Na fotbalovém hřišti v Lánech se každý rok uskutečňuje turnaj s názvem Bouda cup. Jeho historie sahá o čtrnáct let zpět do doby, kdy ve městě ještě fungoval pivovar. A právě pivovarští zaměstnanci se v roce 1994 dohodli s obyvateli ulice Antonína Slavíčka (u lánského stadionu) na společném mači. Jednalo se tenkrát spíše o prestižní sázku, kdo z koho. Zápasy se staly každoročním pravidlem a po třech vzájemných duelech, kdy rostl i divácký zájem o prestižní klání, se ještě připojily týmy Jatek a Starých pánů Svitav.
Vzájemná utkání Jatek a Pivovaru měla kromě sportovního náboje i své, pro diváky lákavé a vítané další aspekty, kvůli kterým se staly tyto zápasy hojně vyhledávanými. Po ukončení činnosti pivovaru ve Svitavách, přešla část jeho hráčů k týmu Starých pánů, někteří další se rozptýlili po ostatních klubech nebo hrát přestali.


Obliba turnaje neklesala ani po letech a tak se v roce 1999 organizátoři rozhodli dát mu oficiální punc a vyhlásili první ročník Bouda cupu, nazvaném po místní oblíbené restauraci. Je vypisován pro čtyři mužstva. Pravidelnými účastníky jsou pořádající tým Antonína Slavíčka, Staří páni Svitavy a Kalášek, doplnění vždy o jedno družstvo, v poslední době nejčastěji o tým Dinaska Svitavy.
I když turnaj nepatří svým rozsahem mezi nikterak veliké, jeho uspořádání není tak úplně jednoduché. ,,První ročníky, to byla pohoda, pivovar dodal sudy, jatka maso, my jsme zařídili hřiště a mohlo se hrát. Teď už je to mnohem náročnější a hlavně dražší záležitost. V současnosti jsou v módě turnaje v malé kopané, tam se sejde pět, šest lidí a jde to. Ale sehnat čtyři mančafty na velký fotbal, zvlášť, když nám termín většinou koliduje s Qanto cupem, to bývá problém,“ říká hlavní organizátor akce Antonín Uhlíř. Letos se tedy konal devátý ročník a z vítězství se radovali hráči Starých pánů Svitavy.
Výsledky: Antonín Slavíček –Dinaska 6:1, Staří páni SY –Kalášek 4:1, o třetí místo: Kalášek –Dinaska 4:2, finále: Staří páni SY –Antonín Slavíček 5:2.⋌

Miloslav Ovád