Seriál k fotbalovému výročí najdete ZDE.

Uplynulo sto let od chvíle, od kdy se zde organizovaná kopaná provozuje. Ke svým stým narozeninám připravil fotbalový oddíl TJ Jiskra, který v dnešní době navazuje na tradici započatou předky v roce 1910, řadu zajímavých akcí.

Jedním z vrcholů tohoto celoročního programu je sobotní turnaj ligových mužstev o pohár města. Na stadionu Černá hora přijedou celky SK Sigma Olomouc, FC Hradec Králové (Gambrinus liga) a Tescoma Zlín (II. liga).

Turnaj se koná 26. června pod záštitou starosty města Litomyšle Michala Kortyše a předsedy VV Pardubického krajského fotbalového svazu Vladimíra Janaty. Hraje se v systému každý s každým, k vidění budou tři střetnutí s hrací dobou 2 x 35 minut.

Časový rozpis: FC Hradec Králové – FC Tescoma Zlín (13.00), FC Tescoma Zlín – SK Sigma Olomouc (14.50), Sigma Olomouc – FC Hradec Králové (16.40), vyhlášení výsledků a slavnostní zakončení turnaje (18.10).

Kromě atraktivních fotbalových utkání, která jsou pro účastníky především součástí přípravy na blížící se začátek tuzemských ligových soutěží, je nachystán i bohatý doprovodný program.

V půlhodinové pauze mezi prvním a druhým utkáním se odehraje slavnostní křest publikace, ve které její autor Zdeněk Vandas textově, fotograficky a statisticky zpracoval uplynulé litomyšlské fotbalové století. Mnohé snímky přitom dosud nebyly publikovány. Knihu ocení i mimolitomyšlští fanoušci fotbalu, neboť budou moci vzpomínat na vzájemná měření sil svých klubů s Jiskrou. V průběhu fotbalového odpoledne si zájemci budou moci výroční publikaci na místě zakoupit, stejně tak další oddílové propagační předměty.

Přestávka mezi druhým a třetím duelem pak bude patřit prezentaci oddílu TJ Jiskra Litomyšl a jeho partnerů, kteří mu pomáhají jak se sportovní činností, tak i s programem letošním oslav.

V poločase posledního zápasů, jenž by měl být podle předpokladů a přání organizátorů vyvrcholením turnaje a bitvou o první místo, budou slosovány programy a pětice šťastných diváků si domů odnese věcné ceny.

Vizitky účastníků turnaje O pohár města Litomyšle: FC Hradec Králové. Klub byl založen v roce 1905 a v letech první republiky se natrvalo zařadil mezi elitu českého „venkova“. Největšího úspěchu ve své historii dosáhl v roce 1960, když získal první a doposud jediný mistrovský titul. Další velká trofej přibyla do jeho síně slávy v roce 1995 (Pohár ČMFS). V posledních letech se pohyboval většinou v horní polovině tabulky II. ligy, ze které si v tomto roce vybojoval postup do Gambrinus ligy.

SK Sigma Olomouc. Počátky klubu z hanácké metropole spadají do roku 1919. Novodobá éra klubu se počítá od roku 1974. V paměti široké sportovní veřejností zůstávají především výsledky z devadesátých let a triumfální jízdy tehdejším Pohárem UEFA. V posledních letech hraje nejvyšší soutěž se střídavými úspěchy, naposledy si vybojovala šesté místo.

Tescoma Zlín. První fotbalový oddíl ve městě byl založen v roce 1919 a postupně se zařadil k předním moravským klubům. V posledních letech hrál stabilně Gambrinus ligu, z níž loni sestoupil a snaha o okamžitý návrat se mu letos nepovedla, skončil třetí ve druhé lize.