Fotbalové září skončilo, mistrovské soutěže jsou ve druhé polovině podzimu a neztrácejí nic na zajímavosti.

1. Nevídaná divizní tlačenice

Vývoj v divizní skupině C je po polovině podzimní části pozoruhodný. Vepředu jsou Jirny hrající si bez ztráty bodu svoji vlastní soutěž.Následuje čtveřice Dvůr Králové, Mšeno, Dobrovice a Kutná Hora, která bojuje o druhou příčku a za níž zeje už pětibodová mezera před Náchodem a šestibodová před Svitavami a Letohradem. Další pořadí je pak neuvěřitelně vyrovnané, vždyť Svitavští jsou sedmí a tím pádem podle umístění v klidném středu tabulky, jenže pozor, na předposlední Semily mají jen tři body k dobru! Deset družstev je naskládáno v rozmezí čtyřbodů. Je zřejmé, že následující zápas s Turnovem, jenž má o dva body méně, bude mít pro Svitavy zásadní význam.

2. Cerekvice zlepšila bránění

Celek od řeky Loučné se v minulosti vyznačoval hlavně velkou ofenzivní silou a v tomto směru nijak neslevuje, devatenáct gólů do sítí soupeřův krajském přeboru za osm kol je více než slušná vizitka. Co však rozhodně stojí za zmínku, to je cerekvická defenziva. Slavoj doposud inkasoval pouze šestkrát a to je nejlepší bilance v celé soutěži. A pokud je vzadu taková jistota, hned se v útočné fázi hraje daleko lépe. Nutno dodat, že v sobotu projde zatím skvěle fungující obrana zatěžkávací zkouškou. Přijede totiž souboj elitních ostrostřelcův dresu Hlinska.

3. V I. B třídě to pořád není ono

V nejnižší krajské fotbalové soutěži má Svitavsko sice rekordní sedminásobné zastoupení, zatím to ovšem bohužel vypadá na to, že se zase brzy ztenčí. Pouze v Pomezí a snad i v Poličce mohou být s dosavadním vývojem sezony spokojeni. Ve zbývajících táborech to však je více či méně zklamání. Ze šesti posledních družstev aktuální tabulky, Morašicemi počínaje a Sebranicemi konče, jich je pět z našeho okresu, když jeho nelichotivou převahu narušuje pouze Semanín. A to není dobrá zpráva nejen pro samotné kluby, ale třeba i pro okresní přebor, protože i ten je na sestupech z vyšší třídy závislý. Ale není všem dnům konec.

4. Metra prožívá období snů

Když nováček z Linhartic prohrál ve svém úvodním utkání v okresním přeboru v Dlouhé Loučce vcelku hladce 0:3, tak si asi mnozí z fotbalových příznivců řekli: „Aha, to asi bude adept na spodní polovinu soutěže." Pravý opak je ovšem realitou, protože Metra si od té doby střeží sedmizápasovou sérii neporazitelnosti, z toho přitomšestkrát vyhrála! Není tedy divu, že se překvapivě, ale zaslouženěvyhoupla do čela tabulky. Nyní se však její role změní, místo dobývání bude muset nejvyšší pozici hájit a můžeme být jen zvědavi, jak si s tímto úkolem poradí.

5. Francouz nastoupil za Litomyšl

Hráčů ze zahraničí na regionálních trávnících zase tolik neběhá. Do Svitav nyní přišel Slovák Filip, za Opatovec střílí ve III. třídě góly Turek Aydin a posilu z ciziny teď představilo i litomyšlské béčko. Francouz Alexandre Abid hrál na domácím trávníku poprvé v základní sestavě, ale jemu i spoluhráčům zápas proti Verměřovicím po porážce v poměru 0:2 zhořkl. Mohou si za to ale sami, s tak slabým výkonem v I. B třídě uspět nelze.

A na co se těšit v dalším kole?

Ve dvou derby bude v akci litomyšlská Jiskra. Áčko hraje veledůležité utkání v Poličce a rezerva zajíždí do Morašic. Bude toho však daleko více.