Na předčasně ukončenou fotbalovou sezonu 2019/2020 byl měl co nevidět navázat ročník nový. Jak všichni fotbalisté věří, odehraje se bez dalších komplikací, ačkoli ruku do ohně za to v tuto chvíli nikdo dát nemůže.

Nezbývá než pevně doufat, že v srpnu nebude zdárnému rozehrání mistrovských soutěžích nic bránit.

Jednotlivé řídící orgány v těchto dnech intenzivně pracují na přípravě příští sezony, což pochopitelně platí i pro Svitavsko.

SMĚR NAHORU I DOLŮ

I když rozhodnutím Výkonného výboru FAČR bylo stanoveno, že se nebude postupovat ani sestupovat, tak určitým pohybům daným dobrovolnými přesuny některých klubů se jednotlivé třídy přece jenom nevyhnuly.

Což se týká také regionálních zástupců, kdy prakticky v každé soutěži dochází ke změnám.

V krajském přeboru zůstane trojlístek vyslanců z našeho okresu: Jiskra Litomyšl, TJ Svitavy a SKP Slovan Moravská Třebová.

Pokud vám v tomhle výčtu jedno jméno chybí, tak je to SK Polička. Vedení tamního klubu, byť nemuselo, tak zvolilo variantu I. A třída.

Tam doplňuje dva dosavadní účastníky druhé nejvyšší krajské soutěže, tedy Sokol Dolní Újezd a TJ Svitavy B.

Rovněž I. B třída zaznamenala jeden úbytek: Slavoj Cerekvice se rozhodl, že přijatelnější pro něho bude návrat do okresního přeboru. Místo něho se po letech snažení dočkal posunu na krajskou úroveň Sokol Bystré, po podzimu vedoucí celek nejvyšší okresní soutěže.

A také ona dozná novinek. „Výměna“ po ose Cerekvice – Bystré je jednou z nich, ta druhá má velice negativní důvod. Do sezony totiž nepodal přihlášku klub z Kamenné Horky, který tak na fotbalové mapě znovu končí poté, co se mu podařilo před časem činnost obnovit. Příliš dlouhého trvání to ovšem bohužel nemělo.

Na obvyklých čtrnáct doplní účastnické pole okresního přeboru celek Metry Linhartice, který v okamžiku ukončení sezony vedl okresní III. třídu.

V ní zůstává pro nadcházející sezonu deset družstev, tím pádem registrujeme znovu početní úbytek.

Ještě doplňme další aktuální posuny v soutěžích mimo Svitavsko. Poličku vystřídá v krajském přeboru poprvé v historii SK Proseč. Z I. A třídy vypadli reprezentanti Chrudimska z Tuněchod, ti se nově přesouvají až do svého okresního přeboru, což způsobilo další pohyby.

Do I. A třídy se takto dostal nejúspěšnější podzimní tým ze dvou skupin I. B tříd, což je rezerva FK Letohrad. Do I. B třídy zamířil podzimní mistr okresu Chrudim SK Rváčov.

OPOŽDĚNÉ ROZLOSOVÁNÍ

Mistrovské soutěže v Pardubickém kraji by se měly rozběhnout, pokud všechno půjde dobře, v termínu 8. – 9. srpna.

Dva víkendy předtím budou patřit prvnímu a druhému kolu Poháru hejtmana. Úvodní dějství se hraje 25. července a v jeho rámci hostí Bystré soupeře ze Svitav, Litomyšl zajíždí do Slatiňan, Polička přivítá Moravskou Třebovou, Kunčina změří síly se Sokolem Tatenice a na Dolní Újezd čeká utkání s Luží.

Okresní fotbalový svaz naplánoval zahájení sezony takto: 8. a 9. srpna první kolo poháru a týden nato start okresního přeboru a III. třídy.

Oproti zvyklostem bude v letošním roce výrazně zpožděno losování soutěží. Krajský svaz přidělí družstvům dospělých a mládeže losovací čísla v termínu 22. – 24. července, teprve poté bude moci k témuž kroku přikročit okres.

A je zákonité, že za tak dlouhou dobu může ještě dojít k dalším korekcím, a to nejen na úrovní krajů a okresů, ale i ve třetích ligách a divizích.

Fotbalová sezona 2020/2021 na Svitavsku

KRAJSKÝ PŘEBOR: Svitavy, Litomyšl, Moravská Třebová.

I. A TŘÍDA: Polička, Dolní Újezd, Svitavy B.

I. B TŘÍDA: Moravská Třebová B, Dolní Újezd B, Pomezí, Opatovec, Kunčina, Bystré, Březová nad Svitavou.

OKRESNÍ PŘEBOR: Mladějov, Boršov, Horní Újezd, Morašice, Jevíčko, Jaroměřice, Hradec nad Svitavou, Borová, Radiměř, Dlouhá Loučka, Opatov, Janov, Cerekvice nad Loučnou, Linhartice.

III. TŘÍDA: Třebařov, Moravská Třebová C, Sebranice, Čistá, Městečko Trnávka, Koclířov, Vendolí, Křenov, Rohozná, Kunčina B.