První vrchol fotbalového podzimu v podobě derby Svitav a Moravské Třebové přinesl dosti nečekaný výsledek. Ne, že by jím bylo vítězství domácích, ale jeho výše a vcelku jednoznačný průběh diváky zaskočila. Ty svitavské velmi mile, zato třebovští domů neodjížděli v dobré náladě. Totéž platí o trenérech obou velkých rivalů.

Svitavy – Mor. Třebová 3:0
Domácí trenér Zdeněk Válek čekal ještě těžší zápas než proti Letohradu. „Je to derby, vyhecovaný zápas, soupeř má zkušené hráče, kteří nastupují v krajském přeboru už nějaký pátek. Samotný duel moje předpoklady potvrdil, hosté nám však pozici usnadnili u– kázkovým vlastencem,“ sdělil kouč Válek. Plně pod kontrolu dostali jeho svěřenci utkání v nástupu do druhého poločasu. „Bylo to po precizně zahraném přímém kopu a dalším potvrzení střelecké formy Ondřeje Jelínka, který dává gól v každém utkání,“ chválil svitavský trenér, jehož uznání patří celému mužstvu.
„Hráči dobře plnili taktické pokyny. Vydařilo se i střídání, když Chlup soupeře dorazil. Problémy jsme měli jen v první půli s dlouhými auty hostů, jejichž dvě šance zneškodnil výborný Lampárek.“ Je vcelku logické, že mezi fanoušky se zvolna začíná povídat něco o šancích na postup, ale Zdeněk Válek to razantně odmítá. „Na to nemáme ani jedinou myšlenku. Zápasů je totiž před námi ještě spousta, jdeme od jednoho k druhému. Jasně, že na tabulku se moc hezky dívá, ale to je celé.“

Moravskotřebovský lodivod Petr Mrázek nehodnotil derby nijak zvesela, ovšem uznal kvalitu soupeře. „Moje hodnocení bude tentokrát jednoduché – prohráli jsme zaslouženě. Svitavy byly lepší a nezbývá mi, než jim pogratulovat k vítězství,“ uvedl sportovně třebovský trenér.
Příčiny neúspěchu nachází zcela zřejmé: „Špatná defenziva a jalová útočná fáze. Dostali jsme tři branky po našich chybách, jeden byl dokonce vlastní, vepředu jsme se neprosadili. Domácí hráli jednoduchý, důrazný a agresivní fotbal, naše fotbalovost na to nemohla stačit.“ Slovanu ve Svitavách nepomohla ani pečlivá příprava na ok– resní derby. „Chystali jsme se na soupeře, věděli, co chceme hrát, jenže jsme to nezvládli. Domácí vyhráli po zásluze,“ zopakoval Petr Mrázek.

Stolany – Polička 3:3
Duel dosud „nulových“ domácích s Poličkou, která by se také ráda viděla v úplne jiných patrech, skončil nicneřešící plichtou. „Myslím si, že jsme dva body ztratili,“ řekl trenér hostů Pavel Schejbal. Klíčová chvíle podle něho nastala v 70. minutě. „Jsem přesvědčen, že nebýt vyloučení Švece, vítězství bychom udrželi. Byli jsme lepší jak na šance, tak i herně.“ Červená pro zkušeného stopera je nepříjemná dvojnásobně, poličská opora „proměnila“ podmínku a bude chybět určitě čtyři kola. „Dali jsme tři góly, což je na podzim nejvíce, ale zase inkasovali tři „šmudly“ po vlastních chybách. Navíc ze hry musel odstoupit zraněný brankář Prokop a nevím, jak to s ním bude dál vypadat,“ dodal ještě trenér Schejbal k prvnímu bodovému zisku svého týmu z venku. (mo, rh)