VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kadlec: Valnou hromadu režíroval moravský Bolt

Svitavy – Předseda OFS Svitavy čeká, zda nově zvolený šéf českého fotbalu Miroslav Pelta bude ve své funkci plnit sliby, které před delegáty pronesl.

25.11.2011
SDÍLEJ:

Antonín Kadlec.Foto: Deník/Radek Halva

Český fotbal má konečně nového předsedu, kterým byl v minulém týdnu zvolen Miroslav Pelta. Delegátem za Okresní fotbalový svaz Svitavy byl na nymburské valné hromadě, jež o obsazení nejvyššího postu rozhodovala, jeho předseda ANTONÍN KADLEC, který se svěřil se svými dojmy z tohoto ostře sledovaného a důležitého jednání. Ale nejen z něho. Kromě toho se ohlédl i za skončenou podzimní částí okresních mistrovských soutěží a přiblížil také situaci v Českém svazu tělesné výchovy. Na ten čeká valná hromada o nadcházejícím víkendu a po ní by mělo být jasné, jak bude vypadat další fungování regionálních organizací.

Pane předsedo, jak hodnotíte nového šéfa Fotbalové asociace České republiky Miroslava Peltu a co si od jeho působení ve funkci slibujete?

To je složitá otázka. Jak ho hodnotím? Osobně ho neznám, pouze z jeho veřejných prohlášení a z projevu, který přednesl delegátům na valné hromadě. V něm pořád zdůrazňoval reprezentaci, potom první ligu, ale o těch základních článcích, jakými jsme my na okresech, mi chybělo nějaké konkrétnější vyjádření. Bylo velmi strohé, povrchní, že se bude snažit získat finanční prostředky i na ten náš výkonnostní fotbal. Takže jsem v očekávání.

Co byste řekl k průběhu nymburské valné hromady? Byl znát nějaký posun v konání jejich účastníků oproti té předešlé, která skončila fiaskem?

K minulé valné hromadě bych se raději nevyjadřoval, to bych musel být vulgární. Tentokrát hned úvodem vystoupil pan ministr Dobeš a mezi řádky všem jednoznačně sdělil, že pokud fotbal nebude mít předsedu a kompletní výkonný výbor, tak se může rozloučit s penězi z jeho úřadu. To si myslím, že byl jednoznačný argument, aby byl předseda zvolen buď, jak buď. No a poté zahájil svoji aktivitu místopředseda Kučera, běhal po sále jako Bolt a vkládal moravským delegátům do hlav, co a jak má být.

Takže vás průběh valné hromady a volební výsledky nepřekvapily?

Pro mě byl největší šok, když Pelta vystoupil před samotnou volbou a řekl, že se cítí být Moravákem a že bude kandidovat za moravskou komoru. Z české, ale z některých míst i z moravské strany se ozval smích. Jedině Reichl nakonec řekl, že je Čech, u Paclíka, který má bydliště v Olomouci, se dá akceptovat, že šel za Moravu. A šlo se hlasovat. Když z prvního kola postoupili Pelta a Paclík, bylo jasné, kdo se stane předsedou. Kučerovi už se kouřilo od podrážek. Ve třetím kole volila pouze moravská komora a z přítomných 231 delegátů tak rozhodlo nějakých jedenapadesát hlasů. Takový má mandát, každý si může udělat obrázek, jak silný mandát to je. Volba byla v režii místopředsedy Kučery a delegáti z Moravy se chovali jako ovce.

Zdánlivě to vypadá, že Morava, která minulou valnou hromadu zasekla, vyšla z této jako vítěz. Odpovídá to podle vašeho názoru realitě?

Mým letitým názorem je, že dvoukomorovost je hrozný nesmysl, škodí fotbalu, jenomže někteří delegáti z Moravy jsou ješitní a myslí si, že Morava je pupek světa. Zapomněli, že Velkomoravská říše dávno zanikla, že český fotbal je pouze jeden. Důležité nicméně bylo, že se schválila změna stanov, který zajistí, že na příští řádné valné hromadě pan Kučera nebude muset šoupat podrážky a proběhne tak, jak má volební valná hromada skutečně vypadat. Snad nikdo nebude chtít za čtrnáct dnů stanovy zase měnit ve prospěch Moravy.

Z vašich slov je patrné, že váš názor na obsazení nejvyšší funkce v českém fotbale byl odlišný…

Pozitivem je, že předsedu máme. Nikoho dopředu nezatracuji, jen čekám, zda splní svoje sliby, které dal. Možná, že bych osobně měl jinou představu, ale to není podstatné. Volba dopadla, jak dopadala, náš okres bude pana Peltu podporovat a věřím, že posune fotbal dopředu.

Říkáte, že moravskou komoru řídil Kučera, o českých delegátech se říká, že je ovládá Berbr. Ovládal i vás?

Ani pana Berbra osobně neznám, nikdy jsme s ním nejednal. Vím o něm tolik, co se povídá, ale ze zkušenosti si myslím, že to bude spousta nadsázky a pomluv. Je jednoznačné, že byl zvolen do výkonného výboru a má příležitost všem ukázat, jak to s fotbalem myslí. Nejprve počkejme, až potom kritizujme.

Pojďme ještě na okamžik jinam. Máme za sebou podzimní část okresních mistrovských soutěží. Jak hodnotíte jejich průběh?

To už je veselejší téma. Podzimní část se podle mého názoru obešla bez závažnějších problémů či excesů. Pokud se nějaké vyskytnou, řešíme je na půdě fotbalu ve výkonném výboru a komisích. Takové, které by ohrožovaly kopanou na Svitavsku, nemáme. Po letech se nám podařilo předehrát i jedno jarní kolo a po této stránce jsem velmi spokojen. Jezdím každý týden na zápasy v sobotu i v neděli a mohu říci, že úroveň okresního přeboru i prostředí na stadionech se mi líbily. Výjimky se ale vždycky najdou, čerstvou zkušenost mám například teď z utkání Rychnov na Moravě – Dlouhá Loučka, protože to, jak se na hřišti chovali hráči obou družstev, jsem snad ještě neviděl.

A k poslednímu tématu. O víkendu se sejde valná hromada ČSTV, která má přinést zásadní zlom ve fungování této organizace, tedy pokud vůbec přežije. Jaký význam to bude mít na okresní fotbal a jeho zázemí?

Přeji si, a pevně tomu věřím, že na okresní fotbalový svaz to nebude mít žádný vliv. Fotbalová asociace má podle vyjádření svých představitelů financování na rok 2012 zajištěné. Pokud bude v takové výši jako letos, budeme spokojeni. Co se týká ČSTV, měl bych jediné přání – aby se konečně podařilo změnit stanovy tak, aby vyhovovaly svazům i okresům. Návrhů je několik, uvidíme, jak se delegáti dohodnou. A to i v otázce odvolání či odstoupení výkonného výboru a dalších věcí.

Co budoucnost okresních tělovýchovných organizací, které se pro řadu důležitých lidí staly fackovacími panáky. Bude ta svitavská nadále existovat a pomáhat sportu?

Naše regionální sdružení bude fungovat dále. Nikdo nemá pravomoc, aby nás zrušil. Pouze budou zřejmě muset dostat výpověď profesionální pracovníci, kteří zajišťují jeho chod, a činnost bude zajištěna na základě dobrovolností. Mým cílem a snahou je, aby to tělovýchovné jednoty v našem okrese vůbec nepocítily. To vše vysvětlím na valné hromadě regionálního sdružení příští týden, kdy bude také jasno, co se stane s ČSTV.

Autor: Radek Halva

25.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den po parlamentních volbách, 22. října, začala povolební vyjednávání ve Sněmovně v Praze. Faltýnek
AKTUALIZOVÁNO
9

Zeman potvrdil, že Babiše jmenuje premiérem. Začala povolební vyjednávání

Z utkání TJ Svitavy B vs. FC Nasavrky (6:0).

Fotbalové výsledky z regionu

Komunisté v kraji ztratili, Matušovská poslanecký mandát opět obhájila

Svitavsko – Komunistická strana udržela v parlamentních volbách v Pardubickém kraji jeden poslanecký mandát, přestože oproti posledním volbám polovinu hlasů ztratila. Důvěru dalo komunistům necelých osm procent lidí. Stranu bude v nové sněmovně zastupovat stávající poslankyně Květa Matušovská z Javorníku, která kandidovala z druhého místa.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Svitavy - Díky vstřícnosti svitavské porodnice vám na našich stránkách pravidelně přinášíme fotografie nově narozených miminek.

Vítězné ANO pošle z Pardubického kraje do sněmovny čtyři poslance

Pardubický kraj - Hnutí ANO Andreje Babiše ovládlo volby i v Pardubickém kraji s 30,81 procenty, ve sněmovně tak získalo čtyři mandáty. Obsadí je primář dětského a novorozeneckého oddělení David Kasal, který ze čtvrtého místa na kandidátce získal 6 738 preferenčních hlasů, poslanec Martin Kolovratník, náměstek primátora Pardubic Jan Řehounek a radní Svitav Jaroslav Kytýr.

Volební úspěchy stran na Svitavsku

Svitavsko - Vítězné hnutí ANO bylo na SVitavsku nejúspěšnější v Kamenné Horce, kde získalo celých padesát procent voličských hlasů. Téměř stejný výsledek, jen o procento nižší dosáhlo uskupení v Malíkově a Dlouhé Loučce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení