Nejvyšší fotbalová soutěž Pardubického kraje má zdárně za sebou patnácté a tedy závěrečné podzimní kolo. Polovinu sezony mají odehranou všichni čtyři přeboroví reprezentanti Svitavska. Co se týče jejich tabulkových pozic a umístění, není to úplně podle představ jednotlivých klubů. Tři z nich se naskládaly ve středu pořadí, odkud jsou vzdáleni od podpalubí soutěže, současně však mají daleko k předním pozicím. Nejlépe z našeho regionu je na tom aktuálně sedmá Moravská Třebová, Litomyšli náleží deváté a Svitavám desáté místo. Ve všech těchto případech lze konstatovat, že se nejedná o důvod k úplné spokojenosti, tyto tři týmy pomýšlely před sezonou nepochybně o něco výše. Poličku čekají záchranářské práce, to bylo během podzimu stále zřejmější, alespoň však zvládla vítězně dva závěrečné domácí zápasy a její pozice není beznadějná. Zimní přestávka bude v krajském přeboru trvat skoro čtyři měsíce, odvety budou zahájeny v březnu příštího roku.

15. KOLO:

Litomyšl – Holice 2:3

Podzimní suverén krajského přeboru korunoval v Litomyšli svoji spanilou jízdu ozdobenou čtrnácti výhrami. Od začátku měl zřetelně více ze hry, domácí hráli s přílišným respektem, byli pasivní a lehce ztráceli balony. Paradoxně se z první pořádné akce ujali vedení, když rychlý výpad po ose Kundera – Severa – Paclík neměl chybu. Jenomže ani vstřelená branka toho na obrazu hry mnoho nezměnila a zákonitým vyústěním bylo, že hosté obrátili vývoj. Nejdříve se v šestnáctce prosadil špatně krytý Rožek, vzápětí se ke střele odhodlal Václavek a byla z kategorie nechytatelných. Jiskra ale do poločasu srovnala, když Kunderův trestný kop gólman Pšenička nezkrotil a v nastalém zmatku se na malém vápně nejlépe zorientoval Štoudek – 2:2. Po změně stran se hra v poli vyrovnala, domácí zahodili ostych a daleko častěji hrozili před soupeřovou brankou. Měli i několik solidních možností ke skórování, rozhodující akci však přece jenom sehrál favorit. Pět minut před koncem pěknou kombinací vyšachoval litomyšlskou defenzivu a T. Jedlička měl před prázdnou svatyní snadnou práci.

Fakta – branky: 24. Paclík, 43. Štoudek – 34. Rožek, 38. Václavek, 85. T. Jedlička. Rozhodčí: Mach (Polička). ŽK: 0:5. Diváci: 70. Poločas: 2:2. Litomyšl: Malý – Škeřík, Štoudek, Pešek, Hašek – Hromádka, Kristek, Kundera, Paclík – Urbanec (73. Zeman), Severa. Holice: Pšenička – Chvála, Fotul, Řehák, Hanč – Rek, J. Jedlička, Rožek, Rosůlek (63. Semínko) – T. Jedlička, Václavek.

Polička – Rohovládova Bělá 3:1

Úplně poslední zápas podzimu svedl proti sobě soupeře z nejnižších pater pořadí a podle toho vypadal předváděný fotbal, který byl všechno jiné než pohledný. Dlouho se nedělo nic zajímavého, až po dvaceti minutách vypálil bez přípravy Kovář a po odrazu míče od tyčky ho na dálku „přemluvil“, aby se přece jen dokutálel za brankovou čáru. Kdo však čekal, že tato šťastná trefa domácí postaví na nohy a uklidní, byl na omylu. Naopak, trvalo to jenom chvíli a bylo vyrovnáno, po rohovém kopu využil nedostatečného důrazu poličské defenzivy Nepivoda – 1:1. Od té chvíle se na trávníku usadila fotbalová nuda a nejinak tomu bylo po změně stran. Domácí se sice snažili soupeře zatlačit, ale ve finální fázi nic pořádného nevymysleli a nezužitkovali ani četné standardky. Hosté občas zahrozili rychlým kontrem, ale ani v jejich podání neměla koncovka gólové parametry. Vše vyřešila 88. minuta, kdy se za obranou ocitli Kovář se Stejskalem, vyloženou šanci sice zazdili, ale Stejskal byl nakonec ve vápně faulován a Mužík z nařízené penalty rozhodl. Následně ještě střídající Čori výsledek vylepšil.

Fakta – branky: 18. Kovář, 88. Mužík z pen., 90. Čori – 28. Nepivoda. Rozhodčí: Hořínek (Hradec nad Svitavou). ŽK: 1:1. Diváci: 95. Poločas: 1:1. Polička: Krčil (46. Slaný) – Bureš, Pavliš, Jílek, Mužík – Klein, T. Švec, Andrle (56. Čori), Vondra (46. Stejskal) – Navrátil, Kovář. Rohovládova Bělá: Jiran – Žoček, Špidlen, Nepivoda, Chovanec – Pospíšil, Starý, Matějka, Panchártek (77. Vávra) – Kotajny, Klouda.

Svitavy – Třemošnice 2:0

Domácím vyšel nástup, v 9. minutě rozehrál Válek trestný kop a Ehrenberger hlavičkoval přesně. Hrál se vyrovnaný fotbal s minimem brankových příležitostí, za zmínku stála akce třemošnického D. Formana, kterou skluzem odvracel J. Novák. Po přestávce se hosté snažili o vyrovnání, v poli měli více ze hry, ale Jílka vážněji prakticky neohrozili. Razítko na svitavské vítězství dal střídající Ryšavý, který si po třech minutách pobytu na hřišti naběhl mezi obránce na ideální Chlupův pas a skóroval s přehledem podél gólmana na 2:0. V závěru ještě viděl druhou žlutou kartu Mocanu a domácí fotbalisté v poklidu dokráčeli k cenným bodům.

Fakta – branky: 9. Ehrenberger, 79. Ryšavý. Rozhodčí: K. Schmeiser (Roveň). ŽK: 1:5. ČK: 0:1 (85. Mocanu). Diváci: 120. Poločas: 1:0. Svitavy: Jílek – J. Novák, M. Čížek, Vacek, A. Novák – Vacek, F. Čížek, Chlup, Válek – Ehrenberger (75. Ryšavý), J. Jukl (46. Czehowský). Třemošnice: Oswald – Mocanu, Jablečník (74. Žďánský), Petr (74. Mejtský), P. Šindelář – J. Vančura, O. Vančura, T. Forman (63. Jelínek), M. Šindelář – Hejcman, D. Forman.

Pardubičky – Moravská Třebová 1:0

Slovan přijel k derniéře do Pardubic potvrdit předešlé dobré výsledky, ale zápas mu nevyšel podle představ. Především to platilo v ofenzivě, která zůstala během celého utkání hodně bezzubá. Domácí nastoupili s větším elánem a odměny se dočkali po hodině hry, kdy se za záda Kamische trefil Buš. Slovanisté ve zbytku hrací doby hledali na tento úder odpověď a nenašli ji, přes srdnatě bojujícího protivníka se totiž nedokázali vůbec prosadit.

Fakta – branka: 58. Buš. Rozhodčí: Papáček (Kolín). ŽK: 4:2. Diváci: 100. Poločas: 0:0. Pardubičky: Zahradník – Froš, Zezulák, Norek, Buš (70. Šprachta) – T. Svoboda, Tuťálek, Jonáš, Havelka (84. Dojčán) – Luptovský, Krejčí. Moravská Třebová: Kamisch – Kopa, Krystl, Fógl, Kudyn (65. L. Petrila) – Macek, Novák, Bednář, Sedláček (82. Polák) – Konečný, Holub.

Další výsledky KP Pardubicka:

Česká Třebová – Lanškroun 0:4

Fakta – branky: 31., 70. a 89. Ptáček, 15. Sita. Rozhodčí: Rázek (Sezemice). ŽK: 2:1. Diváci: 111. Poločas: 0:2. Česká Třebová: Moláček – Herclík (78. Fohl), Jiřánek, Müller, Švec – Gregor (46. Fric), Plačko (68. Fučík), Flídr, Deml – Stolín (46. Borek), Křepela. Lanškroun: Ehrenberger – Komínek, Veselý, Popelář, Karlík – Marek (60. Doležal), Krejsar (68. Pecháček), Kolomý, Sita (81. Jílek) – Savych (86. Šabata), Ptáček (89. Fikejs).

Choceň – Horní Ředice 2:2 (PK 5:4)

Fakta – branky: 49. Novotný, 84. Coufal – 10. a 20. Dědič. Rozhodčí: Jelínek (Lanškroun). ŽK: 1:2. Diváci: 64. Poločas: 0:2. Choceň: Krátký – Coufal, Zahálka, L. Novotný, Klofanda – Heger, Fikejz, Laky (75. Matějka), M. Novotný – Gronych (46. Kaplan), Voda (46. Beneš). Horní Ředice: Češka – Březina, Ručka, Horyna (46. Skalický), Kmoníček (58. Nevřala) – Lát, Morávek, Hrdý (52. Fous), Klír – Völkl, Dědič (78. Kopa).

Chrudim B – Heřmanův Městec 2:0

Fakta – branky: 60. Zikmunda, 74. Kužma. Rozhodčí: Papežík (Kunčina). ŽK: 2:5. Diváci: 85. Poločas: 0:0. Chrudim B: Gregovský – Tlapák, Kopecký, Prokůpek, Zikmunda – Vácha (57. Petržíla), Žalud, Zrůst (46. Bakeš), F. Holeček – Linhart (79. Pylyp), Kužma (82. Rejfek). Heřmanův Městec: Janda – Jablečník, Jošt, Hauf, Mach, Motl – Hlaváč, Svoboda (59. Netušil), Zrůst (82. Vegeš) – Salfický (72. Musil), Čáp.

Luže – Moravany 1:1 (PK 2:3)

Fakta – branky: 70. Radouš z pen. – 56. Formánek. Rozhodčí: Kudyn (Chrudim). ŽK: 3.4. Diváci: 100. Poločas: 0:0. Luže: Vostradovský – Klenor, Richter, Radouš, Lacman – Fejl (63. Kolář), Mráz, Naď, Veis, Malinský – Kroutil. Moravany: M. Branda – Sokol, Záleský, J. Lukas, M. Lukas – Machatý, Beran, Hynek (56. Knotek), Formánek – Semerád, Kříž.

1. Holice (42), 2. Chrudim B (30), 3. Lanškroun (30), 4. Moravany (30), 5. Luže (29), 6. Třemošnice (27), 7. Moravská Třebová (25), 8. Heřmanův Městec (25), 9. Litomyšl (23), 10. Svitavy (22), 11. Choceň (19), 12. Horní Ředice (16), 13. Česká Třebová (15), 14. Pardubičky (11), 15. Polička (10), 16. Rohovládova Bělá (6).