1. Stačila minutka a situace se změnila

Na okresní derby Litomyšl – Svitavy připravovali oba trenéři svoje svěřence zodpovědně a zvažovali různé varianty, kudy by se tento duel mohl odvíjet. Odehráno ale bylo sotva několik vteřin a svoje plány v podstatě roztrhali. Koho by také napadlo, že z první akce padne gól? Domácí darovali soupeři standardní situaci, ten z ní vytěžil to, co si přál, tedy rychlé vedení, a dostal se psychicky nahoru. Určitě nelze tvrdit, že to byl ten úplně nejklíčovější moment utkání, těch by se našlo více včetně červené karty litomyšlského brankáře Krále, ale takhle pokaženým vstupem do duelu domácí hráči našlápli na výsledkovou minu a ta nakonec i vybuchla. Svitavští nemuseli předvést nic zázračného, ale když dostali nabídnuty takové šance, byl by hřích je nevyužít.

2. Vedoucí celek byl zbavený kouzla

Přijede-li lídr tabulky na půdu soupeře ze spodní poloviny tabulky, měli-by být karty rozdány vcelku jasně. To by ale letošní krajský přebor nemohl být natolik vyrovnaný, že mluvit o favoritovi jakéhokoli zápasu bývá hodně nadsazené. Důkaz byl nyní k vidění v Dolním Újezdu. Lanškroun, který se k překvapení všech vyškrábal na nejvyšší post, tam totiž rozhodně nepůsobil coby sebevědomý lídr tabulky. Naopak, v souboji s nabuzenými domácími tahal za kratší konec a od 68. minuty nebylo za stavu 4:1 co řešit. Což signalizuje, že dosud vedoucí celek odehrál tento zápas pod psa, ale také to, že Újezdští se na sinusoidě svých výkonů, kdy vcelku pravidelně střídají lepší s těmi horšími, nacházeli doopravdy vysoko.

3. Do čeho kopli, to skončilo v brance

Ve fotbale je možné skutečně ledacos, o čemž fanoušky přesvědčují výsledky některých utkání týden co týden. Ovšem na zprávu, která se rozletěla z Kunčiny, reagoval každý, kdo ji poprvé slyšel, podobně: Cože? To si děláte srandu!". Sedmigólový příděl v podání domácího nováčka I. A třídy do sítě soupeře, který na jaře hrál krajský přebor, však nebyl žádným vtipem. To se jen Kunčině povedl zápas, jakých je skutečně málo. Aniž by svého rivala nějak herně drtila, sázela do jeho svatyně gól za gólem, a to na nejrůznější způsoby: ránou zpoza vápna, hlavou, ze sólového úniku či z dorážky. Hosté si připadali jak v Jiříkově vidění a byli zralí tak akorát na nervový kolaps. Potlesk diváků si domácí hráči za tuhle parádu zasloužili. Jejich produktivita byla neskutečná.

4. Zdánlivě rozhodnutý zápas rozhodnutý nebyl

Vede-li jakékoli mužstvo v průběhu druhého poločasu třígólovým rozdílem, tak mysl všech aktérů i přihlížejících ovládne jediný pocit – o výsledku je jasno a bude se jen dohrávat. Že to nemusí být pokaždé pravda, to se ukázalo v utkáních krajské I. B třídy. Čistá vedla 3:0 v Sebranicích a nakonec tak tak při náporu soupeře udržela těsný náskok, v jejím případě je však nutno zdůraznit, že se bránila v deseti bez vyloučeného M. Severy. Dlouhá Loučka držela v šachu Lanškroun, kromě tří gólů zahazovala další šance, ale najednou bum, dva rychlé zásahy domácích, drama do nastavení a úleva až po konečném hvizdu. Vyšlo to, ale s nečekanými nervy.

5. Někde rozhodl úplný začátek, jinde úplný konec

Fotbalový příznivec chodí do hlediště proto, aby si vychutnal pokud možno celých a zajímavých devadesát minut. Jsou ale i případy, kdy stačí minimální úsek k tomu, aby viděl všechno důležité. Třeba v Bystrém mohli diváci odejít domů po sedmi minutách hry, protože v tu dobu vedli domácí nad rivalem z Jevíčka 3:0 a utkání potom ztratilo šťávu, tím spíše, že hostům vinou zranění valem mizeli hráči ze sestavy. V okresním přeboru jsme zaregistrovali i opačný extrém v Litomyšli, kde zase mohli diváci přijít pět minut před koncem a stihli by to podstatné, totiž dvě trefy domácích, díky kterým na poslední chvíli otočili duel proti Linharticím.

TÝM KOLA: Sokol Kunčina

Tady skutečně není jiná volba. V Heřmanově Městci asi ještě teď nechápou, co se to vlastně proboha na trávníku nováčka stalo. Důležité ovšem je, aby tento výsledek, jakkoli je úžasný, nezůstal osamocen a body na týmové konto přibývaly pořád.

ZKLAMÁNÍ KOLA: Jiskra Litomyšl

Chvíli to vypadalo, že Jiskra prožije tuto sezonu v klidnějších vodách než tu minulou, jenže byl to zřejmě jenom sen. Porážka v derby byla čtvrtou v řadě za sebou a je znovu tam, kde to důvěrně zná, tedy v nejnižších tabulkových patrech.