Postupový a sestupový klíč určují rozpisy soutěží kraje a okresu. Základní skutečností, z níž je nutno vycházet, je fakt, že z divizní skupiny C nesestoupí do Pardubického kraje žádné družstvo. To má zásadní vliv na ostatní soutěže.

Krajský přebor. Zde je situace jasná. Vítěz (v tuto chvíli mají největší naději Holice) bude mít právo postupu do divize. Dva nejhorší celky přímo sestupují do I. A třídy – s jistotou Třemošnice a na 99 procent i Heřmanův Městec. Čtrnáctý tým konečné tabulky, a na této pozici je aktuálně Litomyšl, podstoupí baráž proti čtvrtému mužstvu I. A třídy.

I. A třída. Velmi široce jsou otevřena postupová vrata. Do krajského přeboru půjdou přímo první tři družstva konečné tabulky a ještě čtvrtý dostane šanci v baráži proti čtrnáctému celku KP. Rozhodne se nejspíše mezi vyrovnanou pěticí z Pardubicka (Moravany, FK Pardubice C, Živanice, Přelouč, Srch). Sestup do I. B třídy postihne poslední dva celky a dvanáctý bude hrát baráž s I. B třídou. Právě k dvanácté příčce se upírají naděje Slatiňan, Morašic a Valů, protože na dva z této trojice padne přímý černý sestupový Petr.

I. B třída. V postupovém klíči je psáno, že v případě nesestupu z divize postupují do I. A třídy přímo tři družstva, tedy vítězové skupin A a B a lepší z druhých míst. Ten bude bezpochyby z áčka, protože tam mají druhé Pardubičky 51 bodů, zatímco v „naší" skupině Svitavy nyní 41. V béčku ale půjde o druhé místo, které by mělo znamenat účast v baráži proti dvanáctému celku z I. A třídy. Z okresních přeborů sestoupí celkem tři družstva a to je pro skupinu B dobrá zpráva. Dolů jde beznadějná Choceň a nikdo jiný, jelikož předposlední Česká Třebová má 21 bodů, zato v áčku jsou třinácté Prachovice na 10 bodech.

Okresní přebor. Tím, že z I. B třídy nesestoupí nikdo ze Svitavska, bude i v okresních soutěžích platit nejpříjemnější varianta. Do I. B třídy postoupí vítěz OP, o němž se v závěru sezony rozhoduje mezi Moravskou Třebovou B, Litomyšlí B a Kamennou Horkou. Opačným směrem, tedy do III. třídy, zamíří čtrnáctý tým konečné tabulky, kde se teď nachází Staré Město. Třináctý (nyní Čistá) se o udržení bude muset ještě poprat se třetím mužstvem ze III. třídy.

III. třída. Přímý postup do okresního přeboru mají zaručen dva nejlepší celky. Tyto pozice čtyři kola před koncem hájí Opatovec a Linhartice. Třetí tým v pořadí (v tento okamžik Městečko Trnávka) bude mít ještě šanci v baráži proti třináctému z okresního přeboru. Do IV. třídy sestoupí poslední tým (nyní se na této pozici nacházejí Chornice), třináctý (teď Vendolí) si o záchranu zahraje v baráži.

IV. třída. Díky nesestupu z I. B třídy postoupí i z nejnižší soutěže přímo do III. třídy dva týmy. Jedním bude s určitostí Jevíčko, na druhé místo je ještě více uchazečů. Třetí v konečné tabulce se zúčastní baráže se třináctým ze III. třídy.

Na závěr ještě dodejme, že výše uvedené řádky vycházejí z předpokladu, že všechny týmy, které hrají v této sezoně, budou hrát také v ročníku následujícím 2012/13. Na různých úrovních fotbalové pyramidy však může dojít k nepřihlášení se některých klubů do sezony nebo i k jiným přesunům v soutěžích, což by mělo na postupy a sestupy vliv.