Dva týmy v přeboru, pět v I. A a šest v I. B třídě, to je zastoupení Svitavska v soutěžích mužů.

Pro oddíly je podstatné, že znají „jízdní řád“ podzimu v jednotlivých soutěžích mužů, dorostu a žáků.Kromě rozlosování příštího ročníku se však zástupci klubů dozvěděli mnohé nové informace a povinnosti, s nimiž se budou muset vyrovnat.

Korektnost chyběla

Předseda VV PKFS Vladimír Janata se ve svém vystoupení nejprve vrátil ke skončenému ročníku, který v mnoha příznivcích zanechal hořkou pachuť. „Vždy jsem žádal každého, kdo se pohybuje v krajském fotbale, o korektnost a férovost. Konec sezony to příliš nepotvrdil,“ lituje Janata.

Nechutnosti v závěru soutěží překryly úspěchy, jichž nový výkonný výbor dosáhl, ať už zřízení registračního místa v Pardubicích, zlepšenou kontrolu nad svazovými financemi či historicky nejvyšší částku získanou z grantů Pardubického kraje. V jednání je mimo jiné i získání titulárního partnera krajského přeboru mužů.

Na straně negativ stojí bezesporu zúžení výkonného výboru PKFS, protože jeho dva zvolení členové (Luboš Kubík a Karel Čupr) se svých funkcí z různých důvodu vzdali.

Sekretář svazu Martin Voženílek informoval přítomné o změně otevírací doby na registračním úseku v Pardubicích: „Pracovat bude v úterý od 8 do 12, ve čtvrtek od 8 do 17 a v pátek od 8 do 16 hodin. Je to maximální doba, která je povolená, do 6. října bude dodržena v plném rozsahu.“

Nový předseda disciplinární komise Petr Valenta upozornil, že od nové sezony nebude nutno zasílat na svaz dosud povinná a často smysl postrádající prohlášení vyloučeného hráče. „Komise projedná přestupek i bez tohoto vyjádření. To neplatí v případě vážných provinění, jimiž jsou inzultace či fyzické napadení. Pak bude i nadále povinností daného oddílu zajistit přítomnost všech osob na zasedání komise,“ poznamenal Valenta.

Počasí potrápilo

Předseda STK Karel Braun upozornil na problémy, které musela jeho komise vyřešit v průběhu jarní soutěže. „Velmi nám nepřálo počasí a tím nastaly termínové potíže. Byli jsme schopni se rychle domluvit na zrušení utkání v pátek nebo v sobotu, ale někdy pak vázla dohoda na náhradním termínu.“

Závažné problémy se několikrát vyskytly se včasným zahájením utkání v případě „stávkující“ výpočetní techniky, a to dokonce v posledních dvou kolech, když byly termíny zápasů nařízené bez možnosti čerpání čekací doby. „Manipuluje se se vším možným, ale nikdo si nevezme tužku a nenapíše zápis v ruce. Nic podobného nelze tolerovat,“ upozornil Karel Braun.

Přehled novinek v Rozpisu soutěží PKFS je tentokrát nezvykle dlouhý a z velké části souvisí s reorganizací mládežnických soutěží. Kromě těch, které jsou uvedeny v rámečku, rozhodlo svazové vedení i o tom, že v termínech jakýchkoli mládežnických akcí (výběry OFS, mezikrajská soutěž, pohár apod.) nebudou povoleny žádná utkání v mistrovských soutěžích. Rovněž v den finále krajského poháru mužů a žáků (červen 2011) nelze hrát jakékoli jiné soutěžní utkání.

Odmítnut byl naopak návrh z ČMFS, aby hráč, který je ošetřován, se další tři minuty nesměl vrátit zpátky do hry.

Hlavní novinky

Mladší žáci budou hrát v KP a I. třídě v systému 7 + 1, míči číslo 4, na hřištích na šířku podle upravených pravidel pro minifotbal.

Povinné video. V krajském přeboru mužů musí být od podzimu každé utkání natočeno na video.

Přípravky 5 + 1. Počínající reorganizace soutěží mládeže znamená i to, že soutěže starších a mladších přípravek se hrají na malých hřištích v systému 5 + 1.

Střídavý start. V krajských soutěžích mládeže bude od nové sezony umožněn střídavý start hráčů z nižší do vyšší soutěže.

Opakované střídání v soutěžích mladšího dorostu a mladšího žactva nebude dovoleno v posledních deseti minutách utkání.

Baráže. V případě, že do KP nesestoupí žádné družstvo z divize, bude sehrána dvouzápasová baráž mezi předposledním týmem KP a třetím mužstvem I. A třídy a nově také mezi předposledním celkem I. A třídy a lepším týmem ze druhých míst v I. B třídách.

Vítězové KP staršího dorostu a starších žáků nebudou mít automaticky nárok na postup do divize. Vzhledem k reorganizaci budou pravidla upravena až v průběhu soutěžního ročníku.

Účast v krajském poháru mužů bude pro týmy z KP povinná.