Události, které zaujaly v uplynulém fotbalovém kole:

1. Vzadu je zavřeno a body přibývají

Asi ani sami poličští fotbalisté nemohou uvěřit tomu, že se po šesti kolech ocitli na špici krajského přeboru před favority z Pardubic, Chrudimi či Holic. Není to ale žádná náhoda a nikdo nemůže říci, že by to snad bylo nezasloužené. Sportovní kluby zatím neprohrály ani jedno utkání v základním čase, pouze v Holicích se musely smířit s neúspěchem po rozstřelu. Základem k poličské vydařené sérii je defenziva, ke které se hodí označení skálopevná absolutně dokonale. Vždyť v šesti dosud odehraných duelech inkasovala všehovšudy dvě branky – v Holicích a od České Třebové. Nikdo jiný nebyl schopen poličskou obranu ztéci a to se hraje a boduje daleko snáz. Když je na zadní řady takový spoleh, tak potom i jediný gól, třeba z ojedinělé akce, postačuje k výhře. A to se povedlo už třikrát.

2. Vlastní zbraně byly silnější než soupeřovy

Hraje-li kterýkoli tým v krajském přeboru proti Moravanům, tak dobře ví, že největší nebezpečí bude hrozit od jejich útočné dvojice Kříž – Poláček, která přináší smrtelné nebezpečí a je zvyklá rozhodovat utkání. I ve svitavské kabině při předzápasové poradě tato dvě jména jistě padala s velmi důrazným varováním v hlasech trenérů. Negativní fakt je, že na úrodnou půdu zrovna nepadla, protože zrovna oni se postarali o všechny tři góly domácích. Pozitiva to však přebila a v první řadě to, že se tři body stěhovaly do Svitav. Hosté totiž objevili recept, jak soupeřovy kanonýry přestřílet. Jejich standardní situace byly natolik kvalitně zahrané a účinné, že z nich vlastně rozhodli o výsledku, jaký se cení. Dát čtyři góly venku se nepovede každý den, tím spíše na hřišti silného protivníka.

3. I bez svých tradičních opor si dokázali poradit

Představit si v současné době sestavu Sokola Pomezí bez bratrů Nespěšných je hodně složité. Přesně s takovou situací se však tamní celek musel vypořádat a jelikož se tak stalo v životně důležitém utkání proti Hornímu Jelení, trnuli fanoušci v hledišti obavami o výsledek. Michal se totiž ještě v prvním poločase zranil a musel ze hry odstoupit, podobně i Jan, ten ovšem z toho důvodu, že byl po druhé žluté kartě vyloučen. Přes tato protivenství však domácí hráči dokormidlovali zápas ke tříbodovému konci a nepřipustili další ztrátu. Což by je mělo povzbudit do dalších duelů, neboť padesátiminutový boj v deseti lidech nebyl rozhodně žádný med. Jeho zvládnutí dokládá, že z Pomezí nevyprchala bojovnost a nic na tom nemění, že trápící se Jelení ani neumělo oslabeného soka zmáčknout.

4. Léta nerozhodují, „důchodci" šup do kasy

Brankáři jsou v regionálním fotbale nedostatkovým zbožím, to je známá věc, takže každý klub si svoji jedničku hlídá jako oko v hlavě. Někdy však není zbytí a je potřeba sáhnout mezi borce, jejichž vrstevníci dávno sledující fotbal v klidu s pivem a klobásou. Což o to, v případě Jaroslava Dittricha z Poličky (ročník 1959) to nepřekvapuje, ten nyní celé utkání za rezervu odchytal, ale klidně si střihne i zápas v poli. Veterána ale teď vytáhla i Dlouhá Loučka, jejíž branku hájil ve Svitavách Oldřich Plch (ročník 1953). A zvládnout ve dvaašedesáti náročné „bétřídní" klání na umělé trávě, nadto nikoli špatně, protože za porážku určitě nemohl, to si zasluhuje obdiv. Jen zbývá otázka, jak se může stát na krajské úrovni, že tým zůstane úplně bez strážce svatyně a musí spoléhat na „nejstarší gardu".

5. Zřejmý favorit se zatím nerýsuje

Sedm ze čtrnácti utkání, která jsou plánována na podzim 2015, mají za sebou účastníci okresního přeboru. Co tato polovina ukázala? Především to, že předpoklady o vyrovnanosti soutěže byly plně oprávněné a těžko se bude hledat mužstvo, které by ostatní rivaly zřetelně převyšovalo. Nikdo už není bez porážky a prakticky o žádném duelu nelze říci, že by snad byl dopředu tutový. Naopak, z dosavadních 49 střetnutí skončila nadpoloviční většina buď remízou (7) nebo rozdílem jediné branky (19). Což je pro příznivce okresní kopané vítané, jelikož se mohou těšit na napínavé pokračování podzimní části. Prvních šest týmů dělí pouze tři body, v podstatě každý může porazit každého a Opatovec, jehož vedoucí umístění je do jisté míry nečekané, bude top pozici hájit před hordou nájezdníků.

POCHVALA KOLA:

TJ Horní Újezd

Takhle se bojuje o body, které byly předtím nenávratně ztraceny doma. V Kunčině to určitě nebyl úplně optimální výkon, klíčové šance ale hosté dokázali využít, vyvarovali se hrubých chyb a to vše je přivedlo k vítězství, které už nutně potřebovali.

ZKLAMÁNÍ KOLA:

Sokol Dolní Újezd

Není to poprvé v této sezoně, kdy Sokol zazdil naděje na příznivý výsledek v samém závěru zápasu. V Heřmanově Městci to měl tím těžší, že hrál v deseti, ale i za této situace nemusel inkasovat třikrát v posledních sedmi minutách hry.