Předseda Výkonného výboru Okresního fotbalového svazu Svitavy ANTONÍN KADLEC se za uplynulým podzimem, který se díky přízni počasí podařilo sehrát kompletně podle plánu, ohlíží v pozitivním duchu. Jsou vytvořeny předpoklady pro zajímavé a sportovně hodnotné jarní dějství všech soutěží. Daleko horší je pokračování vleklé krize ČSTV, která již ohrožuje existenci okresní organizace. Ta přitom zajišťuje servis svazům, oddílům a klubům. Antonín Kadlec jako tajemník Regionálního sdružení sportů neskrývá svoje obavy.

Co vám během podzimní části okresních soutěží udělalo největší radost?
Jsem hodně spokojen s činností komise mládeže, která si vede velice dobře. V rámci kraje mají pěkné výsledky okresní výběry. Rozjela se nová struktura soutěží přípravek a odezva z jednotlivých oddílů je veskrze kladná. Fotbal má spád, dětí hrají, nejsou tam žádné prodlevy. Z toho mám dobrý pocit.

Soutěže dospělých se v tomto ročníku hrají podle nového mustru. Přebor se vrátil ke čtrnácti účastníkům, trojka byla rozdělena do dvou skupin. Osvědčily se změny?
Okresní přebor je vcelku na podobné úrovni. Myslím, že se zúžení soutěže na čtrnáct družstev projevilo v tom, že utkání jsou vyrovnanější. Řekl bych, že se zvýšila i návštěvnost, často je v hledišti více diváků než mnohde na krajském přeboru. Třetí třídu jsme především z ekonomických důvodů rozdělily na dvě skupiny. Je to něco nového, ale zatím panuje vcelku spokojenost. Uvidíme ale, co přinese jaro, po kterém všechno vyhodnotíme. Zatím nevím, k čemu se přikloníme dále.

Na jaře nás mimo jiné poprvé v historii čeká baráž o postup ze III. třídy. Co si od jejího zavedení slibujete?
Dělali jsme ji proto, aby se III. třída zatraktivnila, takže se na ni těším. Rozhodně je přitom správné, že vítězové v dlouhodobé části budou určitým způsobem zvýhodněni. Myslím si, že barážové zápasy budou magnetem i pro diváky. Je to novinka, pokud se ujme, budeme v ní pokračovat.

Bohužel se na stadionech stále častěji, a podzim nebyl výjimkou, setkáváme s nesportovním projevy ať přímo na hřišti, nebo na lavičkách i v hledišti. Chování některých lidí bývá až zarážející. Vnímáte tenhle trend?
Nelze odsuzovat všechno a všechny. V každém oddíle se najdou jedinci, kteří mu kazí pověst, ale většina fanoušků se chová dobře. Každý klub přece ví, kteří diváci mu dělají soustavně nepořádek. Vím, že je těžké, aby jim pořadatel zakázal přístup na hřiště, když je to v obci, kde se každý s každým zná. Ale pravomocí oddílu je vykázat fanouška, která dělá nepřístojnosti, nakonec je uvedena v pořadatelském i v návštěvním řádu.

Emoce k fotbalu jistě patří, ale nemáte pocit, že to u některých aktérů utkání překračuje únosnou mez?
Osobně bych neřekl, že by to vybočovalo z nějakého základního standardu. Setkávám se s tím, že dospělí se často chovají lépe než dorostenci. Někteří se neumějí vůbec chovat. Od toho je však na hřišti rozhodčí, který nesmí připustit hrubé nesportovní chování. Když si udělá pořádek hned na začátku, zápas zvládne a nejsou problémy.

Podzimní sezonu, stejně jako většinu jiných, provázely nářky oddílů na „zářezy“ od rozhodčích. Jak je dnes v módě, hlavně na internetu. Pokládáte tyto stížnosti na základě vlastních zkušeností za oprávněné?
Jsem přesvědčen, že ze strany rozhodčích není úmysl někoho vědomě poškodit. Máme rozhodčí na úrovni okresu. Jaké výkony podávají hráči na hřišti, tak srovnatelné podávají i rozhodčí. Tak to je. Samozřejmě málokteré družstvo hledá po porážce vinu u sebe, ale hromosvod hledá u rozhodčího. To bylo, je a bude. Mě vadí, pokud rozhodčí na hřišti tolerují sprosté nadávky. Pak dělají problémy sami sobě. Naší snahou je získávat nové mladé rozhodčí, což se částečně daří. Máme některé kluky do dvaceti let, kteří začínají a jsem tomu rád.

Stále častěji se proslýchá, že ekonomické problémy Českého svazu tělesné výchovy mohou vyústit třeba i ve zrušení jeho okresních sekretariátů. Je to skutečně velká hrozba? Co by to znamenalo pro činnost okresního fotbalového svazu?
To je správná otázka, na kterou bych sám velice rád znal odpověď. Situace je velice špatná, to si musíme přiznat. V rámci ČSTV jsou ve Svitavách dva profesionální pracovníci a pokud se to rozboří, tak ti dva lidé tady nebudou a budeme pracovat jak za první republiky. V lednu budeme vědět více. Jestliže se naplní černý scénář, pak tu v březnu před sezonou nebudou lidé, kteří zajišťují servis, a to se to samozřejmě projeví. Profesionální úroveň v řízení fotbalu nebude, ať jde o technické zázemí nebo ekonomiku. Když nám Praha nedá peníze, tak nebude mít kdo dělat a řada věcí prostě nebude.

Jak reálná je podle vašeho názoru nejvíce katastrofická varianta?
Jako optimista bych to viděl asi tak padesát na padesát