Z účastníků těchto klání lze vyjmenovat Slovan Bratislava, AS Trenčín, MFK Ružomberok, Spartak Myjava, Vysočinu Jihlava, Baník Ostrava, FC Hradec Králové a Sigmu Olomouc. Tato družstva sehrála svoje utkání postupně ve Svitavách, Litomyšli, Moravské Třebové, Žamberku, Bystřici nad Pernštejnem a Kostelci nad Orlicí. Zájmem hlavního organizátora tohoto Festivalu fotbalového srdce ZDEŇKA CIKRDLEHO do dalších let je posunout celý projekt ještě do vyšších sfér. Do jakých, tak o tom více v následujícím rozhovoru.

Pokud všechno vyjde podle vašich ideálních představ, na co se mohou v příštím roce fotbaloví fanoušci v regionu těšit?

Hlavní snahou a cílem je dotáhnout formát akce k turnajové podobě za účasti šesti týmů. Jsou v podstatě tři varianty. Vždy se jedná o celkem devět utkání v průběhu šesti až osmi dnů. První variantou je start tří slovenských a tří českých družstev a jejich vzájemná utkání. Druhá možnost představuje účast dvou českých, dvou slovenských a dvou evropských účastníků, v tomto případě by se jednalo o formát dvou skupin a finále. Ve třetím případě by to byla utkání tří českých klubů proti trojici složené z klubů ze tří zemí. Konečná podoba celé akce vzejde z průběžných jednání a měla by být pokud možno známá do konce roku.

Jak byste přiblížil situaci v jednáních o podobě příštího ročníku?

Není to jednoduchá záležitost, protože většina klubů řeší otázku letní přípravy na jaře a v závěru ligových soutěží. Roli hraje řada faktorů včetně případné účasti v evropských pohárech. Hlavními garanty přípravy jsou šéftrenéři a ti mají v současné době spoustu svých starostí s úspěšným účinkováním družstev. Takže současná jednání probíhají převážně na úrovni vedení klubů a sportovních ředitelů. Navíc jako nejvhodnější termín ze strany českých družstev se jeví přelom června a července, což činí zase problém z hlediska Slovenska, jehož družstva spadla v rámci Evropské ligy do prvního předkola. Takže účast připadá v úvahu zejména pro mistra a týmy, které se v konečné tabulce umístí od čtvrtého místa dále. Jsem rád, že Trenčín, ke kterému mám osobní vazbu, byl vždy s pobytem v našem regionu spokojený a je pravidelným účastníkem akce, je nyní v tabulce na prvním místě. Věřím, že při jeho současných výkonech je zde předpoklad jeho další případné účasti jako mistra Slovenska a účastníka Ligy mistrů.

O kterých týmech nyní uvažujete jako o možných účastnících?

Jednání probíhají průběžně napříč fotbalovými kluby jak z české, tak ze slovenské strany. Intenzivnější kontakty mám v současné době s Baníkem Ostrava a Bohemians Praha. Ze Slovenska bych rád vedle Trenčína získal fotbalové pojmy jako jsou Slovan, Trnava nebo Košice. Z případných evropských klubů a mistrů lig bych se pro příští rok rád zaměřil na Srbsko, Chorvatsko a Polsko. Přínosem je ochota zapojit se do vyjednávání o kvalitní účasti českých klubů ze strany předsedy krajského fotbalového svazu Michala Blaschkeho.

Kde všude uvažujete, že by se měly jednotlivé zápasy odehrát?

V Pardubickém kraji, nebo chcete-li Zemi Fotbalového srdce, je celá řada kvalitních fotbalových hřišť, která mají i adekvátní sportovní zázemí. V současné době existuje až dvacet možných hracích míst. Vzhledem k tomu, že pro samotnou akci je potřeba mít k dispozici celkem sedm fotbalových stadionů, tak je možno vybírat. Zde bude rozhodující zájem fotbalových klubů a jednotlivých měst se na akci podílet organizačně i ekonomicky. Konkrétní zájem již projevilo například Vysoké Mýto a Hlinsko, které v příštím roce oslavuje 110 let trvání fotbalu ve městě. Dalším faktorem v rozhodování bude ochota ze strany klubů přizpůsobit akci i potřebnou regeneraci hřišť, která v tomto letním období na většině hřišť probíhá. Domnívám se, že při skutečném zájmu a odpovídající komunikaci lze všechny tyto aspekty zdárně vyřešit.

Akce je ve sportovní části obsahově a organizačně náročná. Chystáte v jejím průběhu vedle fotbalu některé další aktivity?

I když fotbalová struktura celé akce je základem, hlavním tématem je vytvořit pro náš region „Produkt na podporu cestovního ruchu". Součástí by mohly být například fotbalové semináře pro trenéry, funkcionáře či starosty měst a obcí, v průběhu akce by se mohly konat fotbalové kempy pro mládež a podobně. Nedílnou součástí by měly být společenské a kulturní akce v jednotlivých místech. Společná akce pro všechny účastníky by se měla uskutečnit na zámeckém návrší v Litomyšli.

Záměr to je nepochybně obdivuhodný, takže by bylo potřeba ho pořádně prodat do světa, že…

Tím největším a možná nejtěžším úkolem bude celou akci zpracovat v propojení s turistickými možnostmi, která nabízí jednotlivá hrací místa či jejich nejbližší okolí. Využít historického, kulturního a přírodního potenciálu celého regionu. Ukázat také, co se zde pro zdravou rekreaci za uplynulé období vybudovalo. To je další téma, jak akci uchopit a nabídnout do Evropy. To vyžaduje rovněž výraznou a kvalitní medializaci. Jsem přesvědčen o tom, že tímto způsobem je možno oslovit nejen celou fotbalovou komunitu, ale také širokou veřejnost v Česku a na Slovensku a myslím si, že minimálně i ve střední Evropě.