Události, které zaujaly v odehraném fotbalovém kole

1. Střelci mlčeli, zábavy moc nebylo

Marná sláva, fotbal bez gólů, to prostě není ono. A může být sebevíce bojovný a dramatický, ale když se nerozvlní síť, tak tomu zážitku zkrátka něco chybí. Což byl nyní případ derby mezi svitavskými a moravskotřebovskými borci. Kulisa se v nedělním odpoledni sešla slušná, z ofenzivního představení v podání obou rivalů však oči přihlížejících spíše bolely. Ne, že by nějaká ta branka padnout nemohla, ale slibně rozehrané akce se nepodařilo dotáhnout ke kloudnému zakončení, útočné úsilí soupeřů byla upracované, postrádající přesnost, razanci, myšlenku. A když se k tomu přidalo pět neproměněných penalt v rozstřelu, není ani divu, že ten, kdo se těšil na atraktivní podívanou, neodcházel kdovíjak nadšen.

2. Za čtyři kola skoro jako za podzim

Dolní Újezd setrvává na chvostu krajského přeboru, ale naděje na udržení ještě nepohřbil. Ze čtyř jarních klání urval pět bodů, tedy skoro stejný počet jako za celou první polovinu sezony, a přiblížil se zbylým ohroženým. Připomeňme si situaci v podpalubí: Dolní Újezd 11 (s utkáním k dobru), Moravany 16, Přelouč 18, Heřmanův Městec 19. Ano, pořád je to z pohledu Sokola kritická záležitost, ale přece jenom lze o jakémsi náznaku hovořit. Minimálně se to dá ještě zdramatizovat a konkurenty, kteří s Újezdem po podzimu počítali jako s jasným odpadlíkem, malinko vyděsit. Jaká škoda, že „Dolňák" umí porazit silné Hlinsko, jenže týden předtím v Heřmanově Městci, kde potřeboval nutně body, utržil poměrně zbytečně „čtyřku".

3. Z kabiny přišel jiný mančaft

Rychlý gól, soupeř záhy v deseti, to se může zdát jako obrovské plus, ale nemusí tomu tak být vždy. Jako v Pomezí, kde domácí po čtvrthodince proměnili penaltu a proti oslabené Litomyšli je to mělo povzbudit k udávání tempa. Mělo, leč nepovzbudilo, naopak jakoby se výhody lekli, iniciativu přenechali Jiskře a byli rádi, že ta do poločasu „jen" vyrovnala. O přestávce zřejmě následoval důrazný proslov kouče Janka, neboť druhou půli vzal domácí z úplně jiného konce. Zahodili pasivitu, přidali na pohybu, vysunuli napadání, udrželi míč v kombinaci, hráči si uvědomili, že je jich o jednoho v poli více a nutili soupeře k chybám. Nu a efekt v podobě dvou branek se dostavil. Až to vypadalo, že ze šatny snad vyběhli úplně jiní hráči.

4. Boj se soupeřem, boj s terénem

K líbivému sportovnímu zážitku musí být splněno několik podmínek a jednou z nich je stav hrací plochy. A platí to i pro krajské a okresní trávníky. Kdo by také rád sledoval bahenní či vodní lázně, jaké byly k vidění v „bétřídním" derby v Opatovci. Tamní hřiště se nevzpamatovalo po deštivých dnech a ještě předtím, než bylo utkání rozehráno, bylo zřejmé, že hra bude mít s kombinačním fotbalem asi sotva něco společného. Což ani neměla, místo toho přišel logicky na řadu tvrdý boj o každý metr prostoru plný faulů, napomínání i vyloučení. I těch pár fotbalovějších momentů sice hráči vykouzlili, ale celkově lze pouze litovat, že ke střetu předních mužstev tabulky nedošlo za vhodnějších podmínek.

5. Dva za devět, dva za nula

Po třech jarních kolech okresního přeboru se už dá konstatovat, kdo se po zimě probudil čilý a kdo naopak ještě spí. Super start do odvet má za sebou Bystré, třikrát vyhrálo, z toho dvakrát venku, díky čemuž vystřelilo tabulkou vzhůru a posunulo se o pět pozic výše. Druhým dosud stoprocentním jarním zjevením je trochu nečekaně moravskotřebovské béčko. Rovněž dvojice celků nezískala na tři pokusy ani bod. U poslední Rohozné to zase tolik nepřekvapuje, zato v Jaroměřicích zavládly rozpaky. Ačkoli hrály dvakrát doma, ani tak s jarní nulou ještě nepohnuly. Důsledek? Po podzimu třetí celek přeboru se sesunul o šest příček níže.

Tým kola

SK POLIČKA. Hrát častěji tak dobrý fotbal jako v první půlhodině zápasu proti Heřmanovu Městci, to by si fanoušci panečku libovali.

Zklamání kola

SOKOL DLOUHÁ LOUČKA. Vše, na čem hráči v průběhu utkání s Těchonínem pracovali, se rozsypalo v poslední desetiminutovce.