Trenérské duo svitavského dorostu Pavel Daněk a Jindřich Novotný dovedlo svůj tým po několika letech opět mezi nejlepší tři celky v krajském přeboru.
,,V posledních pár letech jsme dosahovali vcelku solidních výsledků. ,,Ale znáte to, čtvrté nebo páté místo prostě není ono,“ pronesl na úvod trenér Daněk.
Letos mohou být tedy trenéři konečně spokojeni. Už od začátku sezóny svitavský dorost svými výsledky dokazoval, že rozhodně nehodlá hrát v soutěži druhé housle. Po podzimní části figuroval na třetím místě, když ze třinácti zápasů zaznamenal osm výher, tři remízy a jen dvě porážky při skóre 36 : 15 .


,,Během podzimní části došlo v našem týmu k citelnému oslabení, do seniorského A týmu byli povoláni Čížek s Chlupem a byli jsme nuceni za ně hledat náhradu,“ sdělil Pavel Daněk.
Proto si z mladšího dorostu vybrali už dříve sledované hráče Nováka se Sedlákem, ale hlavně se trenérům povedl riskantní tah vyzkoušet mladého nadějného talenta Mikolína, který přišel ze starších žáků a svým věkem patřil ještě do mladšího dorostu. Všichni jmenovaní se výborně zadaptovali a bez problémů se zařadili do týmu. Obvzláště mladý Mikolín naznačil jaký v něm uložen střelecký potenciál.
,,Ten kluk přeskočil dva ročníky, hraje proti o dva tři roky starším hráčům a prosazuje se. Hlavně správně agresivním důrazem, rychlostí a má výborný výběr místa. Ze za čátku sice nedával tolik gólů, kolik by mohl, ale to bylo dáno určitou nezkušeností, my jsme věděli, že to v něm je a že to přijde,“ shodli se oba trenéři. A ukázalo se, že se nemýlili. Mikolín se v sezóně stal druhým nejlepším střelcem staršího dorostu.
V přípravě na jarní část sezóny, která měla za cíl minimálně uhájení třetího místa po podzimu, sehráli svitavští několik zimních halových turnajů ve kterých dosahovali vesměs kvalitních výsledků a umisťovali se většinou do třetího místa.


,,I když jsme zimní přípravu nepodcenili, vstup do jara nám vůbec nevyšel. Na úvod jsme hráli dvakrát venku, ve Vysokém Mýtě a v Poličce a oba zápasy skončili výhrami našich soupeřů,“ načrtl začátek druhé púle sezóny Daněk.
Ovšem potom přišel zvrat a mužstvo až do konce celé soutěže neprohrálo a jedenáct zápasů za sebou nepoznalo hořkost porážky. Jaro zakončilo s bilancí devíti výher, dvou remíz a dvou výše zmíněných porážek při skóre 30 : 17.
,,Tým se konsolidoval a kolektiv držel pohromadě. Ale hlavně se nám rozstříleli naši dva ,, zabijáci“ Frolo s Mikolínem,“ pochvalovali si trenéři. Čísla hovoří za vše - Frolo 20 gólů, Mikolín 18. Svitavy se vždy trochu potýkali se střeleckou produktivitou. Jejich kombinační hra na soupeře platila, bez problémů se dostávali do šancí, ale zakončení vázlo. A právě nalezení střeleckého dua jim umožnilo hrát vepředu na dva útočníky, což byl sen obou trenérů. Svitavský tým tak zažil výborné jaro a v soutěži skončil celkově na třetím místě, když v přímém souboji o toto umístění porazil doma AFK Chrudim hladce 3 : 0 .


,,Co říct ? Jednoznačně spokojenost, jsme na bedně a to se počítá,“ pochvaluje si Daněk.
Nad otázkou, jaké jsou plány do další sezóny se oba shodli: ,, Náš cíl do budoucna by měl být určitě postup, to ale nezáleží jen na nás. Ekonomická situace oddílu by to s největší pravděpodobností nedovolila.“


Vzájemná spolupráce a komunikace mezi trenéry jednotlivých věkových kategorií je alfou a omegou úspěchu každého oddílu. Jak na tento problém nahlíží Novotný s Daňkem? ,,Je potřeba dodržovat koncepci návaznosti, hráče správně generovat a vychovávat tak, aby v konečné fázi byli k dispozici pro seniorské týmy. V tomto směru nás dost trápí odliv našich hráčů do jiných týmů. Ti lepší odcházejí například do Bohemians, Jihlavy, Chrudimi, Pardubic. Proti tomu nic nezmůžeme, je to hlavně otázka rodičů. Každý vidí ve svém synovi minimálně ligového fotbalistu, ale kolik se jich tam uchytí, to je jiná otázka…“ shodli se oba trenéři.


Zrovna jeden takový problém se bude řešit ohledně brankařského postu u mladšího dorostu, když nadějný Jílek odešel do Hradce Králové. Naopak na hostování se podařilo získat z Březové nad Svitavou záložníka Mikolína, bratrance už renomovaného svitavského střelce.
V současné době už ve Svitavách probíhá letní příprava na novou sezónu. ,, První trénink byl seznamovací, chtěl jsem vidět, jak se nám ukáží nově příchozí hráči ze starších žáků,“ říká Daněk. Podle jeho slov se uvedli slušně. Teď čekají dorostence tři týdny dřiny, převládat budou dlouhé výběhy, ale na hru s míčem se v žádném tréninku zapomínat nebude. Trenér Daněk měl vždy svou filozofii– ,,Balon, balon, balon. Po každé těžké práci musí být ještě hra s míčem. Můžeš umět utíkat jak chceš, ale když neumíš s balonem a nemáš techniku, nejsi fotbalista.“
Před sezónou odehrají svitavští několik přípravných zápasů. Koncem července ve Velkém Meziříčí, potom turnaj v Brandýse nad Orlicí, na kterém hrají i mužské celky, ale Svitavy ho přesto už několikrát vyhráli a poté zápas doma se seniory z Janova. Přípravná utkání jsou v jednání (možná Kamenná Horka). ,,Hned na úvod sezóny hrajeme derby v Poličce a tam se kluci už moc těší,“ pochvalují si atmosféru v družstvu oba trenéři.

Loni měli svitavští dorostenci lehčí problémy s morálkou mužstva. Letos se zřejmě vše vyřešilo a tým patřil mezi nejslušnější kluby soutěže, když mu byla za celou sezónu udělena jen jedna červená karta. Je to dáno i atmosférou uvnitř mužstva. ,,Kluci vytvořili výbornou partu a to i mimo hřiště. Vzhledem k věku už si mohou společně skočit třeba na pivko a tam si vše vyříkat, to je taky důležité,“ ví své Daněk.
,,Přitom dorost, obvzlášť starší je asi nejtěžší věková kategorie, jak pro trenéra, tak hlavně pro kluky samotné. Pomalu dospívají, musejí se zařadit do života, přicházejí první lásky, zklamání. Myslete u toho ještě na fotbal,“ rozumí svým svěřencům zkušený trenér Daněk. A je to právě otázka citlivého přístupu trenérů, aby mladí hráčí zůstali fotbalu věrní. Ve Svitavách se to daří.

Miloslav Ovád