ TŘEBOVÁ. Prohrát se může i doma, ale tak usnadněné by to zase rival mít neměl.