Pokud má některý z fotbalových týmů okresu na podzim co napravovat, je to v první řadě litomyšlská Jiskra, jejíž jarní zoufalství způsobilo mezi příznivci trpké zklamání. O rehabilitaci se teď bude pokoušet pod vedením svého odchovance Radovana Kroulíka. Vrátil se z hostování v Chocni a převzal pozici hrajícího trenéra.


I když jste na jaře v Litomyšli nepůsobil, určitě jste sledoval trápení Jiskry a její ostudný zisk sedmi bodů. Jaký jste z toho měl pocit?
Samozřejmě špatný, jako každý tady v Litomyšli. Viděl jsem jenom pár zápasů, vítězný proti Dolnímu Újezdu, pak asi tři další a ty byly úplně tragické. Myslím si, že to nefungovalo v kabině a přenášelo se to na hřiště.

Po sezoně jste dostal nabídku na post hrajícího kouče v Litomyšli. Bylo to složité rozhodování?
Šel jsem do toho proto, že věřím klukům, kteří zde jsou, že umějí hrát fotbal a dá se s nimi pracovat. Je to pro mne první trenérská šance, jsem Litomyšlák, pro mě to bylo jednoduché rozhodnutí.

Pozice hrajícího kouče přináší určitá specifika, protože přímo z trávníku v zápalu boje nemůžete mít ideální přehled o hře. Domníváte se, že se s tím dokážete srovnat?
V tréninku se to dá zvládat, dělám cvičení spolu s hráči, ale mohu se i postavit stranou a dívat se. Při zápase je to horší, jsem zapojen do hry, ale od toho mám k ruce asistenta Vladimíra Palu, který vše kontroluje z lavičky. Je to ale pro mě pochopitelně těžší, než kdybych jen stál na střídačce.

Jak si vlastně představujete rozdělení svých „pravomocí“ tak, aby všechno bylo ku prospěchu věci?
Mohu říci, že spolupracujeme v podstatě padesát na padesát. Rozdělíme si před každým tréninkem a stejně tak před každým zápasem úkoly a ty každý splní naplno. Pro něj je hlavní úloha řídit zápas, což já z pozice hrajícího trenéra tolik nemůžu.

Jaké slabiny respektive silné stránky jste u týmu do této doby poznal?
Já vidím zatím spíše ty silnější stránky. Slabina, kterou jsme poznali v přátelských utkáních, je obrana, ale to je myslím spíše v její organizaci, protože zkoušíme hrát něco jiného než dřív. Kvalita je určitě v útoku, jsou tu mladí hráči, kteří umějí s balonem a jsou na tom dobře rychlostně. Jsem přesvědčen, že máme na to předvádět kvalitní fotbal, který bude bavit nás a bude se líbit i našim divákům.

Kádr, který máte týden před prvním soutěžním utkáním k dispozici, odpovídá vašim představám?
Já jsem zejména rád, že všichni kluci, jež zde dosud byli, včetně těch, kteří půl roku moc netrénovali, trénovat začali, nevymlouvají se, účast se znatelně zlepšila. Se složením mužstva jsem spokojen. Co se týče doplnění, Petr Stříteský má předpoklady se začlenit do základního týmu, Davida Lubwamu z Ugandy, o něhož usilujeme, jsem dosud neznal a je to hráč velmi šikovný s míčem. Vladimír Dobr je staronová tvář, vím, co od něj mohu čekat, doufám, že i on tady bude.

Co vám ukázaly dosud odehrané přátelské zápasy? Čtyři inkasované góly od olomouckého dorostu a Poličky ukazují na potíže v defenzivě?
Určitě tam byla nesouhra v obraně a individuální chyby, které vyplývaly z té nesehranosti a z toho, že kluci na sebe ještě nejsou tolik zvyklí. To je negativní poznatek, ale jsou věci, které hodnotím velmi kladně, což je spolupráce celého týmu v ofenzivní činnosti. Sice jsme dostávali hodně branek, ale uměli jsme se dostat do řady šancí. Líbí se mi, že hráči táhnou za jeden provaz a mohlo by to klapat.

Jaký fotbal je vám vlastní, s čím se budete chtít v soutěži prosadit?
Šel jsem do trénování s tím, že mě fotbal bude bavit. Hodně hrajeme s míčem, snažíme se o kombinační hru, která by měla zaujmout fanoušky.


Krajská I. A třída rozhodně není jednoduchá soutěž. Co od ní očekáváte, kde vidíte největší konkurenty?
Nechci zatím jmenovat, to by bylo předčasné, neznám soupeře úplně dobře, uvidíme, jak se kdo posílil nebo ne. Myslím si však, že soutěž bude podobná jako vloni, nahoru šel Srch jako jasný favorit, teď se bude o postup snažit asi více týmů a byl bych rád, abychom mezi nimi byli i my.

Jarní ambice Litomyšle zůstaly nenaplněny. Jaké budou ty letošní?
Nechci si klást nějaké nízké cíle. Chceme hrát v popředí tabulky a ano, pokud možno se poprat o postup.

Začínáte v Semaníně, což je soupeř, proti němuž se všeobecně čeká, že duel jistě zvládnete. V živé paměti je však jarní výsledek 1:2 doma, takže je třeba mít se na pozoru?
Určitě to jednoduché nebude, Semanín jsem tu na jaře viděl, některé hráče od nich znám. Hrál jsem ale také v utkání v Semaníně minulý podzim, kde jsme vyhráli úplně s přehledem 4:0. Naše družstvo je dnes vlastně skoro stejné jako tehdy, takže tam určitě chceme vyhrát.