Důvod byl prostý. Martin Brůna, Ivo Svoboda, Radovan Kroulík, Michal Belej a Michal Seidler splnili svůj slib, který dali coby loňští vítězové Qanto Cupu. Nejmenším fotbalistům, kteří se možná v budoucnu vydají v jejich stopách, ukázali obrovský vítězný pohár, předvedli něco ze svých dovedností a zejména jim předali dvě originální sady dresů. Nadšených dětem tak jen zářily oči. Hlavní trenér a duchovní otec svitavské fotbalový školičky VÁCLAV BRŮNA a jeho kolegové, kteří si snaží vychovávat budoucí generace pro zdejší oddíl, si takové podpory a pomoci samozřejmě velmi váží.

Jak se to vlastně přihodilo, že se čeští futsaloví reprezentanti objevili mezi malými dětmi ve svitavské fotbalové školičce, a to nikoli s prázdnýma rukama?

Akci zorganizovali kluci, kteří v loňském roce vyhráli Qanto Cup. Po dlouhé době to byl svitavský tým a jednou z cen, kterou vyhráli, byl poukaz na sadu dresů. Což zhodnotili tak, že to nevyužijí, takže se dohodli, že ji věnují naší fotbalové školičce Chobotnička. Navíc se jim podařilo získat sponzorsky ještě jednu sadu v jiné barevné kombinaci. Čekali jsme jenom na vhodnou příležitost k předání, až to dovolí sportovní povinnosti. Je pravda, že spolupráce s brněnskými futsalisty je dlouhodobější, nebyli na tréninku školičky poprvé. Už dříve nás navštívili, potrénovali s kluky, ukázali různé finty, pomohli i vést trénink a bylo to pro všechny úžasně zajímavé.

Co na to říkají samotní malí fotbalisté? Vnímají ve svém věku, kdo si s nimi přišel zatrénovat?

Musím říci, že už po první návštěvě futsalistů jsem měl od některých rodičů ohlasy, že jejich potomci objevili nový sport futsal. Pozorně v televizi sledovali, když hrálo Tango Brno, a poznávali hráče, kteří za nimi přišli na trénink. I předškoláci vědí, o koho jde.

Jak jste spokojen s fungováním svitavské fotbalové školičky v letošní sezoně? Jaký je zájem?

Myslím si, že se nám daří dobře a navazujeme na tradici, kterou jsme založili v roce 2000. Letos máme dvě oddělení, jedno pro mladší děti ročníku 2008 a jedno pro starší ročníku 2007. V obou je šestnáct dětí, které trénují vždy hodinu týdně. Delší čas by zatím svoji pozornost neudržely. Zázemí máme na svitavském gymnáziu, trénujeme v tělocvičně, případně na umělém nebo přírodním trávníku. Malým adeptům fotbalu se věnují čtyři trenéři a jednou z nich je i žena – Petra Udržalová. I to je pozitivní.

Máte přehled o tom, jak se vyvíjela fotbalová kariéra vašich bývalých svěřenců ze školičky a kteří z nich v současnosti přicházejí do družstev dospělých?

Od roku 2000, kdy jsme začínali spíše na koleně a s nižším počtem dětí, nám prošlo rukama více než 280 hráčů. Samozřejmě sledují jejich další sportovní život, mám pečlivé záznamy. Někteří z těch prvních ročníků skutečně vstupují ve Svitavách do kategorie mužů, ať to jsou Válek, Štěrba, Czehowský, Říha. Naším největším úspěchem je Jakub Moravec, který působí ve Spartě Praha a v mládežnických reprezentacích. Nemusí se ale jednat jen o fotbal, mám radost, když vidím, že se děti uplatní i v jiných sportech.

Jaké máte plány s tímto projektem do nejbližší budoucnosti?

Vzhledem k tomu, že velice dobře pracuje i fotbalová školička v Moravské Třebové pod vedením Martina Komoně a současně jsem garantem školičky v Dolním Újezdu, rádi bychom minimálně s nimi realizovali systém miniturnajů. Nicméně věřím, že se přidají i některé další oddíly z okolí.