S velkým očekáváním začne o víkendu nový ročník divizní skupiny C. Vypadly z ní nedostižné Jirny a tím pádem se otevírají nesmírně zajímavé možnosti pro další celky. A jedním z nich jsou Svitavy, jež by vzhledem k síle svého týmu neměly v žádném případě chybět na předních pozicích v tabulce. Co k tomu hlavně potřebují? Trenér ZBYNĚK ZBOŘIL je toho názoru, že to jsou tři věci: „Zdraví, štěstí a aby se rozhodovalo pouze na hřišti."

Zbyněk Zbořil

Jak jste spokojen s průběhem letního přípravného období?

To je každý rok stejné, příprava se hodnotí podle výsledků v sezoně. Připravovali jsme se v domácích podmínkách, převážně jsme se soustředili na herní věci a práci s míčem a odehráli celkem sedm přípravných utkání.

Co vám ukázala sehraná přípravná a pohárová utkání?

Pohár jsme zvládli, ale pro mě byla utkání ve Vysokém Mýtě i s Čáslaví součástí přípravy. Za celé léto jsme nastoupili kompletní jen v Líšni a zrovna tam jsme měli velké rezervy jak ve hře dopředu, tak směrem dozadu. Generálka s Prostějovem byla o poznání lepší, i když jsme ji odehráli prakticky bez střídání.

Po skončení minulého ročníku jste si hlavně přál udržet stávající kádr pohromadě. To se vcelku podařilo, takže jste nyní se složením týmu spokojen?

Odchod Gaba Ricka byl avizovaný a jinak jsem věřil, že se nám povede hráče udržet. Dopadlo to dobře a navíc se podařilo dostat do Svitav bývalé ligové fotbalisty Frantu Schneidera a Ondru Lysoňka, které jsme vyhlédli během jara. Když budeme zdraví, tak kádr je nachystán na důstojnou roli v divizní soutěži.

Co by měli do družstva vnést nově příchozí fotbalisté, jež se v průběhu léta objevili v sestavě?

Kromě výše zmiňovaných hráčů přišel do mužstva ještě Veselský, kmenový hráč Svitav, který prošel mládeží v Chrudimi a v něm vidím velkou perspektivu. Dobře se jevil už v pohárových zápasech a během této sezony bych ho chtěl do sestavy zapracovat. Bude záležet na něm, jak bude pracovat, ale potenciál má velký. Ondra Lysoněk je silový levonohý hráč, který má výbornou hru hlavou a jeho využití je nejen na levé straně obrany, ale i na stoperu. Franta Schneider je defenzivní záložník, který umí zahrát i na stoperu, o čemž nás přesvědčil proti Prostějovu. Oba to jsou vítězné typy a umí i přitvrdit. To nám na jaře chybělo.

Několikrát jste říkal, že fotbal ve svitavském podání by měl diváky bavit. Bude je bavit ten, který jim na podzim nabídnete?

Snažíme se o to v každém zápase. Ne vždy to vyjde, ale během jara jsme hráli dobrý fotbal a chceme na to navázat. Závěr jarní sezony byl výborný a důležité bude, jak vstoupíme v neděli do podzimní části. Bylo by super protáhnout vítěznou sérii i do podzimu.

Začínáte domácím utkáním proti Nové Pace, což je vlastně spojené družstvo s loni sestoupivším Novým Bydžovem. Vaše očekávání od tohoto střetnutí?

Abych pravdu řekl, nevím, co od toho zápasu čekat. Když sloučíte dvě mužstva, mimochodem s oběma jsme na jaře prohráli, tak to může i nemusí fungovat. V každém případě se určitě zvedla kvalita, ale na sehranosti celku by to mohlo být znát. Možná je nakonec dobře, že s nimi začínáme, protože postupem času budou určitě lepší a lepší. My se soustředíme na sebe a svůj výkon a chceme doma vyhrát.

Svitavské B mužstvo bude hrát od podzimu krajský přebor, tedy pouze o jediný stupínek níže než áčko. Jak si představujete spolupráci obou kolektivů?

Spolupráce s béčkem je zde bezproblémová, ale pro kluky bude krajský přebor určitě náročnější soutěž, než byla I. A třída. Nevytížení hráči A týmu budou chodit pomáhat, ale ne vždycky to jde. Teď máme nějaké marody, oba hrajeme v neděli, tak uvidíme, jak béčko zvládne vstup do soutěže.

Co čekáte od nadcházející divizní soutěže, v jejímž obsazení došlo k některým změnám? Kde vidíte možné nejsilnější soupeře?

Těžko říct, kdo bude patřit k favoritům, ale jedna věc mě potěšila. Vypadly Jirny a je o co hrát. Doteď to byla v podstatě uzavřená soutěž. Oni to jako každoročně vyhrají, mají 150 bodů, poplácají se po zádech a nepostoupí. Druhé mužstvo musí mít nejvíce bodů ze všech týmů na druhých místech a zaplatit poplatek svazu. Bylo to na hlavu postavené. Letos je to otevřené. Kdo vyhraje, má možnost postoupit. A k těm favoritům, dobrá bude Kutná Hora, černým koněm může být právě Nová Paka a uvidíme, co nováčci.

S jakými cíli a ambicemi vstupují Svitavy do nové sezony?

Řeknu to přímo i diplomaticky. Máme kádr, abychom hráli nahoře. Potřebujeme ale být zdraví, mít štěstí a aby se rozhodovalo na hřišti. Pak můžeme míchat karty a, jak už jsem řekl, je o co hrát.

Soupiska – brankáři: Tomáš Jílek (1993), Jan Ehrenberger (1988).

Obránci: David Veselský (1994), Radovan Kroulík (1977), Ondřej Lysoněk (1986), František Ptáček (1991), Jakub Šplíchal (1992), Jakub Novák (1992).

Záložníci: Ondřej Paděra (1988), Jakub Chlup (1989), Michal Čížek (1989), Martin Brůna (1987), Lukáš Urban (1981), František Schneider (1987), Michal Belej (1982).

Útočníci: Ivo Svoboda (1977), Ivo Filip (1992), Michal Seidler (1990).

Realizační tým – trenér: Zbyněk Zbořil. Asistent a vedoucí mužstva: Josef Ehrenberger.