Vládne kraji, který byl v závěru sezony okraden… Předseda Pardubického krajského fotbalového svazu VLADIMÍR JANATA má za sebou první rok na horké židli. Zatímco si plnil povinnosti s předáváním pohárů za prvenství v „jeho“ soutěžích, někdo zinscenovala sestup Živanic z divize. A na to doplatili ostatní v kraji.

Český fotbal v posledních letech ztrácí na všech frontách svůj kredit. Co udělat proto, aby fanoušek svůj vjem a názor na něj změnil?
Každé dva měsíce se účastním setkání s ostatními předsedy krajských svazů a diskutujeme o všech problémech. Některé věci pochopitelně nemůžeme ovlivnit. Zdánlivě nejsnazším úkolem by ale mělo být, co nejvíce zprůhlednit fotbal. Co se týká našeho kraje, už na tom pracujeme. Snažíme se být viděni v tom lepším světle. Jsme otevření veřejnosti, na každé naše jednání je volný přístup. Zprávy Výkonného výboru jsou veřejné. Dáváme do nich úplně vše, co se projedná. Žádná strohá komuniké, ke kterým by se nikdo nevyjádřil.
To by měla být přece povinnost. Nebo se snad někde jinde snaží problémy ututlat?
Souhlasím s tím, že by to měla být povinnost. Ale ne v každém kraji je standardní postup. Myslím si, že ne vše prosákne na veřejnost.
Navenek to vypadá, že se Gambrinus liga oprostila od ovlivňování zápasů. V dalších republikových i krajských se ovšem dál vesele kšeftuje se zápasy. Co lze proti tomu dělat?
Pokud mám mluvit za náš kraj, chceme těmto praktikám vystavit stopku. Prvním krokem bylo stanovení jednotného začátku zápasů v závěru sezony, aby nešlo reagovat na ostatní výsledky. Pro krajský přebor bude od příští sezony nařízeno povinné video a nevylučuji, že se bez něj v budoucnu neobejdeme ani v nižších krajských soutěžích.
Klíčovou roli hrají ve fotbalovém zápase rozhodčí a někdy jsou do ovlivňování výsledků pěkně namočeni. Děje se tak především v jarní části sezony. Setkal jste se letos s tímto nešvarem?
Chtěl bych se mužů v černém zastat. Nelíbí se mi názor veřejnosti, že na každém podezřelém výsledku má lví podíl rozhodčí. Na jaře jsem se víkend co víkend vydával sledovat dva zápasy a v žádném z nich jsem se nesetkal s tím, že by se rozhodčí účastnili nějakých leváren. Nevím, možná to bylo tím, že zjistili mojí přítomnost a dávali si majzla. Dodávám, že své návštěvy neavizuji dopředu, jezdím inkognito. Nabyl jsem však nových zkušeností. Objevuje se a mám i pocit, že pěkně buje nový trend. Jedná se o domluvy klubů navzájem.
Je všeobecné známo, že na výkony rozhodčích v zápasech dohlížejí delegáti. Jenže místo toho, aby je, co nejpřísněji ohodnotili, nezřídka nad nimi drží ochrannou ruku a jejich ať už chtěné či nechtěné omyly pohříchu někdy přehlížejí…
Musím to potvrdit. V jednom případě jsem se s tímto jevem setkal na vlastní oči. S oběma aktéry jsme jejich počínání řešili. Bude to mít pro ně důsledky.
Co se dá dělat proto, aby nedocházelo ke zmíněnému přikrývání omylů?
Ty delegáty, kteří se nějak provinili, jsme odsunuli z kraje pryč. Zredukovali jsme jejich počet na nejmenší možný, což se pochopitelně zamlouvá klubům, které mají nižší náklady. Na druhou stranu teď nemůže být na každém utkání přítomen delegát a nad rozhodčími nestojí nikdo s bičem. Také proto zavádíme již zmíněné povinné video v krajském přeboru.
Nedávno v Živanicích zmlátili fanoušci rozhodčí. Jste bývalý sudí, který pamatuje i zápasy v nejvyšší soutěži. Měl jste někdy problémy s rozvášněným davem?
Jednou jsem zažil inzultaci pomezního rozhodčího, ale co se týče mé osoby, tak na žádné úrovni k mému napadení nedošlo. Jednou jsem také odjížděl ze stadionu pod dozorem policie, když se zápas nepovedl hlavnímu v Děčíně.
Zůstaňme ještě u Živanic. Jejich zřejmě zinscenovaný sestup rozhodl o tom, že z každé krajské soutěže spadl tým navíc. Ač za to nemůžete, asi vám není moc dobře po těle?
Samozřejmě mi to velmi vadí a nejen kvůli sestupům. Mohli jsme být svědky historicky první baráže v soutěžích Pardubického kraje. Zainteresovaní očekávali způsob vedení zápasu v Živanicích v duchu fair play a z kvalifikací už počítali. To dokládá fakt, že Moravany v posledním kole šetřily hráče. Opravdu je mi z toho špatně od žaludku.
Několik podezřelých výsledků se v závěru sezony objevilo i v krajských soutěžích. Vždy se hrálo podle not zachraňujících se týmů. Namátkou: Vysoké Mýto – Slovan 4:3, Holice – Žamberk 1:3, Zámrsk – SK Chrudim 4:3 po poločase 0:2. V posledním případě domácí vstřelili tři branky z pokutových kopů…
Jedno z těchto utkání jsem viděl živě. Bylo to ve Vysokém Mýtě a kromě dvou chyb rozhodčích, které jsou v řešení, jsem si také všiml, jak se za stavu 3:3 ochotně rozestoupil bránící tým při rohovém kopu. Padl po něm gól, když domácí hráč hlavičkoval z metru. Co se týče utkání v Zámrsku, o něm jsem pouze slyšel. Prošel jsem si zápis, ale žádné protesty jsem v něm neshledal. Stejné to bylo i v případě Holic. Nikdo nikde neprotestoval. Opakuji, spíše než vymyšlené zásahy rozhodčích do vývoje, vše ukazuje na spolupráci klubů.
Kolují zvěsti, že Živanice byly vybrány k sestupu. V krajském přeboru se v tomto ohledu mluví o Moravské Třebové a rovněž v nižších soutěžích prý byli „vyvolení“. Jak se vám zamlouvá věta typu: Kdo nemaže, nejede?
Podobné věty se mi pochopitelně nelíbí vůbec. To nemá s fotbalem nic společného. Pokud budou peníze řešit postupy a sestupy, tak se fotbal nehne z místa. Naopak, v očích veřejnosti bude mít klesající tendenci. Doplatí na to všichni. Od hráčů, sponzorů až po fanoušky.
Není to tak dávno, kdy se hrál fotbal za pivo a párek. Momentálně v něm ale lítají tisíce či desetitisíce. Je stále lidovou zábavou nebo už nefalšovaným byznysem?
Když jsem vloni nastupoval do funkce předsedy krajského svazu tak jsem si myslel to první. Potom, co jsem slyšel, jak se triumfují někteří podnikatelé, už si to nemyslím. Pokud je to jen z poloviny pravda, běhá mi z toho mráz po zádech.
Dalším obrovským zklamáním této sezony je pohár PKFS. Z krajských týmů v něm účinkovaly pouze Holice. Jinak převládaly oddíly z okresních soutěží druhé a dokonce třetí třídy. Mohla nastat ještě větší degradace této soutěže?
Nemohla. Od příští sezony budou mít účastníci krajského přeboru nařízeno startovat v poháru. Další roky čeká stejná povinnost týmy z I. A třídy a obou skupin I. B tříd.
Proč tu povinnost neměli už v letošní sezoně?
Aniž bych se chtěl nijak vymlouvat, svůj díl viny na tom mají naši předchůdci. Nechali poháru hodně volnou ruku. Neměl pevný řád a my, když jsme nastoupili do funkcí, jsme tomu rovněž nechali volný průběh. A tato benevolence se nám nevyplatila. Kluby pohár až na jednu výjimku totálně bojkotovaly.
Čím si vysvětlujete absolutní ignoraci klubů?
Prý, že se ve všední den hůře scházejí. Na druhou stranu, když si potřebují předehrát zápas, zázračně se sejdou. Člověk už nesmí být lítostivý. Až uslyší, že jim nechtějí pustit hráče z práce, nesmí podlehnout.
Kvůli poháru se také zhušťuje program jednotlivých mužstev. Máte řešení jak se tomu vyhnout?
Určitě. Dvě až tři kola se odehrají před začátkem soutěží. Stejně v létě týmy shánějí přátelské zápasy. Pohárová konfrontace budiž nejlepší přípravou na novou sezonu.
Máte nějaké páky na to, abyste s vaším týmem funkcionářů odstranil nepravosti v krajských soutěžích?
V první řadě musím říci, že sami to nedokážeme. Potřebujeme preventivní pomoc napříč celým fotbalovým spektrem. To znamená od klubů, rozhodčích i novinářů. Spíše bych ale mluvil o výchově do dalších let. V letošní sezoně jsme totiž neřešili žádný případ, že by někdo někomu pomohl nebo proč nějaký tým záměrně nehrál. Jsem rád, že máme v kraji několik mladých rozhodčích, kteří se k nějakým nepravostem nepropůjčují. Chceme docílit toho aby, fanoušek který přijde na fotbal, viděl zvítězit lepšího či šťastnějšího. Rozhodně nebudeme podporovat nějaké divadlo. To se můžou kluby připravit také na to, že jim rozhodčí situaci mohou znepříjemnit. Nebudou jim totiž dělat kašpárky…