Postup si nevybojovali na hřišti, byl jim nabídnut dodatečně, což po dohodě v klubu přijali. A podzim ukázal, že jistě neprohloupili. Konkurenti brzy poznali, že s Pomezím není snadná práce.

„Šli jsme do soutěže s tím, že je to pro nás velká výzva, protože v Pomezí se tak vysoká třída nikdy nehrála. Zároveň jsme si ale byli vědomi, že kdyby se ukázala být nad naše síly, tak by případný sestup nebyl tragédií," řekl trenér fotbalistů Pomezí VÍTĚZSLAV KOTÁSEK. Pesimismus ovšem nebyl na místě, neboť jeho svěřenci si počínali zcela bez respektu, což se nakonec odrazilo na solidním zisku devatenácti bodů a pěkném šestém místě v tabulce.

„Plány na umístění jsme si nedělali, ale chtěli jsme hrát v klidu, abychom nebyli hned od začátku pod tlakem. To se podařilo, takže s podzimem jsem spokojen. Čeká nás však ještě hodně práce v obranné i útočné činnosti," řekl Kotásek.

Jedním z klíčů pro úspěšné výsledky v podzimní části byl podle trenéra vstup do jednotlivých zápasů. „Někdy se stalo, že jsme si v kabině řekli nějaké taktické pokyny, ale začátek utkání nám nevyšel, brzy jsme inkasovali gól a mužstvo se z toho potom těžko zvedalo. Pokud se nám ale povedlo vstoupit do utkání dobře a dát vedoucí branku, z hráčů jakoby spadla deka, uvolnili se a dokázali poté produkovat fotbal, jaký jsem si představoval."

A v některých zápasech to byla skutečně paráda, vždyť například Srchu, jenž je ostatně v tabulce výše než Pomezí, se pět gólů nedává každý den. „Cením se také výhry nad Českou Třebovou nebo závěrečné remízy s Chrudimí, kdy jsme sahali i po třech bodech. To byly z naší strany dobré zápasy proti velmi kvalitním soupeřům," zdůraznil Vítězslav Kotásek.

Na opačné škále pocitů stojí především debakl na trávníku vedoucího Horní Jelení, kde si Pomezí vybralo špatný den a favoritovi nedokázalo konkurovat. „Sedm obdržených gólů mě mrzelo, ale tam jsme neměli na dobrý výsledek. Osobně za největší ztrátu považuji porážku v úvodním kole v Hlinsku, protože tam soupeř vystřelil jednou na naši branku," vzpomíná Kotásek na smolný začátek podzimu. Naštěstí pro jeho tým se to ale povedlo napravit.

Adaptaci na vyšší fotbalovou úroveň hráči zvládli výborně a nikdo z nich trenéra nezklamal. „Určitě musím poděkovat brankáři Křemenákovi, který byl po celý podzim velkou oporou mužstva. Kluci měli dobré i slabší okamžiky. Stavěl jsem na středové řadě v čele s kreativním Janem Nespěšným a tady mohu být spokojen. Není to však na žádné usínání na vavřínech, on i všichni další na sobě musí pořád pracovat," upozorňuje kouč Sokola Pomezí.

Porovnání s I. B třídou? Co se týče fotbalové kvality, tak pochopitelně vyznívá ve prospěch skupiny, v níž Pomezí poměřuje svoje síly rovněž se silnými týmy z Pardubicka a Chrudimska. „Myslím, že I. A třída je určitě lepší, nemá špatnou úroveň. Dovolím si to tvrdit i v porovnání s utkáním krajského přeboru Litomyšl – Svitavy B, které jsem viděl a z něhož jsem byl zklamaný. Navíc, pokud budu mluvit za nás, tak s výjimkou jednoho utkání ve druhém kole mám pocit, že se tady hraje i celkem férově," kvitoval s povděkem Vítězslav Kotásek.

Jakkoli se Pomezí zařadilo mezi nejpříjemnější překvapení, co se týče fotbalového podzimu na Svitavsku a vytvořilo si velice nadějnou výchozí pozici pro klidné dohrání sezony, tak konečné účty se budou skládat na jaře a nelze proto vůbec nic podcenit. Toho si je vědom i trenér Kotásek a na zimní období bude klást značný důraz.

„Počítám, že 8. ledna zahájíme ostrou zimní přípravu. O herní stránku se postará zimní turnaj na umělé trávě v Chocni, kam jsme se přihlásili. Čekají nás tam soupeři na naší, nebo i vyšší úrovni," potvrdil Kotásek, že až se konec března zeptá, měli by být jeho tým na odvety zdárně nachystán.