V sobotním programu prvního kola krajského poháru fotbalistů byla družstva ze Svitavska úspěšná. Vypadl pouze Dolní Újezd, kterému se derby na litomyšlském trávníku vůbec nepovedlo a po jednoznačném průběhu utržil sedmigólovou porážku. Kromě Jiskry si ve druhém kole zahrají i Cerekvice, která bez váhání využila toho, že Žamberk postavil jen rezervu, Svitavy a Polička. V nedělních utkáních padalo v našem regionu hodně gólů a to se početným divákům líbilo. Především těm v Pomezí, kteří s potěšením sledovali, kterak jejich tým smetl Moravskou Třebovou. Zajímavý fotbal se hrál i Bystrém, kde sice domácí podlehli Lanškrounu, ale svým výkonem naznačili, že by se mohli zařadit do skupiny favoritů v okresním přeboru.

Litomyšl – Dolní Újezd 7:0

Domácí vstoupili do zápasu aktivně a hned ve 2. minutě šli do vedení, když se k odraženému balonu dostal Kristek a přízemní střelou k tyči otevřel skóre. Tento moment předznamenal další průběh hry, neboť Jiskra převzala její otěže a byla i produktivní. Ve 24. minutě po Urbanově centru hostující zadáci jenom přihlíželi náběhu J. Paclíka a jeho přesnému zakončení. Pět minut nato po vydařené kombinační souhře se první trefy za Litomyšl dočkal L. Severa, který přišel z Čisté – 3:0. Nezůstalo jen u ní, vzápětí se prosadil znovu a ještě do poločasu přidal pátý zásah pohotově J. Paclík. Za rozhodnutého stavu byla druhá půle fotbalově slabší, Jiskra si ale udržovala převahu a přidala ještě další dva zásahy. Nejdříve zásluhou střídajícího Líma a v závěru zpečetil nečekaně drtivý výsledek a také svůj hattrick z nařízené penalty J. Paclík. „Jsem rád, že se nám první soutěžní utkání v nové sezoně tak dobře povedlo. Rozhodně ho nemůžeme přeceňovat a spát na vavřínech, kluci se však snažili hrát co, co jsem se jim snažil vštěpovat na trénincích. Je to povzbuzení do další práce, výhra je pozitivní i pro atmosféru v týmu a mezi příznivci," uvedl trenér vítězného mužstva Pavel Švec.

Branky: J. Paclík 3 (1 x PK), L. Severa 2, Kristek, Lím. Rozhodčí: Bednář. Poločas: 5:0. Litomyšl: M. Malý (Kačer) – Urban, Štoudek, J. Hašek, Vomočil, L. Severa, Kristek, Kundera, Sršeň, J. Paclík, Zeman (Lím, Lněnička, Krejbych, Vejrych). Dolní Újezd: T. Klusoň – Frank, Čejka, Kabrhel, Novák, Pešina, Fulík, O. Klusoň, Vyhnánek, Pravec, Mandlík (Vaňous, Frňka, Chadima).

Jablonné – Polička 2:3

Druhý tým uplynulého ročníku I. B třídy se ukázal být více než zdatným protivníkem a Polička měla s očekávaným postupem hodně práce. Sice se poměrně záhy ujala vedení Mužíkem, jenže nadšení soupeře tím nezlomila a ten jí neustále dost zatápěl. Platilo to i po přestávce, kdy dokonce v 67. minutě vyrovnal, ale hosté hned odpověděli dorážkou Navrátila. Když se poté z brejku trefil Stejskal, zdálo se, že je jasno, ale domácí ještě snížili na rozdíl gólu a od remízy nakonec nebyli daleko. „Splnili jsme to, s čím jsme přijeli, postupujeme a zahrajeme si se silnou Českou Třebovou, což byl náš cíl. Jinak mi ale utkání přineslo spíše zklamání. Samozřejmě nám chyběli někteří hráči, ale od toho jsou další, aby je zastoupili. Nebyl to od nás povedený výkon, mnoho věcí jsme řešili špatně a dobře hrající soupeř nám dělal problémy. K naším nejlepším hráčům patřil sedmnáctiletý Pazdera. Jediné, s čím jsem spokojen, je postup," řekl poličský trenér Jiří Valta.

Branky: Špaček, Faltus – Mužík, Navrátil, Stejskal. Rozhodčí: Smola. Poločas: 0:1. Polička: Slaný – Pavliš, Jílek, Bureš, Vondra, T. Švec, Navrátil, Pazdera, Poul, Mužík, Stejskal (Kučera, Andrle).

Cerekvice – Žamberk 5:1

Po vyrovnaném úvodu utkání se do vedení dostali zcela zaslouženě domácí po krásné šibenici nového muže ve své sestavě P. Malého – 1:0. Slavoj soupeře přehrával a do poločasu mohl vedení navýšit, jenže Šeda v jasné pozici zamířil vedle. Po změně stran se domácí dočkali a Uher skóre vylepšil po krásné kombinaci. Potom převzali lehce iniciativu hosté a po brance Peška snížili na 2:1. To ale bylo z jejich strany všechno. V závěrečných deseti minutách předvedl Slavoj kanonádu, svoji druhou branku přidal Uher a po dvou pěkných trefách dalšího novice Hovorky vypráskal rivala zvučného jména vysoko 5:1. Dobře zachytal brankář domácích Vojtěch Vostrčil (ročník 2000!) a ukázal, že s ním Cerekvice může do budoucna počítat.

Branky: Uher 2, Hovorka 2, P. Malý – Pešek. Rozhodčí: Šlor. Poločas: 1:0. Cerekvice nad Loučnou: Vostrčil – M. Šeda, Kříž, Pachta, Hovorka, Růžek, Lorenc, P. Malý, Oliva, Uher, J. Kusý (Jelínek, Žukovský, F. Pražák).

Zámrsk – Svitavy 0:1

O tom, že na hřišti v Zámrsku nečeká soupeře žádná procházka, se Svitavští přesvědčili více než názorně. Nepodařilo se jim otupit snahu domácích rychlým gólem, ti vycítili naději a kromě toho, že zlobili z nebezpečných protiútoků, přitvrdili a od kopaček se začalo jiskřit. Že se utkání nakonec obešlo při sedmi žlutých kartách bez vyloučení, to je spíše s podivem. O výsledku rozhodla 70. minuta, kdy byl navrátilec do svitavských barev Ptáček sražen v šestnáctce a Filip proměnil pokutový kop. Těsné vedení už hosté udrželi. „Naše vítězství beru jako zasloužené, byť utrápené a těžce vydřené. Měli jsme převahu a byla otázka času, kdy se nám podaří vstřelit branku, což trvalo poměrně dlouho. Neproměnili jsme minimálně tři další stoprocentní šance. Musím říci, že v Zámrsku se každému týmu bude hrát velice špatně. Utkání bylo dosti tvrdé a některé zákroky byly až likvidační. Nakonec jsme rádi, že jsme odjeli domů s postupem v kapse a také bez zranění a bez červené karty," shrnul střetnutí ze svého pohledu svitavský kormidelník Martin Andrle.

Branka: Filip (PK). Rozhodčí: Jansa. Poločas: 0:0. Svitavy: Kavalír (Cabal) – Sedlák, Czehowský, Petrila, D. Jukl, Novák, Válek, Ptáček, Veselský, Juřík, Filip (Kala, L. Jukl, Říha).

Pomezí – Moravská Třebová 5:0

Od úvodních minut bylo na hrací ploše vidět, kdo má větší touhu po vítězství. Domácí celek hýřil aktivitou, jedna akce střídala druhou a ani o střelecké příležitosti nebyla nouze. Do 25. minuty domácí hráči nastřelili dvě břevna a jednu tyč, poté udeřil Stýblo, který doklepl do branky přihrávku Leinwebera – 1:0. Hosté ještě stačili v této fázi hry tempu soupeře, ale před odchodem do šaten přece jenom přidal druhou branku J. Nespěšný. Hned v úvodu druhého poločasu překvapil krásnou křížnou střelou z dálky Vykydala opět J. Nespěšný, který se do Pomezí vrátil z hostování v České Třebové. Když o tři minuty později to samé předvedl Krajíček a nádhernou ránou propálil vše, co před ním stálo, nezbylo hostujícímu gólmanovi než smutně kroutit hlavou. Hráči Pomezí vědomi si vedení potom polevili ve svém úsilí a i uzdravený Křemenák musel divákům předvést, že chytat nezapomněl. Zlikvidoval však s přehledem veškeré střelecké pokusy Slovanu. Když potom přidal další branku do sítě soupeře Ehrenberger, zbývalo oběma mužstvům jenom dohrát utkání bez zranění.

Branky: J. Nespěšný 2, Krajíček, Stýblo, Ehrenberger. Rozhodčí: Vaněk. Poločas: 2:0. Pomezí: Křemenák – Stýblo, Kotouček, Mička, Čejka, Jožák, Krajíček, Ehrenberger, J. Nespěšný, Leinweber, M. Nespěšný (Pořízka, L. Roušar, Svoboda). Moravská Třebová: Vykydal – Škranc, Vančura, Marek, Matoušek, Nováček, Staněk, Dokoupil, Polák, Štěpánek, Masopust (Trefil, Sedláček, Novotný).

Bystré – Lanškroun 3:6

Hosté sice nepřijeli s elitním výběrem, i přesto byli jasnými favority zápasu. Domácí jim ale hned od začátku dokazovali, že nedají kůži lacino. Jenže stačil úsek mezi 10. a 21. minutou a vývoj nabral očekávaný směr. To nejprve vypálil z hranice vápna přesně Veselý, poté překvapil J. Lánského střelou z dálky Černušák a černou pasáž Bystrého završil zblízka Hostovský – 0:3. Potom sice Mužík po individuální akci snížil, ale ještě do přestávky se trefil opět Hostovský a nikdo nečekal drama – 1:4. Jenže po změně stran vtrhli Bysterští na plac jako velká voda. Hned po dvou minutách těsně minul po sólu Mužík, v 54. minutě po obléhání lanškrounské svatyně snížil P. Lánský a za dalších deset minut dal Mužík kontaktní gól poté, co unikl od půlky hřiště. Bylo to 3:4 a domácí hnaní diváky sahali i po vyrovnání, které několikrát viselo ve vzduchu. Místo něho však přišlo zklamání, když si po ojedinělé akci soupeře srazili míč smolně do vlastní sítě. Symbolická vzhledem k průběhu hry byla 90. minuta, když se střela Vomočila odrazila od tyčky do hlavy padajícího gólmana a na roh, zatímco na opačné straně skončil v síti nevýrazný pokus Kyrala, v jehož úspěch nevěřil ani sám střelec. Domácí tedy nakonec padli výrazným rozdílem, byť si nic takového rozhodně nezasloužili a výsledné skóre je pro ně mimořádně kruté. Soupeř demonstroval, jak z minima vytěžit doopravdy maximum, a díky tomu ho čekají Svitavy.

Branky: Mužík 2, P. Lánský – Hostovský 2, Veselý, Kyral, Černušák, vlastní. Rozhodčí: Scheib. Poločas: 1:4. Bystré: J. Lánský (Karlík) – Oravec, Janoušek, Vomočil, Hanus, Štaud, Němec, Čípa, Jukl, P. Lánský, Mužík (Cupal, Misar, Vodička, Putnar).