Letošní ročník byl v pořadí už jedenáctý. „Ten úplně první, tedy nultý nepočítáme," upřesnil organizátor vyjížďky Petr Strnad. Motorkáři při svých spanilých jízdách zbrázdili celé Svitavsko. Tentokrát se vydali z Janova přes Svitavy, dále od Zavadilky na Pohledy a Křenov, odtud na Březinu směrem na Velké Opatovice. Svou cestu zakončili v Jevíčku.

Jako rodina

Než se vydali na svou okružní jízdu regionem, tak se se všemi pozdravili a popovídali si, aby zjistili, co je nového. Podle Petra Strnada je mezi nimi tak padesát, šedesát, kteří nevynechají ani jednu akci. Jsou už jako rodina.

Úplným nováčkem mezi motorkáři ze Svitavska byl Jaroslav Mareš z Opatovce. „Jedu teprve poprvé. Letos jsem se přistěhoval," řekl motorkář. Bylo na něm vidět, že se těší. „Na motorce jsem vlastně vyrostl. Jezdím na ní od patnácti let. Teď  mám sedmnáctistovku Voyagera,"  Prohánět se na motorce je podle Jaroslava Mareše příjemné. „Je to lepší jak v autě. Člověk je takový odvázaný," poznamenal. Má ještě trialovou motorku, na které soutěží za seniory.

Kdo by si myslel, že silné stroje na dvou kolech jsou doménou pouze statných mužů, je na omylu. Mezi partou byla také celá řada žen. Ani ony si život bez motorky nedokážou představit. „Já jsem jako spolujezdec, ale obě moje dcery jezdí. Manžel i závodí. Jsme taková motorkami postižená rodina," řekla Jana Křížová z Březové nad Svitavou. Na srazy se zahájením sezony jezdí pravidelně. „Když jedete na motorce, je to moc pěkné. Je to uvolňující zážitek. Když na motorku sednete, zapomenete na všechny neduhy každodenního života. Je to fajn," pochvalovala. A když vyjedou na víkend, užívají si ho. „Nejsme blázni, abychom jezdili jako šílenci. Jedeme se kochat krajinou a navíc se vidíme s přáteli, které jsme třeba rok, dva neviděli," popisovala Jana Křížová.

Pro dobrou věc

Už druhý rok motorkáři nejezdí do Lanškrouna. Ale s farářem Zbygnievem Czedlikem se setkávají v Jevíčku. Požehnal jim i tu letošní jízdu. V Jevíčku rovněž ukázali, že mají smysl i pro dobrou věc. „Zástupci červeného kříže jsme předali šek na  jedenáct tisíc korun. Je to výtěžek z našeho únorového plesu," dodal Petr Strnad.