Nejvyšší krajská fotbalová soutěž dospělých má před sebou poslední tři kola, které s definitivní platností určí pořadí družstev a jména postupujících a sestupujících.

Krajský přebor vrcholí. Jeho zatím poslední kolo bylo z pohledu našeho okresu spíše pozitivní. Svitavy si zajistily konečné druhé místo, Moravská Třebová se přiblížila k udržení. Jen Polička musela po porážce zpytovat svědomí.

Tři góly jsou moc

Pro Svitavy znamená vydřené vítězství nad Českou Třebovou 4:3 jednak udržení jarní neporazitelnosti, jednak i pojistku na konečné druhé místo. Nerodilo se však lehce. „Z pohledu diváka to bylo bezesporu zajímavé utkání, ale z mého hlediska jako trenéra nejsou tři inkasované branky zrovna dobrou vizitkou naší obranné činnosti,“ uvědomuje si trenér Zdeněk Válek.

Podle jeho slov však hosté ze Třebové potvrdili i v Lánech, že ne náhodou patří k nejlepším týmům jara. „Bylo vidět, že po angažování zkušených hráčů šli hodně nahoru. My jsme si utkání zkomplikovali tím, že jsme se za stavu 3:1 trochu uspokojili a dovolili soupeři vyrovnat. Nakonec nám však Kroulík trefil tři body,“ hodnotil zápas kouč Válek.

„Česká Třebová ukázala svoji kvalitu. Dvakrát jsme zaspali v defenzivě po přímých kopech a bylo z toho vyrovnání na 3:3. V kabině po zápase ale zněla spíše pochvala za to, že jsme vítězství dokázali strhnout na svoji stranu,“ doplnil zkušený záložník Jiří Valta.

Zbývající program Svitav – 6. června FK Pardubice B (v), 12. června SK MK Polička (d), 20. června FC Hlinsko (v).

Ztráta tří bodů

Nevyrovnanost a neefektivnost výkonů pronásledují po celé jaro poličské fotbalisty a porážka v Dobříkově 0:1 to jen potvrdila. „Dokážeme prohrát i s nejslabším soupeřem, jaký proti nám dosud hrál,“ netajil se zklamáním trenér Miroslav Kovář.

„Domácí si v prvním poločase vymodlili penaltu a to jim stačilo. Co je nám platné, že pak bylo na hřišti pouze jedno mužstvo, když jsme nebyli schopni překonat brankáře a když už ano, měl dobře postavené tyče,“ lituje Kovář.

Výsledek je pro hosty jednoznačnou ztrátou tří bodů, vinou které ještě nemají záchranu stoprocentně jistou. „Přitom si nemyslím, že bychom hráli špatně. I na mizerném terénu jsme se snažili o fotbalovost, ale efekt z toho nebyl žádný. Navíc jsme přišli o vyloučeného Navrátila, jenž neunesl faul soupeře a oplácel,“ pokračuje poličský trenér.

Ten společně s dalšími členy týmu zamířil tento týden do Běloruska na PMEZ v sálové kopané a to pro sobotní derby s Moravskou Třebovou znamená výhled na komplikované skládání sestavy. „Je jasné, že to kolega Obolecký nebude mít lehké, ale věřím, že to kluci ustojí i za naší nepřítomnosti,“ věří Miroslav Kovář.

Zbývající program Poličky – 5. června Slovan Moravská Třebová (d), 12. června TJ Svitavy (v), 20. června SK Stolany (d).

Větší jednoduchost

Pořádně zhluboka si v neděli asi vydechli moravskotřebovští fotbalisté a s nimi i jejich příznivci. Ne, že by vítězství nad FK Pardubice B 4:2 dávalo jistotu záchrany, to ještě ne, ale pozice Slovanu je mnohem optimističtější než minulý týden. „Hlavně jsem nesmírně rád, že jsme získali tři body, a to bezmála po dvou měsících,“ uvedl trenér Martin Komoň, který zaznamenal svoje první vítězství na lavičce týmu.

„Myslím si, že utkání se divákům muselo líbit, bylo pohledné, se šancemi na obou stranách. Pro nás je důležitý šťastný konec,“ řekl Komoň, který kvitoval i pozitivní posun v předvedené hře. „Proti minulým zápasům jsme hráli jednodušeji dopředu, vytvářeli si možnosti, naše hra se viditelně zlepšila. Přístup všech hráčů k zápasu byl příkladný, uvědomili si, o co hrají,“ byl spokojen třebovský lodivod.

Vyhráno jeho družstvo ještě nemá, ale před závěrečnými třemi duely si zvedlo sebevědomí. „Výsledek a předvedený výkon je blýskáním na lepší časy, tomu pevně věřím. I počet gólů, který jsme dali, je příslibem, že závěr krajského přeboru úspěšně zvládneme. Snad to potvrdíme v následujícím střetnutí v Poličce,“ dodává trenér Martin Komoň.

Zbývající program Moravské Třebové – 5. června SK MK Polička (v), 13. června FC Hlinsko (d), 19. června SK Vysoké Mýto (v).

Těžké zranění poznamenalo utkání Moravské Třebové s Pardubicemi

Lukáš Ouředník, sekretář klubu a vedoucí B mužstva FK Pardubice: V závěru prvního poločasu došlo k nešťastné srážce dvou našich hráčů Vanžury a Brauna, kterou náš kapitán Martin Braun odnesl zlomeninou holenní i lýtkové kosti levé nohy. Pro všechny aktéry to bylo v danou chvíli velmi nepříjemné. Více jak deset minut se nehrálo a čekalo se na příjezd sanitky. Touto cestou bychom chtěli poděkovat funkcionářům Slovanu, kteří okamžitě zavolali záchranku, pomáhali s první pomocí, zajímali se i po zápase o jeho stav a trenér Martin Komoň dokonce volal do svitavské nemocnice doktorovi, který ho přijímal. V pondělí ráno se poté podrobil operaci. Celý kolektiv hráčů a realizačního týmu mu přeje brzké uzdravení a návrat na trávníky.

(rh, mo)