Čtyři roky se snažili trenéři učit svitavské fotbalové naděje hrát fotbal. Nyní většina z nich již přechází do kategorie mladších žáků. Dnes přinášíme shrnutí trenéři shrnou to nejpodstatnější z uplynulé sezony.

Podzimní sezonu jsme zahájili překvapivým vítězstvím na tradičním a velmi dobře obsazeném domácím turnaji – letní AMD CUP 2009. V konkurenci velmi silných týmů hráči zhodnotili náročnou letní přípravu a po kolektivním výkonu oprávněně získali nádherný pohár a zlaté medaile. Ve výborných výkonech tým pokračoval i v podzimních mistrovských turnajích. Až v posledním podzimním kole přišel o vedení a skončil v těsném závěsu za Hlinskem a Vysokým Mýtem na třetí příčce pomyslné tabulky.

Zima 2010

Zimní přípravu jsme zaměřili zejména na kvalitnější práci s míčem, snížili jsme počet hraných turnajů. Na zimních turnajích jsme dosahovali velmi dobrých výsledků, vše pak směřovali na domácí - zimní AMD CUP 2010. Bohužel jsme však na tomto turnaji zklamali. Některým hráčům se nedařilo, některé hráče svazovala nervozita a někteří hráči výkon vypustili. Celkové sedmé místo bylo pro nás obrovským zklamáním a asi jedinou kaňkou na úspěšné sezoně.

Bavaria CUP 2010

Jelikož se pomalu blížil konec našeho čtyřletého společného fotbalového snažení, chtěli jsme pro hráče uspořádat něco, na co dlouho nezapomenou. Zúčastnili jsme se čtyřdenního mezinárodního fotbalového turnaje v německém Karlsfeldu. Zde jsme odehráli utkání proti týmům z Německa, Švýcarska, Francie a Itálie. Po prvním dnu bez porážky a předváděné kombinační hře jsme byli pasováni do role favorita turnaje. Druhý den, ač jsme předváděli nejhezčí fotbal a vytvořili si spoustu gólových šancí, hráče zklamala koncovka. Obsadili jsme sice pěkné, ale až čtvrté místo. Slova uznání od trenérů ostatních týmů jsou tak malou náplastí na „bramborovou medaili“. Turnaj jsme však pojali nejen jako sportovní událost, ale i jako událost společenskou. Mnoho hráčů se podívalo za hranice poprvé. V průběhu turnaje jsme navštívili večerní Mnichov, navštívili Olympijský park, Olympijský stadion a věž v Olympijském parku, z její výšky 150 metrů je nádherný výhled nejen na celý Mnichov. Na poslední den jsme si nechali bonbónek – návštěvu jednoho z nejmodernějších fotbalových stadionů – Allianz Arény. Je to stadion pro 66 tisíc diváků, hraje na něm domácí zápasy německá reprezentace a je současně domácím stadionem pro velkoklub Bayern Mnichov a Mnichov 1860. Hráči si prohlédli nejen fanshopy, ale zejména zázemí stadionu – tribuny, hrací plochu, společenské prostory, tiskové centrum a kabiny. A to i kabinu hráčů slavného Bayernu Mnichov. Jen málo lidí ze Svitav stálo přímo v kabině Bayernu Mnichov, u skříněk hráčů, které vídáme jen v televizi. Troufám si odhadnout, že se většina z nás do prostor nikdy nedostane.

Jaro 2010

Způsob, jakým naši hráči odehráli jarní část mistrovské sezony, nelze nazvat jinak než famózní. Z 21 mistrovských zápasů 18 zápasů vyhráli, dva remizovali a jen jeden prohráli. Důležité ale je, že nejen zápasy vyhrávali, ale zejména předváděli nádherný kombinační fotbal, kterým válcovali všechny týmy elitní skupiny „A“ krajského přeboru. V pomyslné celoroční tabulce jsme obsadili první místo. Proto jsme byli považováni za jednoho z největších favoritů finále poháru krajské miniligy. Tentokrát však našim hráčům nervozita svazovala nohy, i tak jsme obsadili velmi pěkné třetí místo.

Závěrečný turnaj

Úspěšnou sezonu jsme zakončili akcí „prase na kolotoči“. Vyzvali jsme na souboj šedesátikilového čuníka a souboj s ním vyhráli způsobem „K.O.“. Sportovně jsme sezonu zakončili na kvalitně obsazeném turnaji v Brně-Tuřanech. Za účasti osmnácti týmů z ČR a Slovenska jsme obsadili výborné a nečekané třetí místo. V devíti utkáních jsme poměřili sily s týmy: SK Tuřany, Inter Bratislava, FC Vítkovice, FC Hradec Králové, 1. FC Slovácko, Sigma Olomouc, FK Trenčín, Slovan Bratislava a Sparta Praha. Pouze hráči Slovanu Bratislava byli nad síly našich hráčů. Ostatní soupeře jsme buď porazili, nebo s nimi uhráli remízu. A nejen že jsme byli schopni s nimi uhrát dobré výsledky, ale i současně předvádět velmi dobrou kombinační hru. Stejně jako vloni jsme byli překvapením turnaje a mnozí ze soupeřů nyní listují atlasem a hledají odpověď na svoji otázku: „Kde jsou ty Svitavy?“ Naši hráči dokázali, že jsou schopni se vyrovnat nejlepším fotbalistům této věkové kategorie. Pokud si uvědomíme, jaké týmy zůstaly za zády našich hráčů (Sparta Praha, FK Trenčín, FC Hradec Králové, Vysočina Jihlava, Tescoma Zlín, 1. FC Slovácko, FK Pardubice, Inter Bratislava, FC Vítkovice), nezbývá než učinit našim hráčům poklonu. Současně pro nás jako trenéry je to odměna za několikaleté snažení vychovat pro Svitavy kvalitní fotbalové naděje. Úplným závěrem je třeba všem hráčům do příští divizní sezony, již v dresu mladších žáků, popřát pevné zdraví, tréninkovou píli a nejméně tak dobré výsledky jako v této sezoně.

Trenéři starší přípravky „A“ TJ Svitavy