O nadcházejícím víkendu skončí letní prázdniny i pro mužstva startující v okresní III. třídě, takto druhé nejvyšší soutěží mužů OFS Svitavy.

I ona zaznamenala po skončení minulého ročníku několik zásadních změn, což byl ovšem kolorit červnového fotbalového dění, který se ani nejnižším patrům nemohl vyhnout.

Každý duel důležitý

Nejzásadnější novinkou je skutečnost, že se snížil počet účastníků soutěže, a to ze čtrnácti na dvanáct. K postupujícím Mladějovu a Rohozné se přidal i v tabulce třetí Hradec nad Svitavou, jelikož bylo potřeba doplnit okresní přebor. Naopak do IV. třídy sestoupilo poslední Vendolí.

Z nižší soutěže si postup vybojovaly nejprve Chornice, po nich v baráži s Moravskou Třebovou C Trstěnice, ale i céčko nakonec ve III. třídě zůstalo. To stále nebylo vše a posunu se dočkala Kunčina B.

Z okresního přeboru totiž na jaře spolu se Starým Městem, které se do III. třídy normálně zařadilo, sestoupil Rychnov na Moravě, jenže při uzávěrce přihlášek ta jeho chyběla. Konec fotbalu v Rychnově, navíc k tomu dobrovolný přechod rezervy Jevíčka do nižší skupiny a zrušení B týmu v Březové tak znamenaly, že při zachování IV. třídy více než dvanáctka družstev v „trojce" hrát nebude.

Tak tedy dvanáct. Co to přinese, to se teprve ukáže až v samotném průběhu soutěže, ale vzhledem k tomu, že ubude zápasů (celkem dvaadvacet), tak je evidentní, že naroste význam každého jednotlivého utkání a tým, který bude chtít pomýšlet na některou z předních pozic, si příliš mnoho zaváhání zkrátka nebude moci dovolit.

Kdo se vytáhne?

Ve III. třídě bývá snad ještě těžší ukázat na možné favority sezony než v okresním přeboru. Minulý ročník toho je zřejmým důkazem, protože kdo na jeho počátku počítal Rohoznou mezi kandidáty postupu? Přesto právě tento celek prošel celou soutěží naprosto suverénně a není vyloučeno, že někdo jiný jeho spanilou jízdu zopakuje. Ostatně bývá tomu tak na této úrovni většinou, že daná sezona někomu prostě úžasně sedne a potom není k zastavení.

V první řadě je nutno uvažovat o Starém Městě, které má za sebou zkušenosti z okresního přeboru a byť tam jeho anabáze skončila pádem dolů, tak by se, už vzhledem k modernímu sportovnímu areálu, který má k dispozici, měl znovu přihlásit o návrat zpátky.

A kdo dál? Tradičně by se o okresní přebor rádi pokusili v Radiměři, ale těm se v předešlých letech určitá fáze sezony vždy nepovedla a přišli o naděje. Ale už to, že jejich nesmiřitelní rivalové z Hradce postoupili a oni sami ne, by je mělo pro nový ročník dostatečně motivovat.

Hodně by se teoreticky mělo čekat od Bystrého, to však v první řadě potřebuje vylepšit výsledky na venkovních hřištích, protože bez toho se do postupové hry těžko dostane.

Dva roky po sobě se těsně pod tabulkovým vrcholem pohyboval Opatovec, ale vždy mu kousek chyběl, což se však může změnit. Mimochodem je to tým, v jehož zápasech kdovíproč padá snad nejméně gólů v okrese.

Navázat i oživit

Na svoje viditelné zlepšení z jara bude chtít navázat Křenov, naopak v témže období se nevídaně trápila Jedlová a ta bude doufat v oživení. Copak o to, pohárové vítězství nad Opatovem naznačilo, že to utopie nemusí být.

Dvojice Linhartice B – Borová vstupuje do své druhé sezony ve III. třídě určitě v obou případech s přáním, aby se posunula o několik příček výše, než jak dopadla při premiéře. Zkušený celek třebovského céčka asi nebude myslet na vysoké příčky, ale, tak jako v minulosti, opět bude připraven obírat papírové favority o body.

Pozorně bude záhodno sledovat i nováčky, vždyť například Chornice si na jaře počínaly velice dobře a Trstěničtí ukázali už v baráží s céčkem, že se mohou se soupeři ze III. třídy směle poměřovat. A ani Kunčina B by nemusela nijak zaostávat.

Takže i když se startovní pole soutěže ztenčilo, tak to rozhodně neznamená, že by měla nadcházející sezona postrádat zajímavost. Už podzim, jeho 11 kol a celkem 66 utkání jistě dostatečně vzbudí zájem ze strany fotbalových příznivců.

Nezapomínejme, že ve hře znovu budou dvě postupová místa do okresního přeboru a to je pro každý tým pořádné lákadlo.

III. třída fotbalistů – podzim 2013

1. KOLO (10. – 11. srpna)

Sobota 10. srpna 10:00: Moravská Třebová C – Kunčina B. Sobota 10. srpna 17:00: Jedlová – Trstěnice, Chornice – Linhartice B, Křenov – Radiměř, Borová – Opatovec. Neděle 11. srpna 17:00: Bystré – Staré Město.

2. KOLO (17. – 18. srpna)

Sobota 17. srpna 17:00: Radiměř – Linhartice B, Chornice – Borová, Opatovec – Moravská Třebová C, Staré Město – Kunčina B. Neděle 18. srpna 17:00: Trstěnice – Křenov, Bystré – Jedlová.

3. KOLO (24. – 25. srpna)

Sobota 24. srpna 17:00: Jedlová – Staré Město, Křenov – Bystré, Linhartice B – Trstěnice, Borová – Radiměř. Neděle 25. srpna 10:00: Moravská Třebová C – Chornice. Neděle 25. srpna 14:00: Kunčina B – Opatovec.

4. KOLO (31. srpna – 1. září)

Sobota 31. srpna 17:00: Staré Město – Opatovec, Chornice – Kunčina B, Radiměř – Moravská Třebová C, Jedlová – Křenov. Neděle 1. září 17:00: Trstěnice – Borová, Bystré – Linhartice B.

5. KOLO (7. – 8. září)

Sobota 7. září 10:00: Moravská Třebová C – Trstěnice. Sobota 7. září 17:00: Křenov – Staré Město, Linhartice B – Jedlová, Borová – Bystré, Opatovec – Chornice. Neděle 8. září 10:15: Kunčina B – Radiměř.

6. KOLO (14. – 15. září)

Sobota 14. srpna 17:00: Radiměř – Opatovec, Staré Město – Chornice, Křenov – Linhartice B, Jedlová – Borová. Neděle 15. září 17:00: Bystré – Moravská Třebová C, Trstěnice – Kunčina B.

7. KOLO (21. – 22. září)

Sobota 21. září 16:30: Chornice – Radiměř, Opatovec – Trstěnice, Linhartice B – Staré Město, Borová – Křenov. Neděle 22. září 10:00: Moravská Třebová C – Jedlová. Neděle 22. září 10:15: Kunčina B – Bystré.

8. KOLO (28. – 29. září)

Sobota 28. září 16:30: Linhartice B – Borová, Křenov – Moravská Třebová C, Jedlová – Kunčina B, Staré Město – Radiměř. Neděle 29. září 16:30: Trstěnice – Chornice, Bystré – Opatovec.

9. KOLO (5. – 6. října)

Sobota 5. října 16:00: Borová – Staré Město, Opatovec – Jedlová, Chornice – Bystré, Radiměř – Trstěnice. Neděle 6. října 10:00: Moravská Třebová C – Linhartice B. Neděle 6. října 10:15: Kunčina B – Křenov.

10. KOLO (12. – 13. října)

Sobota 12. října 16:00: Staré Město – Trstěnice, Borová – Moravská Třebová C, Linhartice B – Kunčina B, Křenov – Opatovec, Jedlová – Chornice. Neděle 13. října 16:00: Bystré – Radiměř.

11. KOLO (19. – 20. října)

Sobota 19. října 15:30: Opatovec – Linhartice B, Chornice – Křenov, Radiměř – Jedlová. Neděle 20. října 10:00: Moravská Třebová C – Staré Město. Neděle 20. října 10:15: Kunčina B – Borová. Neděle 20. října 15:30: Trstěnice – Bystré.