Jak fotbaloví fanoušci dobře vědí, tak klíčový pro veškeré pohyby družstev v krajských soutěžích je počet sestupujících z divize C do Pardubického kraje. A tam se situace rozhodně nevyvíjí pozitivním směrem. K Letohradu, jehož sestupový osud je prakticky zpečetěn, se totiž přidalo na jaře se trápící Hlinsko. To po porážce v derby v Chrudimi kleslo v pořadí svojí skupiny na čtrnáctou, tedy sestupovou příčku. Což má samozřejmě negativní dopady na všechny nižší soutěže, z nichž by za těchto okolností šlo dolů vždy o jedno družstvo více než v případě „pouhého“ sestupu Letohradu.

Krajská fotbalová I. A třída.
Krajské fotbalové výsledky: Dobříkov může slavit, nikdo ho nemůže předstihnout

Hlinečtí mají samozřejmě ještě dostatek příležitostí, jak se dostat mimo sestupové pásmo (nejbližší hned tuto neděli, kdy hostí v existenčním utkání Nový Bydžov), dá se však přepokládat, že to bude nervák do samotného konce s nejistým výsledkem. A v důsledku toho bude řada krajských celků s napětím a nervozitou čekat, že to dopadne, neboť je pochopitelně rozdíl, zda půjdou z přeboru a I. A třídy dolů dva či tři týmy, z I. B třídy čtyři nebo pět a tak dále. To bude mí následně vliv rovněž na okresní soutěže.

Níže najdete aktuální model, kdo by sestupoval a postupoval, pokud by soutěže skončily k 10. květnu. Připomeňme, že ten vychází čistě z výsledků dosažených sportovní cestou a pomíjí možné nepřihlášení se družstev a podobné vlivy.

Aktuální postupový a sestupový model (k 10. květnu 2024):

Sestup z Fortuna:Národní ligy: do ČFL: 0, do MSFL: Prostějov, Kroměříž.

Postup z ČFL do Fortuna:Národní ligy (na základě výsledku baráže): Slavia Praha B nebo Velvary.

Sestup z ČFL do divize: Králův Dvůr (skupina A), Přepeře (skupina B).

Postup z divize do ČFL: Petřín Plzeň (skupina A), Chomutov (skupina B), Ústí nad Orlicí (skupina C).

Sestup z divize do krajských přeborů: Klatovy, Tachov, Český Krumlov (skupina A), Nespeky, Louny, Cheb (skupina B), Hlinsko, Čáslav, Letohrad (skupina C)

Postup z krajského přeboru do divize: Horní Ředice.

Sestup z krajského přeboru do I. A třídy: Moravany, Třemošnice, Přelouč.

Postup z I. A třídy do krajského přeboru: Zámrsk, Moravská Třebová.

Sestup z I. A třídy do I. B třídy: FC Jiskra 2008, Žamberk, Jablonné nad Orlicí.

Postup z I. B třídy do I. A třídy: Stolany (skupina A), Dobříkov (skupina B, jistý vítěz soutěže).

Sestup z I. B třídy do okresních přeborů: Řečany nad Labem, Přelouč B, Hrochův Týnec (skupina A), Sloupnice, Pomezí (skupina B).

Postup z okresních přeborů do I. B třídy: Miřetice (CR), Libchavy (UO), Mladějov (SY), Pardubičky B (20).