Morašický cíl pro jaro, tedy záchranu I. A třídy, se vám nepodařilo splnit. Kde hledáte hlavní důvody?
Začal bych u zimní přípravy, kdy se nám nepovedlo posílit mužstvo alespoň o jednoho útočníka. Na jaře jsme pak nenašli typ hráče, který by vletěl do vápna a hlava nehlava to tam za každou cenu dorazil. Ten v týmu, jaký jsme měli k dispozici, nebyl. Další příčinou byl úzký hráčský kádr, nebyla možnost nahradit hráče, kteří právě nebyli ve formě. Navíc, říká se, že fotbal se dělá v týdnu, o víkendu se pak podíváme, jak to dopadne. Přesně tak to i zafungovalo, vedení pro to také neudělalo, kolik by mělo.


Během celé sezony jste nedokázali uhrát potřebnou sérii vítězství, která by s bodovým kontem pořádně pohla. Body jste střádali velmi nepravidlně. Čím to bylo způsobeno?
Pokud se podíváme na tabulku, zjistíme, že my máme ze všech mužstev nejhorší výkony venku. Na hřištích soupeřů jsme uhráli tři body, ani jednou jsme tam nevyhráli. To také výrazně přispělo k našemu pádu. Samozřejmě vím, kde jsme měli vyhrát: hned první zápas v Rosicích, kde jsme byli ve hře lepší, měli čtyři pět gólových šancí a prohráli 0:1. Poté jednoznačně Semanín, tam měli být tři body a myslím, že i v Litomyšli, protože domácí si vytvořili jedinou šanci. Doma jsme neudělali potřebné výsledky s nejslabšími, jednou z klíčových ztrát byla remíza 1:1 s Chocní vinou zlé koncovky.


To jste u faktoru, který sestup zapříčinil asi nejvíce. Na jaře jste dali v jediném zápase více než jeden gól a pak je těžko mylset na vítězství…
To je pravda. Se Žamberkem dva góly a jinak po jednom, pokud vůbec. Jedenáct branek za jaro je strašně málo a s tím se nedá soutěž udržet. Na druhou stranu obrana byla poměrně stabilizovaná, náš rpůměr obdržených branek by byl dostačující, kdychom byli schopni častěji skórovat.


Závěr soutěžního ročníku byl pro váš tým nesmírně těžký, museli jste o naději bojovat s nejlepšími celky I. A třídy. Dalo se při dnešním zpětném pohledu někde reálně uspět?
Myslím si, se že dalo vyhrát v Srchu. Měli jsme tam čtyři gólové šance v prvním poločase, kdy bylo možné zápas rozhodnout. Tam nás poškodil i rozhodčí, i když si na ně jinak nechci stěžovat. Měl pískat penaltu za ruku a druhý sporný gól soupeř viděl pouze asistent. V případě tříbodového zisku se všechno mohlo ještě zlomit. V Hradišti jsme na soupeře neměli, gólové šance vůbec nepřicházely, a Chrudim, ta nás mohla dobít druhým gólem, byli jsme nakonec rádi i za tu remízu.


Před závěrečným derby s Dolním Újezdu visela záchranářská naděje na tenounkém vlásku a zápas tím byl výrazně ovlivněn, že?
Ano, už to bylo poznamenané tím, že pravděpodobnost byla velmi malá. Signály byly jednoznačné a i když jsem doufal do poslední minuty, tak jsem věděl, že šance jsou minimální. Škoda, rád bych si zahrál derby s Dolním Újezdem a pokud by se hrálo šesté nebo sedmé kolo, tak si myslím, že by mělo určitě úplně jiný náboj z obou dvou stran.


Morašická tvrz, to býval v minulých sezonách pojem, kdo si od vás odvezl nějaké body, býval hodně šťastný. Tentokrát tomu zdaleko tak nebylo.
Rozdělil bych to na podzim a jaro. V podzimní části nebyla dostatečně dobře poskládaná obrana, z níž vypadli tři stabulci beci Klement, Holomek a Luboš Vosmek,. Hedali jsme optimální sestavu a to se nám nedařilo. Na jaře se to zlepšilo, v domácích utkáních jsme si vytvářeli šance, soupeři nás nedostávali pod tlak, ale samozřejmě chybičky se vyskytly a zase se musím vrátit k tomu, že jsme nebyli schopni dát víc jak jeden gól a tím pádemnemohli vyhrát.


Jak vám vyhovuje pozice hrajícího trenéra? Určitý odstup ze střídačky vám při utkáních musel chybět?
To jednoznačně, proto jsme v zimě posílili realizační tým o asistenta Jardu Nováka, který měl vnést nějaký nadhled. Pokud jsem já hrál, vedení zápasu bylo na špatné úrovní, to je jasné. Pohled z lavičky je absolutně jiný, na hřisti planou emoce a hra se nedá posoudit objektivně. Bylo patrné zlepšení oproti podzimu, kdy jsem byl asi na dvou utkáních úplně sám, ale je nadále potřeba, aby se do dění ještě více dostal.


Sezona skončila týmovým neúspěchem, o tom není sporu, je však někdo z hráčů, koho byste pochválil?
Určitě defenzivní hráče Štěpána, Klementa a Chmelíka, odvedli dobrou práci a mužstvo táhli. Vepředu byl platný Burian, pokud byl na zápase, dovedl jít do šancí.


Co vás na skončené I. A třídě nejvíce zaskočilo, s čím jste nepočítal?
Překvapil mě nováček ze Starého Hradiště, že skončil suverénně druhý, i když vím, že kolem Pardubic peníze ve fotbale jsou. Nepředpokládal jsem takové zmrtvýchvstání Chrudimi a v negativním smyslu mě zaskočily výkony Litomyšle, která na jaře udělala ještě méně bodů než my. Nenapadlo by mne, že během zimy nastane takový propad.


Co bude s morašickým fotbalem po sestupu, tedy od nové sezony?
Naše filosofie je dlouhodobá, chceme hrát s našimi odchivanci. I když jsme v minulosti měli nějaké posily, bylo to doplnění na jednom dvou místech. Hrajeme jednozanačně pro sebe Teď nám vychází šest dorostenců, dostanou šanci a budou hrát. V jednání jsou nějaké odchody hráčů, kteří by chtěli zkusit vyšší soutěž. Znovu se poksíme sehnat útočníka, protože ze zmíněných dorostendsů typově odpovídá jen jeden.


Cílem bude rychlý návrat do I. A?

Snažit se samozřejmě budeme, ale bude to hodně těžké, jelikož mistrovství světa béček je obtížná soutěž. Rádi bychom se vrátili, ale naše naděje posuzují střízlivě.