Novým trenérem fotbalistů Ostravy byl včera jmenován Martin Pulpit, který dosud vedl divizní Svitavy. Pětačtyřicetiletý kouč střídá odvolaného Radka Látala a podepsal smlouvu do 30. června 2013. Látalovi se stala osudnou série devíti zápasů bez výhry, po níž Baník klesl na poslední místo v tabulce první ligy.

Představenstvo ostravského klubu se rozhodlo pro trenérskou změnu na pondělním zasedání. Podle předsedy Petra Šafarčíka bylo hlavní příčinou nelichotivé umístění; Baník spadl na poslední příčku po sobotní prohře v Příbrami.

„Dalším důvodem je vysoký počet inkasovaných branek a celková atmosféra v týmu. Martin Pulpit nás přesvědčil profesionálně zpracovanou analýzou současného týmu, jednotlivých hráčů a jejich potenciálu, jednoduchým a srozumitelným plánem, co se dá teď s mužstvem narychlo provést, aby se konečně začaly sbírat body," řekl na tiskové konferenci Šafarčík.

Pulpit byl pouze jedním z vybraných adeptů. Slezský klub oslovil například opavského a bývalého příbramského trenéra Davida Vavrušku, údajně měl reálně zvažovat také příchod Petra Uličného či někdejšího trenéra Bohemians Praha Luboše Urbana. Pulpitovi předložil Baník konkrétní návrh až v pondělí večer v průběhu zasedání představenstva.

S Látalem končí i jeho asistent Jiří Neček, Pulpitovým spolupracovníkem u týmu bude Milan Matejka.

„Přicházím s obrovskou pokorou ke jménu Baníku. Vážím si téhle nabídky a udělám vše pro to, aby se dostal z pásma sestupu do klidného  středu tabulky," řekl Pulpit, který si nejvyšší soutěž vyzkoušel v Olomouci a na Žižkově, ale obě angažmá ukončil před vypršením kontraktu.

„Už jsem absolvoval pohovory s nejzkušenějšími hráči a mám z toho dobrý pocit. I z prvního tréninku, mužstvo není mrtvé a má chuť pracovat," řekl Pulpit.

Podle něj je hlavním problémem Ostravy nekvalitní obrana. S třiadvaceti obdrženými góly je nejhorší v lize.

„Baník musí zapracovat na defenzivní činnosti, na tom stojí současný problém. Dostává příliš mnoho branek," řekl Pulpit, jehož nový tým v sezoně ještě ani jednou neuhájil čisté konto.

Na posilování kádru však musí zapomenout. Vedení zadluženého klubu, který prochází tvrdým šetřením, mu dopředu dalo najevo, že musí pracovat se současným kádrem.

„Bylo mi řečeno, že Baník nemůže přivést žádné další hráče. Ale já jsem i tak přesvědčen, že to není tým na šestnácté místo ligy. Když bude tým kompletní, má na střed tabulky," uvedl Pulpit.

Baník čekají na závěr podzimu ještě čtyři zápasy proti Teplicím, Dukle, Slovácku a Slavii – šéfové klubu dali Pulpitovi za úkol nasbírat v nich sedm bodů. „Pro závěr podzimu chceme v prvé řadě stabilizovat sestavu. Mám pocit, že těch změn v ní bylo příliš. A pak určit brankáře číslo jedna. A můžu říct, že v tuto chvíli nevím, jestli to bude Buček, nebo Bárta," dodal Pulpit s vědomím, že v posledních dvou utkáních mužstvo fatálními kiksy srazil brankář Buček.

Pro jeho předchůdce Látala končí ostravská epizoda po půl roce. Týmu se chopil v dubnu po Pavlu Malurovi, a i když se s ním dokázal zachránit mezi elitou a na podzim s Baníkem předváděl poměrně atraktivní fotbal, vaz mu zlomila série devíti zápasů bez výhry a jen osm získaných bodů.

Pro divizní Svitavy, dosavadní Pulpitovo působiště, to je samozřejmě nepříjemná situace, ale o vyloženém překvapení se zase mluvit nedá.

„Byli jsme s Martinem Pulpitem domluveni, že pokud dostane nabídku z ligy, uvolníme ho. Takže určitá řešení se v průběhu podzimu zvažovala," říká manažer klubu Pavel Holý.

Vedení teď musí vyjasnit otázku, kdo povede mužstvo ve zbytku divizní sezony a v zápasech proti Náchodu, Dvoru Králové a Ústí nad Orlicí. Hlavní slovo mělo mít úterní večerní zasedání výboru oddílu.

„Je ve hře i varianta, pokud by se všechno podařilo sladit, že by tři zbývající utkání odkoučoval sám Martin Pulpit. Není vyloučeno, že se v neděli znovu postaví na lavičku," sdělil manažer Holý s tím, že novopečený lodivod ostravského Baníku v každém případě přijede na středeční trénink svitavského áčka. To se v současné době nachází na osmé příčce neúplné divizní tabulky se ziskem 14 bodů.

 (rh, čtk)