Události, které zaujaly v uplynulém fotbalovém kole:

1. Jako hluchý do vrat. A marně

Moravská Třebová vede krajský přebor a to s sebou nese novinku. Většina soupeřů nebude ke vzájemným střetům nastupovat s otevřeným hledím. Lídr je lídr a proti němu se prostě musí hrát obezřetně. Což Žamberk předvedl v míře vrchovaté a domácí se přesvědčili, a zřejmě nikoli naposledy, jak těžko se proti takovému stylu prosazuje. Celé to vlastně bylo o prvním gólu. Slovan měl šance na to, aby ho dal a soupeř by musel opustit ulitu, jenže ho nedal, ulita opuštěna nebyla a prorazit se ji nepodařilo. Budiž, vzešla z toho ztráta bodu, ale jen jednoho, dva si domácí díky zodpovědnému přístupu k rozstřelu (vyhráli dosud čtyři z pěti) nechali.

2. Ke gólům se připojily i body. Konečně

Litomyšlská Jiskra má druhý nejproduktivnější přeborový útok se třiadvaceti brankami. To je samo o sobě pozoruhodné konstatování, navíc na cizích hřištích vůbec nemá konkurenci, trefila se tam sedmnáctkrát, zatímco třeba Žamberk ani jednou. Leč je tu jedno zásadní ale, tuto ostrou palbu se zatím nedařilo přetavit ve stejně ostrý bodový přírůstek. Přece jen, prohrávat duely, v nichž tým vstřelí tři nebo dokonce čtyři góly, to je luxus, jaký v tak vyrovnané soutěži nemá místo. Proto si příznivci oddechli, že z Lanškrouna přiletěla v tomto směru dobrá zpráva a gólově bohatý duel přinesl i tříbodový výsledek. Vždyť byl naléhavě potřebný.

3. Další nula si k nule sedla

Fotbalisté z Pomezí si v těchto dnech připomínají nelichotivé „výročí“. Je tomu měsíc, co naposledy bodovali. Přesně 3. září prohráli po penaltách se Semanínem, no a od té doby čtyřikrát ani ťuk. Že taková série nemůže vést jinam než do podpalubí I. A třídy, netřeba připomínat. Pravda, předvedená hra v derby s Dolním Újezdem mohla snad naznačit veselejší zítřky, vyprávějte však cosi o sympatickém výkonu někomu, kdo se celý zápas dřel a bojoval alespoň o remízu, aby ji ztratil po gólech v 88. a 90. minutě. To prostě přijde k vzteku bez ohledu na to, že Újezdští náleží mezi přední týmy a byli favority. Stačil jeden moment, jedna střela a vše bylo pryč.

4. Doma jeden mančaft, venku druhý

Jako by snad letošní I. B třídu hrály dva různé Opatovce. Doma to je v jeho podání paráda. Čtyři utkání, dvanáct bodů, skóre 14:6, schopnost strhnout na svoji stranu i vyrovnané a dlouho nerozhodnuté zápasy, jako naposledy derby s moravskotřebovskou rezervou v poslední minutě. Zato na cizích stadionech jakoby hráči na všechny účinné recepty na dobré výsledky zapomněli. Ze čtyř utkání nula bodů a skóre, poněkud kuriózně, 6:14. Zkrátka to chce přidat i venku trochu sebevědomí z vlastního trávníku, neboť potom by se dalo hovořit o usazení se v horní polovině pořadí. Výhradně s domácími body se do vyšších pater proniknout nedá.

5. V deseti lépe, v jedenácti hůře

Co udělá se zápas vyloučení? Často pravý opak, než by se předpokládalo. Důkaz poskytlo například utkání okresního přeboru mezi Linharticemi a Janovem. Domácí Metra si na vedoucí celek soutěže věřila, chtěla ho obrat o body a začala výtečně, brzy šla do vedení a půl hodiny měla navrch. To však jenom do té chvíle, než šel soupeř do deseti. Nerovnovážný počet fotbalistů na hrací ploše s vývojem netušeně zamával. Linhartičtí jakoby se výhody lekli, nevěděli, co si s ní počít, a ze hřiště se postupně vytratili. Naopak Janov začal předvádět hru hodnou zatímního suveréna přeboru a nelámaje si hlavu s oslabením, výsledek rázně obrátil.

Tým kola

SOKOL DOLNÍ ÚJEZD. Kdo chce bojovat o špici, musí umět zvládnout i podobné zápasy jako ten v Pomezí.

Zklamání kola

TJ SVITAVY. Porážka v Holicích není ostuda, ale po obrození proti Slatiňanům se rozhodně čekalo více.