Fotbalový život se řítí zběsilou rychlostí. Vždyť to je sotva pár týdnů, co v Horním Újezdu slavili zisk titulu okresních přeborníků po dvaceti letech. Jenže to je minulost a zájem fanoušků už patří novému ročníku nejvyšší okresní soutěže mužů, která začíná o víkendu sedmi zápasy prvního kola.

Co od přeboru očekávat? Rozhodně znovu nevyzpytatelnost, jelikož v této soutěži je složité odhadovat, který z týmů bude mít zrovna tu optimální formu, jakou prokázal v minulé sezoně zmíněný Horní Újezd. A tak nebuďme překvapeni, pokud se na předních pozicích objeví celek, se kterým tam bude sotva kdo počítat, stejně tak jako když nepředpokládané jméno spadne do závěru tabulky. V okresním přeboru se může stát opravdu vše.

Žádné rozstřely

Systém soutěže se proti dřívějšku v ničem nezměnil. Na čtrnáct účastníků čeká klasických 26 kol rozdělených na podzim a na jaro, přičemž během podzimní části bude sehráno čtrnáct kol (tedy jako tradičně včetně jednoho předehrávaného dějství) a dalších dvanáct potom na jaře. Podobně jako v uplynulém ročníku se v soutěžích řízených OFS Svitavy nebudou ani v tom nadcházejícím kopat v případě nerozhodného výsledku penalty o druhý bod do tabulky. Vítěz bere tři body, za remízu bere každý ze soupeřů po bodu.

Obsazení okresního přeboru doznal dost podstatných změn, výraznějších, než bývá obvyklé. Jenže fotbalová realita byla tentokrát neúprosná a na Svitavsko dopadla krutou vahou. Sestupová lavina, která se utrhla ve vyšších soutěžích, s sebou strhla tři regionální zástupce v krajské I. B třídě a ti tak „prohučeli" do okresu. Snad po dvou dekádách to postihlo Morašice, společně s nimi šly dolů i Čistá a Sebranice. O poznání větší radost ze své nově nabyté účasti v okresním přeboru měly týmy postupující ze III. třídy. Opatov se po roce vrátil zpět tam, kde to dobře zná, naopak Borová se mezi okresní elitu dostala poprvé v historii. To je tedy pět nových jmen ve „startovní listině".

Chybět bude Horní Újezd, ten zkusí svoje štěstí v krajské soutěži, a pak čtveřice mužstev, jež se musela s přeborem minimálně na jednu sezonu nedobrovolně rozloučit vinou sestupu. Řeč je o Mladějovu, Třebařovu, Litomyšli B a Dolním Újezdu B. S těmito družstvy se v novém okresním přeboru nesetkáme.

Vyměnila se tedy skoro třetí mužstev a to jenom přispívá k tomu, že soutěž, která vypukne o druhém srpnovém víkendu, zůstává naprosto otevřená. Což je pro nezaujaté fotbalové fanoušky dobře. Ti zaujatí by si zase měli užít trochu napětí se svými týmy, což ke sportu patří.

Posily mají zvuk

Jednotlivé celky zákonitě vstupují do sezony s různými ambicemi, vyššími či nižšími. Jak reálné bude jejich naplnění, o tom více napovědí až první mistrovská střetnutí, takže ukazovat na možné favority není snadné. Je zde ovšem pár kolektivů, které si určitě zasluhují pozornost.

Což je rozhodně případ Hradce nad Svitavou. Ten sice na jaře neudržel nasazenou laťku svých výkonů a oproti předpokladům nakonec nezasáhl do boje o postup, jak se ale zdá, tak to pro tento klub bylo pokynem, aby zkvalitnil svoji sestavu. Přivedl třeba Radka Ehrenbergera, jehož není potřeba především svitavským příznivcům příliš představovat. Jiřího Kobylíka si zase budou pamatovat diváci z Březové, kde působil v době největšího rozletu tamní kopané. S těmito jmény by se hradecký klub měl zase hlásit do špičky okresu. Jenže pohárové utkání proti Opatovu názorně ukázalo, že jen tak samo sebou to nepůjde, i s výše zmíněnými posilami dostal Hradec „sedmičku", což byl poněkud nepochopitelný výsledek. Ale kdož ví, třeba to byl jen „zastírací manévr" a teprve v Jevíčku Hradečtí předvedou, co jejich soupeře čeká.

Dalším kandidátem všeobecně zmiňovaným při přemítání, kdo že by tak mohl obsadit špici okresního přeboru, je bezesporu Bystré. Není divu. Už jaro mělo velice dobré a nechybělo zase tak mnoho, aby postupující Horní Újezd prohnalo ještě více. Vyhrálo navíc okresní pohár a jeho čerstvé vystoupení v krajském poháru proti Lanškrounu bylo jasným důkazem, že v tomto celku síla skutečně je. Bylo by překvapením, kdyby se nepohyboval nejméně v TOP 5.

„Korunním princem" minulé sezony byl Opatovec, což byla snad největší senzace. Jasné je, že teď už ho nikdo nepodcení, se zlou by se totiž potázal. Říká se, že druhá sezona bývá pro nováčka daleko těžší, zatím však vůbec nic nenasvědčuje tomu, že by hodlal ze svých možná nenápadných, ale zato velice efektivních výkonů slevit. Úspěšný kádr si udržel pohromadě a pohárové jasné vítězství nad Sebranicemi musí být po všechny budoucí soupeře upozorněním, že s Opatovcem je radno počítat.

Výrazným otazníkem nového ročníku je, co v něm předvedou týmy sestoupivší z I. B třídy a jestli některý z nich bude bojovat o okamžitý návrat. V žádném případě to nelze vyloučit, zkušenosti z těžkých, i když nakonec neúspěšných, bitev v silnější krajské konkurenci by se v okresním přeboru měly projevit. Soudě podle výsledku poháru by na tom nejlépe mohly být Morašice, jejich zápas proti značné oslabené Čisté však za bernou minci úplně brát nelze. Čistá bude moci v soutěži využívat hráčů Jiskry Litomyšl na základě dohody o vytvoření farmářského družstva a praxe ukáže, jak jí tato možnost pomůže.

Beze strachu

Průvodním jevem uplynulé sezony bylo velmi kvalitní představení nováčků soutěže. Kromě Bystrého a Opatovce to platilo i o Křenovu, který se v přeboru bez potíží adaptoval a má před sebou výzvu dokázat, že toho bude schopen dlouhodoběji.

A co letošní nováčci? O Opatov, jak se zdá, netřeba míti obavy. Jestliže dokázal dát týden před prvním ostrým zápasem sedm gólů na hřišti Hradce nad Svitavou, dal tím svému okolí zřetelně najevo, že se v přeboru nehodlá držet při zdi. Tým Borové pokračuje ve svém vzestupu, vždyť to není tak dlouho, co začínal v tehdy ještě existující IV. třídě. Lehké to mít jistě nebude, ale na druhou stranu to s ním nebudou mít lehké ani soupeři, protože borovské nadšení a zaujetí pro fotbal by minimálně na podzim měly být poznat.

Ve složitější roli se na podzim ocitne Rohozná, což je logické a platilo by to pro každý celek, který přišel o svého nejlepšího střelce, jenž byl zároveň králem kanonýrů celé soutěže. Marek Leinweber, o němž je řeč, už hraje v Pomezí, takže vytyčený úkol zní docela jasně. O jeho více než dvacet gólů se teď musí podělit ostatní hráči, má-li Rohozná znovu čeřit vody v horní polovině v okresním přeboru.

Tyto vody by tuze rádi čeřili i tradiční účastníci soutěže z Janova, Jaroměřic, Linhartic a Jevíčka. Což by rozhodně mohlo být v jejich silách, pokud je však nebude trápit to, co v minulosti, tedy neschopnost udržet si po delší časový úsek stabilnější výkonnost. V jejich případě bylo zvykem střídání lepším momentů s horšími a tím pádem pobyt ve středu pořadí. Nejen jejich fanoušci jsou zvědavi, jestli to nyní bude jinak.

Prestižní souboje

Blížící se okresní přebor nabídne příznivcům řadu atraktivním zápasů a některé z nich v rámci mistrovské soutěže po řadě roků. Hned ve druhém kole je na pořadu sousedská bitva Opatovec – Opatov a to je přesně ten případ, neboť tito rivalové se v předešlých letech nepotkávali a jejich poslední mistrovský duel je už dávnější historií.

Naopak malohanáčtí rivalové Jaroměřice a Jevíčko se spolu utkávají pravidelně a tradičně to je pro oba kluby vrchol sezony. Na podzim se bude hrát v Jaroměřicích první říjnovou neděli. I v dalších oblastech se mají fanoušci na co těšit. Ať to bude na Poličsku mezi trojicí Rohozná, Bystré, Borová, nebo i na Litomyšlsku, kde je na pár kilometrech poměrně hustě „naseto" zajímavými konkurenty (Čistá, Janov, Morašice, Sebranice).

Rozlosování podzimní části

1. KOLO (8. – 9. srpna, 17:00) – SO: Janov – Borová, Rohozná – Morašice, Čistá – Jaroměřice, Sebranice – Linhartice. NE: Bystré – Opatovec, Opatov – Křenov, Jevíčko – Hradec nad Svitavou.

2. KOLO (15. – 16. srpna, 17:00) – SO: Hradec nad Svitavou – Linhartice, Borová – Bystré, Jevíčko – Rohozná, Opatovec – Opatov. NE: Morašice – Janov, Jaroměřice – Sebranice, Křenov – Čistá.

3. KOLO (22. – 23. srpna, 17:00) – SO: Opatov – Borová, Sebranice – Křenov, Rohozná – Hradec nad Svitavou, Čistá – Opatovec. NE: Linhartice – Jaroměřice, Bystré – Morašice, Janov – Jevíčko.

4. KOLO (29. – 30. srpna, 17:00) – SO: Křenov – Linhartice, Hradec nad Svitavou – Jaroměřice, Opatovec – Sebranice, Borová – Čistá, Rohozná – Janov. NE: Morašice – Opatov, Jevíčko – Bystré.

5. KOLO (5. – 6. září, 17:00) – SO: Opatov – Jevíčko, Janov – Hradec nad Svitavou, Čistá – Morašice, Sebranice – Borová. NE: Linhartice – Opatovec, Jaroměřice – Křenov, Bystré – Rohozná.

6. KOLO (12. – 13. září, 17:00) – SO: Janov – Bystré, Rohozná – Opatov, Borová – Linhartice, Opatovec – Jaroměřice, Hradec nad Svitavou – Křenov. NE: Morašice – Sebranice, Jevíčko – Čistá.

7. KOLO (19. – 20. září, 16:30) – SO: Sebranice – Jevíčko, Křenov – Opatovec, Opatov – Janov, Čistá – Rohozná. NE: Linhartice – Morašice, Jaroměřice – Borová, Bystré – Hradec nad Svitavou.

8. KOLO (26. – 27. září, 16:30) – SO: Borová – Křenov, Hradec nad Svitavou – Opatovec, Rohozná – Sebranice, Janov – Čistá. NE: Bystré – Opatov, Morašice – Jaroměřice, Jevíčko – Linhartice.

9. KOLO (3. – 4. října, 16:00) – SO: Čistá – Bystré, Opatov – Hradec nad Svitavou, Sebranice – Janov, Opatovec – Borová, Křenov – Morašice. NE: Jaroměřice – Jevíčko, Linhartice – Rohozná.

10. KOLO (10. – 11. října, 16:00) – SO: Hradec nad Svitavou – Borová, Janov – Linhartice, Rohozná – Jaroměřice, Opatov – Čistá. NE: Bystré – Sebranice, Jevíčko – Křenov, Morašice – Opatovec.

11. KOLO (17. – 18. října, 15:30) – SO: Sebranice – Opatov, Čistá – Hradec nad Svitavou, Křenov – Rohozná, Opatovec – Jevíčko, Borová – Morašice. NE: Jaroměřice – Janov, Linhartice – Bystré.

12. KOLO (24. – 25. října, 14:30) – SO: Hradec nad Svitavou – Morašice, Janov – Křenov, Opatov – Linhartice, Rohozná – Opatovec, Čistá – Sebranice. NE: Jevíčko – Borová, Bystré – Jaroměřice.

13. KOLO (31. října – 1. listopadu, 14:00) – SO: Sebranice – Hradec nad Svitavou, Křenov – Bystré, Opatovec – Janov, Borová – Rohozná. NE: Morašice – Jevíčko, Linhartice – Čistá, Jaroměřice – Opatov.

14. KOLO (7. – 8. listopadu, 14:00) – SO: Borová – Janov, Křenov – Opatov, Opatovec – Bystré, Hradec nad Svitavou – Jevíčko. NE: Jaroměřice – Čistá, Morašice – Rohozná, Linhartice – Sebranice.