Po polovině sezony obsadily špici tabulky (Březová), její střed (Sebranice, Pomezí, Svitavy B, Polička B) a pohříchu i závěr v pásmu vážného ohrožení sestupem (Rychnov).

V minulé sezoně se soutěž nesla ve znamení dramatické bitvy mezi Cerekvicí a Březovou o postup do I. A třídy. Z ní vyšel vítězně tým od Loučné a Březová zůstala trčet v I. B.

Čekalo se tedy, jestli udrží svůj kolektiv pohromadě a zda bude opět útočit na postupové místo. Podzim dal na obě tyto otázky kladnou odpověď.

Kvalita březovského kádru se přes léto nijak nezměnila a tak není divu, že obsazuje suverénně první příčku se sedmibodovým náskokem. Pravda, ne v každém utkání to bylo právě přesvědčivým stylem, ale čísla hovoří pádně. Jedna porážka (v Ústí), jedna remíza (v Poličce) a jedenáct vítězství ukazují jasně, kdo je nejlepší.

O její dominanci svědčí také šestačtyřicet nastřílených branek, což je o plných osmnáct více, nežli má na kontě druhé nejproduktivnější mužstvo. Nejlepší kanonýři Radek Ehrenberger a Vlastimil Bárta obsazují první dvě příčky v tabulce střelců celé soutěže.

Březová, když se nestane nic nepředvídaného, si na jaře dokráčí k postupu. O tom nikdo soudný nepochybuje. Ano, jistě může nějaké ty body ztratit, avšak v dlouhodobé soutěži a s takovým náskokem na ni nestačí nikdo z rivalů. Jediným, kdo by ji o konečný zdar mohl připravit, je sama Březová.

O co hrát ovšem mají i další týmy. Za příznivých okolností se totiž v červnu bude hrát baráž mezi předposledním týmem z I. A třídy a lepším ze druhých míst I. B tříd. A tady je určitě škoda, že nikdo další z okresních zástupců nepodával na podzim natolik stabilní výkony, aby se přiblížil druhému místu, které drží Králíky, více než na sedm bodů.

Druhým nejlepším celkem ze Svitavska jsou po podzimu Sebranice a nováčkovi náleží gratulace. Dvacet bodů je určitě dobrý základ pro jaro, které by mohlo být v sebranickém případě prosté starostí se záchranou. Diváci, kteří chodili tradičně v hojném počtu, byli spokojeni, protože stadion se ukázal být nedobytným (5 – 1 – 0). Z venku už častější bodový přírůstek scházel, což je mimochodem skutečnost, která platí pro většinu našich týmů.

Stejnou bilanci vykázalo také sedmé Pomezí – doma šestnáct bodů, venku čtyři. To je oproti jaru veliký rozdíl, tam se totiž hráči Pomezí na svém trávníku velmi trápili. Nyní si už v novém prostředí zvykli a body nechali jen Poličce B po remíze 3:3, ale zase se nedařil častější „dovoz“. Minimálně z Lanškrouna či z Vysokého Mýta mohl být návrat veselejší.

Oba rezervní celky z okresu sehrály podzim plný rozporů. Odstup šesti resp. pěti bodů na předposlední Semanín není ničím, co by svitavským a poličským fotbalistům dalo jistotu.

Svitavské béčko dost nepříjemně zaskočilo příznivce vysokými prohrami venku. Osm branek v Poličce nebo šest ve Verměřovicích, to byly propadáky, na jaké jsme od tohoto celku nebývali zvyklí. Ze hřišť soupeřů si odvezl jediný bod z Lanškrouna, a proto musel zachraňovat situaci pěti výhrami doma v Lánech. I tak zůstal na podzim za očekáváním.

Rezerva Poličky je až devátá jen s patnácti body, což je méně, než to v průběhu podzimu vypadalo. Střídala ale dobré výsledky s horšími tak často, že z toho nic lepšího nevzešlo. Útěchou rozhodně nemůže být pozice remízového krále soutěže, neboť mnohé z oněch šesti nerozhodných výsledků byly z kategorie ztrát. Hlavně ta školácká v derby v Pomezí. Do listinu střelců se tu zapsalo rekordních třináct hráčů, a to hovoří o nestálosti sestavy.

A máme tady Rychnov. Asi by stačilo opsat slova z minulého ročníku. Dvanácté místo, dvanáct bodů a znovu akutní ohrožení sestupem. Ať už byli Rychnovští v posledním kole v Semaníně jakkoli „ořezáni“, příčina leží jinde. Přes veškerá předsevzetí nadále objížděli valnou část podzimu v jedenácti lidech bez možnosti střídání a to je potom těžká práce.

Úsilí o záchranu bude opět složité a dá se těžko očekávat, že by se mohl opakovat jarní zázrak, kdy se jim povedlo i s minimálním kádrem udržet. Zázraky se totiž opakují málokdy. Když se k tomu přidá nedisciplinovanost, jako v případě vyloučení Křižanovského ve Svitavách v utkání, jež se vyvíjelo ve prospěch Rychnova (do konce podzimu pak byl v trestu), mohl by být osud tradičního účastníka krajských soutěží na jaře brzy zpečetěn.

Ono totiž záchranářský boj, to nebude žádná legrace. Jednak Semanín a Sloupnice jako týmy, které zatím stojí na propadle, nemají výrazné manko, navíc ohrožena jsou třeba i B mužstva České Třebové a Vysokého Mýta. A že by si zrovna tato béčka udržení nepohlídala, tomu se dá těžko věřit.

Ale v Rychnově se musejí dívat v první řadě sami na sebe. V jedenácti hráčích to podruhé nemusí vyjít. A že na boj o záchranu v I. B třídě bude s napětím upřena pozornost také na chvostu okresního přeboru, to není třeba dodávat.

Střelci Sokola Březová nad Svitavou (podle oficiálních zápisů): 14 – R. Ehrenberger, 10 – Bárta, 7 – Bednář, 5 – Králíček, 3 – Jež, Schuppler, 2 – Mikolín, 1 – Berka, Kučera.

Střelci Sokola Sebranice (podle oficiálních zápisů): 7 – Karlík, 3 – Kalánek, Nezbeda, Červ, 2 – Jireček, 1 – Patočka, J. Horníček, Opršál.

Střelci Sokola Pomezí (podle oficiálních zápisů): 8 – Nespěšný, 6 – Jožák, 3 – L. Roušar, 2 – Češka, 1 – Mička, P. Pecina, Čejka, Krajíček, Coufal.

Střelci TJ Svitavy B (podle oficiálních zápisů): 6 – Křížek, 3 – Frolo, Chlup, 2 – L. Urban, D. Jukl, Stenzl, Skalický, 1 – Kabát, Hynek.

Střelci SK Masokombinát Polička B (podle oficiálních zápisů): 5 – Kučera, 4 – Stodola, Mužík, 2 – V. Král, Čípa, Navrátil, 1 – J. Dittrich, Adamča, Rattanong, Dobiáš, Mihulka, O. Petr, Scheib.

Střelci TJ FC Rychnov na Moravě (podle oficiálních zápisů): 7 – Hlubinka, 3 – Černušák, Pánik, 1 – Onderka, Křižanovský, Marek.