Události, jež zaujaly v uplynulém fotbalovém kole:

1. Slabý výkon, nic. Dobrý výkon, nic

Poličským fotbalistům se nedaří posunout se do klidnějších vod krajského přeboru. Minulá dvě vystoupení v Přelouči a doma proti chrudimské rezervě jim nepřinesla ani bod, ani vstřelený gól, přičemž na první pohled si obě vystoupení snad nemohla být vzdálenější. Venku to bylo představení nemastné a neslané, bez barvy, chuti i zápachu, či jak jinak se jejich porážka 0:3 dá pojmenovat. Zato nyní vypadalo všechno úplně jinak. Svižné tempo, nasazení po celých devadesát minut, dostatek herní kvality. Ale je tu jedno ale. Efekt, co se týče bodového přírůstku, z toho vzešel úplně stejný jako o týden dříve, tedy nulový. Zoufale scházely góly, což je zásadní chyba, která se neodpouští.

2. Minimálně bod byl skoro jistý. Skoro

Je to k nevíře, kde se v přeborové tabulce pořád potácí svitavský tým. Místo toho, aby proháněl špičku, což se od něho čekalo a sám si na to i věřil, tak se nachází jen tři body od sestupového pásma a „na dálku" se přetahuje s rivaly, jakými jsou Heřmanův Městec a Přelouč, o to, kdo propadne ještě níže. V České Třebové si mohl dojem o malinko vylepšit, nakonec si však, jak bylo trefně napsáno v pozápasovém hodnocení, neodvezl nic než naštvání. Přitom průběh utkání byl vyloženě remízový, ke konci už s penaltovým rozstřelem více méně počítali jak domácí, tak i hosté, a nezdálo se, že by se mohlo stát ještě něco, co by ho odvrátilo. Ale stalo se, pokutový kop v 90. minutě otočil všechno naruby a Svitavští utržili další ránu, kterou si snad nezasloužili.

3. Tak přece. Jiskra fotbal hrát nezapomněla

Duel svitavského béčka s Litomyšlí se publiku musel líbit, na I. A třídu to byla nesporně nadstandardní podívaná, a to jak oboustrannou maximální bojovností, tak fotbalovostí. Nutno uznat, že hosté svým výkonem mile překvapili, něco podobného od nich po řadě nevýrazných zápasů sotvakdo čekal. Teď je ale jen třeba, aby na to navázali také ve zbývajících třech kláních, neboť se v nich střetnou bez výjimky se soupeři ze spodní poloviny tabulky a mají naději se přece jen pohnout z aktuálního nedůstojného místa. Ovšem ani domácí nemuseli přes porážku nějak extrémně truchlit. Jednak zůstávají první, jednak k dobré úrovni regionálního derby přispěli především ve druhém poločase značnou měrou a kdo ví, jak by nakonec dopadlo, kdyby se jim povedlo brzy po přestávce vyrovnat. A že na to tutovou gólovku měli.

4. Loučka na „Horňáku? Nic pro kardiaky

A pak, že se historie neopakuje. Na jaře hrála Dlouhá Loučka v Horním Újezdu v posledním kole a po výhře 4:3 se udržela v I. B třídě, když rozhodující góly dala v 88. a v 90. minutě. Utekl nějaký čas, na témže hřišti se utkali stejní soupeři a opět z toho nebylo nic pro slabší povahy. Pozice týmů byly obdobné jako v závěru minulé sezony – domácí ve středu pořadí, hosté tonoucí na chvostu. Ale jako by jim právě hra Horního Újezdu seděla a zase dosáhli málem zázrakem na tři body. Teď dali vítěznou branku v deseti, v 90. minutě a z penalty, když to soupeř v přesilovce „přepískl" se snahou rozhodnout, vyhrnul se dopředu a do špatně zajištěné defenzivy přišel brejk, faul a Kolářova „zlatá" trefa na 2:3.

5. Zamotaná okresní tlačenice

Že je nejvyšší fotbalová soutěž Svitavska vyrovnaná, to není novinka. Že ale až tak, že prvních osm celků dělí po deseti kolech čtyři body, to je pozoruhodný jev. Je zřejmé, že žádný z účastníků okresního přeboru konkurenci výrazně nepřevyšuje a mančafty se zejména obírají o body navzájem. Například Jevíčko, jež dlouho vedlo, vytěžilo ze tří minulých utkání jediný bod, Moravská Třebová B prohrála podruhé v kuse, Hradec, který teď vyloupil zmíněné Jevíčko, před týdnem padl s Křenovem, naopak takové Jaroměřice potřetí v řadě vyhrály. Snad pouze v případě Dolního Újezdu lze mluvit o trvalé formě, je osm kol bez porážky. Odměnou mu budiž posun do čela.

Tým kola

SKP SLOVAN MORAVSKÁ TŘEBOVÁ. Po vítězství v Dolním Újezdu drží Slovanisté třetí post v krajském přeboru. Toť věc nevídaná.

Zklamání kola

SK POLIČKA B. Porážka v Jablonném byla jednoznačná a, co je ještě horší, pro béčko pátá v řadě. Což vede zákonitě do problémů.