Události, jež zaujaly v uplynulém fotbalovém kole:

1. Překvapivý gólostroj v derby

Osm branek padlo v souboji Poličky a Svitav. Od této bitvy se čekalo ledacos, ale vzhledem k dosavadním výkonům okresních rivalů jistě ne taková palba. Hlavně druhý poločas byl v tomto směru nadmíru atraktivní. Obě obrany ukázaly, že náleží ke slabším v krajském přeboru, po utkání se srovnaly na sedmadvaceti obdržených gólech, což je hluboký podprůměr. Větší počet vážných lapsů však v derby vyrobili domácí. Utekly jim nástupy do obou poločasů, chybovali u své šestnáctky, nezachytávali rychlé kontry soupeře, pouštěli ho z nebezpečné vzdálenosti ke střelbě. A za to vše zaplatili. Vlastně jim vyšel jen krátký úsek, během něhož snížili na 2:3, a to na velice efektivní Svitavy stačit nemohlo.

2. Rozdíl? Prostě proměnili šance

Vítězství v prvním kole, potom deset porážek v kuse a nyní výhra ve dvanáctém dějství. Tak si v nejvyšší krajské soutěži vede Dolní Újezd, který o víkendu proti Chocni přerušil černou sérii. Přitom se asi nedá říci, že podal extra kvalitnější výkon než ve většině předešlých utkání. Jenže jedna novinka tu byla. Zatímco dříve Újezdští žehrali na to, že nedokázali využívat vypracované příležitosti, tak nyní, ejhle, jaká změna, ještě v prvním poločase skórovali hned třikrát a najednou byl zápas o něčem jiném. Místo marného dotahování ztráty to najednou byl „Dolňák", který byl nahoře a vývoj kontroloval. Tohle je ten správný recept, jaký by bylo záhodno ještě někde ve třech zbývajících duelech použit. Byť, pravda, v útoku bezzubá Agria nebyla tou nejtěžší zkouškou.

3. Jiskra snad narazila na pramen živé vody

Kdo si vzpomene na bezkrevné výkony, které litomyšlští fotbalisté předváděli na „átřídních" hřištích zkraje sezony, nestačí se divit, jakým stylem se prezentují ve druhé polovině podzimu. Z posledních čtyř zápasů získali jedenáct bodů při skóre 16:2 a lze si jen povzdechnout, jaká je škoda, že takto začali hrát až nyní. Jak takto? Aktivně, s častou střelbou, obětavě, nápaditě v ofenzivě a gólově produktivně. Je nesporně faktem, že je-li soupeř natolik mizerný jako naposledy Horní Jelení, jde hned všechno snáze, nicméně i tohoto rivala musela Jiskra nejprve přehrát a donutit ho svojí hrou, aby postupně rezignoval. Možná ji může mrzet, že podzim končí, ale ještě je zde zápas proti poslednímu béčku Ústí a také ten je potřeba zvládnout, aby podzim nakonec nedopadl tak špatně, jak špatně byl rozehrán.

4. Čísla, jaká se jen tak nevidí

Bez ohledu na poslední kolo je jasné, že na čele skupiny B I. B třídy bude přezimovat Kunčina. Zaslouženě? Bez pochybností. Nejenom podzimní část, ale celý kalendářní rok má totiž exkluzivní. Od března získala v soutěžních zápasech šedesát (!) bodů, šestnáctkrát za sebou neprohrála v základní hrací době (naposledy 21. května v Libchavách) a aktuálně drží sérii tří set minut bez obdržené branky. Navíc tamní hráče nic nevyvede z míry. Jako například minule proti Verměřovicím jim hra v první půlce naprosto nešla a kvalitnější soupeř by je určitě potrestal. Ovšem dopadne to tak, že Kunčina gól nedostane, naopak sama ho z ojedinělé akce vstřelí a střetnutí zase dostane pod svojí kontrolu.

5. Béčko je nutno brát vážně

Zatímco se celky z horní poloviny pořadí okresního přeboru obírají o body navzájem, tak dolnoújezdská rezerva se směje. Čtyři body náskoku na nejvyšší pozici znamenají jistotu, že se stane půlmistrem soutěže, a pokud nepokazí předehrávané 14. kolo, má obrovskou šanci strávit na čele i zimní přestávku. Lídrovi nyní výrazně nahrály do karet tři body v Sebranicích. Byl to přesně ten typ zápasu, který spolurozhoduje o úspěchu či neúspěchu, o tom, kdo bude hrát o špici a kdo ne. Favoritovi se nedařilo, lze i říci, že byl horším týmem, trápil se se soupeřem, s terénem, s větrem, i přesto však vítězství nějak vykouzlil. A to je umění, které se v bodovém účtování náramně počítá.

Tým kola:

SLAVOJ CEREKVICE. Výhra v Rozhovicích se rodila těžko, ale pro Slavoj měla unikátní příchuť. Byla totiž jeho první během podzimu.

Zklamání kola:

TJ SOKOL POMEZÍ. Kdyby tak tenhle tým dokázal zopakovat domácí výkony i na hřištích soupeřů. Jenomže kdyby ve fotbale neplatí…