Nejinak tomu bylo v neděli na trávníku v Bořkově. I když domácí vedli, tak nakonec museli být za bod rádi, jelikož po celý druhý poločas se bránili náporu soupeře.

Morašičtí fotbalisté zabrali ve chvíli, kdy jim teklo do bot. Dva poslední zápasy na domácím stadionu zvládli se šesti body a nulou obdržených branek na kontě, díky čemuž si zajistili solidní výchozí pozici pro jarní odvety. Semanín porazili i díky pevných nervům při penaltách.

Dolní Újezd – Litomyšl 1:1

Utkání začalo oboustranným oťukáváním, o první vzruch se postaral po centru Černého ze standardky Košín, jehož hlavička šla do boční sítě. Nadále se pokračovalo v průměrném tempu, v poli měli mírně navrch hosté, ale z čistého nebe udeřilo před Králem. Ve 28. minutě napřáhl snad z 35 metrů Novák a jeho výstavní projektil zapadl do šibenice překvapeného brankáře – 1:0.

Povzbuzení domácí pak ještě zahrozili hlavičkou Havrana, kterou Král vyškrábl na břevno, a průnikem Betlacha, do kabin se jim tak šlo veseleji.

Celý druhý poločas se však hrál převážně na jejich polovině. Hosté si vynutili trvalou územní převahu a před Janeckým začalo být pořádně horko. Centr Beneše gólman neudržel, ale před dotírajícími útočníky jej napodruhé lapil, poté mohl být rád, že jeho střet s Košínem nebyl potrestán penaltou. V 62. minutě rozehrál Němec trestný kop, na míč nejvýše vyskočil Hašek a bylo vyrovnáno – 1:1.

Do dobré možnosti se pak dostal ještě Kroupa, ale zakončoval z příliš ostrého úhlu a Janecký stačil vyrazit. Ke konci se Újezd částečně vymanil z obrany, ale s výjimkou série dvou rohů za sebou Krále výrazněji neohrozil. Remízu přijali spokojeněji domácí hráči.

Fakta – branky: 28. Novák – 62. Hašek. Rozhodčí: Gregor (Chrudim) – Cach, Jeřábek. ŽK: 3:1. Diváci: 250. Poločas: 1:0.

Sokol Dolní Újezd: Janecký – Pachta, Kučera, Svoboda, Novák, Hladík, Havran, Kolčava, Heinisch, M. Vomáčka, Betlach (Kopecký, M. Částek). Jiskra Litomyšl: Král – Pecháček, Hašek, Macháček, Němec, Beneš, Kroupa, Černý, Kuchta, Urban, Košín (Vodehnal, Kristek).

František Jandáček, trenér Sokola: Bylo to derby, jak má být. Řekl bych, že hosté se na zápas připravili lépe, jak po stránce fotbalovosti, tak i bojovnosti. Ujali jsme se vedení po krásné střele Nováka a nedali dvě další šance. Po přestávce udávali tempo hosté a po zásluze vyrovnali. V závěru se soupeři soustředili na to, aby neinkasovali, a zrodila se zasloužená remíza. U nás bych vyzvedl Kučeru, u hostů se líbil Macháček.

František Dvořák, trenér Jiskry: Kdo zápas viděl, ví, na čí straně byl fotbal. Kdybychom měli vepředu Peška, myslím, že bychom si s domácí defenzivou gólově poradili častěji. Herně jsme byli od začátku vcelku v pohodě, domácím se ale povedl nádherný „gól roku“. Druhý poločas byl herně v naší moci, vyrovnali jsme a byli i další akce, které jsme mohli a měli vyřešit lépe. Rozhodčí dle mého ovlivnil zápas neodpískáním penalty po faulu na Košína a neudělením červené karty domácímu hráči. Jako klad beru, že se do týmu zabudovávají mladí kluci.

Morašice – Semanín 3:0

Po nezáživném úvodu přebrali domácí zhruba od 20. minuty iniciativu, vypracovali si několik možností. Proměnili tu ze 45. minuty, kdy se po rohovém kopu trefil V. Štancl. I po přestávce pokračovali Morašičtí v tlaku, z něhož vyplynuly dva pokutové kopy, jejich exekutor Pavel Kuta si při nich zachoval pevné nervy a zajistil domácím klidný závěr utkání. Podráždění hosté za celých 90 minut nevyslali přímou střelu mezi tři tyče.

Fakta – branky: Pavel Kuta 2 (obě PK), V. Štancl. Rozhodčí: Vodák (Chornice). ŽK: 1:4. Diváci: 50. Poločas: 1:0.

Sokol Morašice: Lněnička – Klement, Chmelík, Rajman, V. Štancl, Pavel Kuta, Petr Kuta, Ropek, Jokeš, Válek, Burián (Kopecký, Škoda, Holomek).

Petr Kuta, hrající trenér Sokola: Velice nám pomohl gól do šatny. Ve druhém poločase jsme se díky němu mohli uklidnit, zatímco soupeř hodně znervózněl a věnoval se více rozhodčímu než vlastní hře. Po dvou proměněných penaltách se dohrávalo z povinnosti. Hosté hráli hodně důrazně, proto jsme raději prostřídali, abychom se vyhnuli zranění. Poděkování patří celému týmu za bojovnost, na hru mezi 20. a 80. minutou se také dalo koukat. Hodně byl v útoku vidět Burián, na něho byly oba dva penaltové zákroky.

(jka, rh)