Té se letos účastní rekordních pět družstev ze Svitavska a už tím je dána velká atraktivita.

Po podzimu kraluje tabulce Cerekvice. To může být překvapení pouze pro člověka neznalého věci. Tamní silný kádr prošel podzimem bez jediné prohry a výsadní pozice mu patří plným právem. Ačkoli se Slavoj nevyhnul zakolísáním, a to paradoxně v těch zápasech, kdy se to vůbec nečekalo (Valy, Slatiňany či Morašice), vytvořil si pro jaro takovou výchozí pozici, že nikdo soudný nepředpokládá, že by o postupové místo mohl přijít.

Navíc na fotbal v cerekvickém vydání se dá dívat a některé slabší momenty na tom nic nemění, ty postihnou čas od času každého. Ivo Svoboda se dělí s Michalem Bažantem z Valů s jedenácti góly o pozici nejlepšího střelce, Josef Vondra nezůstal příliš pozadu. Je docela překvapivé, že do střelecké listiny se zapsalo jenom osm hráčů (a to tři skórovali jednou), i to je možná jedna z příčin ne úplně ideálního závěru podzimu. Celkově je ale nutné do Cerekvice poslat velikou gratulaci a přát si, ať v nasazeném tempu vydrží.
Jelikož druhou přímo postupovou pozici obsazuje také výrazně odskočivší Heřmanův Městec, vypadá to reálně tak, že ve hře bude jen místo třetí, které může znamenat baráž.

To není dobrá zpráva hlavně pro Litomyšl, neboť Jiskra po delší době zahájila soutěž tak, že atakovaní nejvyšších příček nebylo vyloučeno. Ale po celou dobu se neskutečně trápila v zakončení, pouhých čtrnáct nastřílených branek je dokladem. Je vlastně pozoruhodné, že s takovou produktivitou je alespoň tam, kde je.

Bídná koncovka se projevila sérií tří porážek za sebou a rostoucí bodovou ztrátou na čelo. Když se přidají i některé zbytečné remízy se soupeři ze spodku tabulky, nemohou Litomyšlští vyčítat nikomu než sami sobě, že například na Cerekvici ztrácejí už po podzimu propastných jedenáct bodů.

O příčku níže než Litomyšl, tedy jako pátý, bude přezimovat Dolní Újezd. Potvrdil svoji příslušnost k lepší společnosti I. A třídy, ale výše to nešlo, za což může především nepovedená pasáž mezi druhým a šestým kolem, v níž pět zápasů v řadě nevyhrál. A to včetně nepochopitelné domácí porážky s béčkem Chocně, které bylo jinak na hřištích soupeřů bezmocné. To jsou ztráty, které při výsledném účtování zoufale chybí. Ale i Sokol zůstává ve hře alespoň o třetí místo.

Zklamání prožili fanoušci v Moravské Třebové. Ze snů o rychlém návratu do přeboru nebylo zhola nic a hrůzostrašný start do sezony poslal Slovanisty ke dnu i v I. A třídě. To nakonec díky lehce zlepšenému závěru opustili, ale porážky doma s Letohradem či Přeloučí nebo na půdě Chocně B týmu určitě žádnou reklamu neudělaly. Předzvěstí lepších časů snad bylo závěrečné vítězství nad Načešicemi. Právě na tohoto protivníka, který je předposlední, je však jejich odstup pořád jenom tříbodový.

Uhrát ve třinácti utkáních patnáct bodů a vstřelit přitom devět gólů (vlastně osm, protože jeden byl vlastní), to patří k fotbalovým zázrakům. Morašičtí ho na podzim předvedli v plné parádě. Pět bezgólových remíz také svědčí o tom, že si fotbalový fajnšmekr asi moc neužil. Jenže pozor, žádný smích není na místě. Sokol sebral body Cerekvici, Přelouči nebo Dolnímu Újezdu. Co by za to třeba v Litomyšli dali. To, co ale vyšlo na podzim, by na jaře těžko stačilo, protože finišovat budou všichni. Morašičtí musejí začít dávat góly.

Bitva o záchranu se bude, ostatně stejně jako v krajském přeboru, týkat alespoň na začátku jara velkého počtu týmů. Tím spíše, že pokud nikdo nesestoupí do našeho kraje z divize, bude se hrát baráž mezi předposledním celkem I. A třídy a lepším týmem z druhých míst I. B třídy. Protože v této sezoně není v soutěži žádný odpadlík jako loni Prachovice, není nikdo za vodou. Asi by se jím mohla stát Choceň, nad jejímiž výsledky nezbývá než kroutit hlavou, mimo jiné dokázala přijet k zápasu I. A třídy v deseti. Leč tatáž Choceň je schopná jindy poskládat sestavu, že byla hrozbou i pro silné soupeře. I na tomto pólu je zaděláno na napínavé jaro.

Střelci Slavoje Cerekvice n. L. (podle oficiálních zápisů): 11 – I. Svoboda, 9 – Vondra, 6 – Souček, 3 – Růžička, Jandera, 1 – Růžek, Lorenc, Coufal.

Střelci TJ Jiskra Litomyšl (podle oficiálních zápisů): 4 – Sršeň, 2 – Bednář, Pavlák, Holec, 1 – Kroupa, Černý, Šibrava, Košín.

Střelci Sokola Dolní Újezd (podle oficiálních zápisů): 5 – J. Vomáčka, 3 – Frňka, 2 – K. Svoboda, Havran, 1 – Heinisch, Fulík, Pavel Kuta, Kromichal, J. Částek.

Střelci SKP Slovan Moravská Třebová (podle oficiálních zápisů): 6 – P. Šatník, 5 – Staněk, 3 – Strouhal, Rockwood, 2 – Maleňák, 1 – Doseděl, Kozák, Aberle.

Střelci TJ Sokol Morašice (podle oficiálních zápisů): 2 – Jetmar, Burián, 1 – F. Ropek, Petr Kuta, P. Vomáčka, Válek, vlastní (Staré Hradiště).